گوناگون

راهکار جدید اردوغان برای حل و فصل ماجرای کریدور زنگزور

راهکار جدید اردوغان برای حل و فصل ماجرای کریدور زنگزور

پارسینه: اردوغان افتتاح مسیر زمینی کریدور زنگزور در جنوب قفقاز را «مسئله راهبردی» برای ترکیه خواند و تاکید کرد که این کریدور برای روابط آنکارا و باکو «بسیار مهم» است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه که روز گذشته به نخجوان سفر کرده بود، امروز (سه‌شنبه) درباره حملات اخیر باکو به قره‌باغ گفت: ارتش آذربایجان در مقابل تروریست‌ها ایستادگی کرد و جان غیرنظامیان را در نظر گرفت.

او تاکید کرد که حاکمیت جمهوری آذربایجان بر قره‌باغ پس از «فعالیت‌های ضد تروریستی» تقویت شد و دریچه جدیدی برای صلح باز شد.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه پیشرفت در روابط باکو و ایروان به ثبات منطقه کمک می‌کند، گفت: ما از ارمنستان انتظار داریم به جای طولانی کردن روند، اراده قوی نشان دهد.اکنون زمان صلح پایدار برای خوجالی، قره‌باغ تحت حاکمیت آذربایجان است و وظیفه ارمنستان ایجاد و حفظ آن است.

اردوغان گفت که ترکیه انتظار دارد «بدون تاخیر نتیجه مثبتی» در مورد جنگنده‌های F-۱۶ با واشنگتن کسب کند. او تاکید کرد که پیشنهاد سوئد برای پیوستن به ناتو و خرید F-۱۶ ترکیه از آمریکا هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و مساله سوئد به صلاحدید پارلمان ترکیه است.

او همچنین به رسمیت شناختن جمهوری ترک قبرس شمالی را بهترین گزینه برای همه کشورهایی دانست که می خواهند صلح دائمی را در جزیره قبرس تضمین کنند. به گفته اردوغان ترکیه صدای بیشتری را برای به رسمیت شناختن قبرس شمالی توسط سایر کشورها بلند خواهد کرد چرا که قبرس سزاوار این است که با تنش از او یاد نشود.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین خبر داد که مقدمات سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به ترکیه در حال انجام است که ممکن است در ماه اکتبر یا نوامبر انجام شود.

اردوغان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با نتانیاهو دیدار کرده بود.

او تاکید کرد ترکیه از کریدور صلح آمیز بین آذربایجان و ارمنستان برای اتصال نخجوان حمایت می‌کند، اما اگر ایروان با چنین چیزی مخالفت کند، کریدور می‌تواند از ایران عبور کند که این ایده مثبت است. ما تمام تلاش خود را برای افتتاح کریدور زنگزور انجام می‌دهیم، سیگنال‌های مثبتی نیز از ایران می‌آید، اگر ارمنستان از باز شدن کریدور زنگزور جلوگیری کند، این کریدور می تواند از ایران عبور کند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  دستی را که نمیتوان قطع کرد باید بوسید.جمهوری اسلامی برای حفاظت از مرزهای بین المللی خود با هیچ کشوری شوخی ندارد و بهترین گزینه همین پیشنهاد احداث کریدور ارتباطی برای آذربایجان از خاک کشورمان و تحت حاکمیت ایران است

 • خان...خ.اهری اسمیر

  ?ضرورت تدبیر برای مقابله با القائات رسانه ای در مورد توهم انسداد مرز ایران ؟ در حالی که بسیاری از رسانه ها ادعا می نمودند پس از پیروزی آذربایجان در قره باغ نوبت به انسداد مرز ایران می رسد اردوغان مسیر ایران را نیز برای ارتباط اصلی کریدور زنگزور به دو سوی مرز قره باغ و نخجوان یک گزینه مطرح کرد. اردوغان پس از آگاهی از نفوذ آمریکا در طرح کریدور هند..اروپا برای دور زدن ترکیه و ایران و چین و حتی روسیه در نشست اخیر گروه ۲۰،پس از پیروزی آذربایجان در قره باغ گفت ؛ کریدور زنگزور می‌تواند از ایران عبور کند که این ایده مثبت است. ما تمام تلاش خود را برای افتتاح کریدور زنگزور انجام می‌دهیم، سیگنال‌های مثبتی نیز از ایران می‌آید، اگر ارمنستان از باز شدن کریدور زنگزور جلوگیری کند، این کریدور می تواند از ایران عبور کند.حال باید دید موضع آمریکا با توجه به‌ سیاست هاي مبتنی بر تحریم ایران چه خواهد بود؟ قطعا روسیه مخالفت اساسی نخواهد داشت.چون در این صورت مسیر شمال جنوب از خزر خلیج فارس وشرق غرب از زنگزور ایران ترکیه موجب افزایش پیوندایران و ترکیه و روسیه و آذربایجان می شود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار