گوناگون

سازمان ملل در دو سالگی استقرار حکومت طالبان: تصور تغییر این گروه اشتباه بود

سازمان ملل در دو سالگی استقرار حکومت طالبان: تصور تغییر این گروه اشتباه بود

پارسینه: شماری از کارشناسان سازمان ملل متحد مفکوره اصلاح شدن طالبان را محکوم کرده و می‌گویند که تفاوت میان وعده‌ها و عمل‌کرد این گروه نشان‌دهنده این است که تصور اصلاح شدن آنان اشتباه بوده است.

پارسینه : دست‌کم ۳۰ کارشناس سازمان ملل متحد روز دوشنبه، ۲۳ اسد، با نشر بیانیه‌ای گفته‌اند که پس از دو سال حاکمیت طالبان در افغانستان، این گروه به نقض حقوق بشر از جمله اجرای سیستم تبعیض‌آمیز علیه زنان و دختران ادامه می‌دهد.

این کارشناسان آزار جمعی و تبعیض جنسیتی طالبان را «جنایت علیه بشریت» خوانده‌اند.

به گفته آنان، تبعیض‌های طالبان علیه زنان و دختران در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته‌است.

کارشناسان سازمان ملل متحد تصریح کردند که سیاست‌هایی که طالبان بر مردم افغانستان تحمیل کرده‌اند منجر به لغو مستمر، سیستماتیک و تکان‌دهنده بسیاری از حقوق بشر از جمله حقوق تحصیل، کار و آزادی شده است.

آنان از خطرات امنیتی که متوجه قاضیان، دادستان‌ها، وکیلان و دیگر افرادی که درگیر با سیستم حقوقی می‌باشند، انتقاد کرده‌اند.

این کارشناسان اضافه کرده‌اند که وعده‌ها برای شکل‌گیری حکومت همه‌شمول برآورده نشد، فرمان عفو کارمندان حکومت پیشین نقض می‌شود، دستورالعمل‌های توقف شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شود، اقلیت‌ها به حاشیه رانده شده‌اند و از تبعیض رنج می‌برند.

این در حالی است که دو سال از حاکمیت طالبان در افغانستان می‌گذرد.

طالبان در جریان دو سال گذشته محدودیت‌های زیادی را علیه شهروندان کشور وضع کرده‌اند.

در آخرین مورد، رواداری، یک سازمان حقوق بشری با نشر گزارشی گفته که طالبان در شش ماه نخست سال جاری میلادی به‌صورت گسترده و هدف‌مند حقوق بشری شهروندان افغانستان را نقض‌ کرده‌اند.

منبع: 8 صبح

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار