گوناگون

آیا جنگ میان ناتو و روسیه محتمل است؟

آیا جنگ میان ناتو و روسیه محتمل است؟

پارسینه: اگرچه وقوع جنگ جهانی سوم هنوز یک فرض است و حوادث بسیاری باید به وقوع بپیوندد که این فرض محقق شود، اما اگر قرار باشد جنگ جهانی سوم به وقوع بپیوندد احتمالا این جنگ بین ناتو و روسیه و چین رخ خواهد داد.

در حالیکه کشورهای مختلف دنیا در حال کمک به اوکراین هستند، روسیه تهدید کرده است که این اقدام ممکن است باعث جنگ مستقیم این کشور و ناتو شود. اگرچه وقوع این جنگ هنوز محتمل نیست اما در صورت رخداد این درگیری، ممکن است چین هم به کمک روسیه بیاید؛ چرا که می داند نابودی کامل روسیه به نفع او نیست و توازن قوا را به نفع غرب به هم می زند.

اگرچه وقوع جنگ جهانی سوم هنوز یک فرض است و حوادث بسیاری باید به وقوع بپیوندد که این فرض محقق شود، اما اگر قرار باشد جنگ جهانی سوم به وقوع بپیوندد احتمالا این جنگ بین ناتو و روسیه و چین رخ خواهد داد.

ناتو یک اتحادیه نظامی است که در زمان جنگ سرد و برای تقابل با شوروی به وجود آمد. معاهده‌ای که از آن به عنوان «اتحاد» نام برده شده دارای ۱۴ ماده است که همه اعضای ناتو باید به آن پایبند باشند. یکی از مهمترین مواد این معاهده ماده ۵ است که اعلام می‌کند حمله به یک کشور عضو، حمله به همه کشور‌های عضو ناتو در نظر گرفته می‌ شود.اصلی ترین اعضای این اتحادیه کشورهای غربی با محوریت شوروی است. علاوه بر آمریکا و کانادا، ۱۰ کشور دیگر در سال ۱۹۴۹ به عضویت ناتو درآمدند، از جمله بلژیک، دانمارک، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال و انگلیس. از آن زمان، ۱۸ کشور اروپایی دیگر به ناتو پیوستند: آلبانی، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، استونی، آلمان، یونان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، لهستان، ترکیه، رومانی، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا.

در این گزارش قصد داریم مروری بر قدرت نظامی دو طرف جنگ احتمالی جهانی سوم یعنی ناتو و روسیه - چین داشته باشیم.

ارتش چین - روسیه در چه زمینه هایی دست برتر را دارد؟

به لحاظ سرباز و نیروی نظامی و همچنین، تسلیحات زمینی، خودرو زرهی و توپخانه وضعیت روسیه - چین بهتر از ناتو است. تعداد سربازان ناتو 3 میلیون و 157 هزار و 500 و تعداد سربازان ائتلاف روسیه - چین 3 میلیون و 339 هزار نفر است. تعداد سربازان ذخیره ناتو 2 میلیون و 268 هزار و تعداد سربازان ذخیره روسیه - چین 10 میلیون نفر است.

تعداد تانک ‌های ارتش موتلف ناتو 14 هزار و تعداد تانک های چین - روسیه 18 هزار فروند است. ناتو 85 هزار خودرو زرهی و چین - روسیه حدود 39 هزار خودرو زرهی دارد. ناتو 12 هزار و 152 توپخانه و چین و روسیه 25 هزار و 360 توپخانه در اختیار دارد. ناتو 4 هزار و 300 توپخانه خود کششی و چین و روسیه نزدیک به 10 هزار توپخانه خود کششی در اختیار دارد. همچنین، ناتو 2 هزار و 423 راکت انداز و چین - روسیه 7 هزار و 471 راکت انداز دارند.

قدرت ناتو در چه زمینه هایی بیشتر است؟

نیروی هوایی ناتو به مراتب قدرتمندتر از چین - روسیه است. ناتو 21 هزار هواپیمای جنگی و چین و روسیه بیش از 9 هزار هواپیمای جنگی در اختیار دارند. ناتو یک هزار و 104 جنگنده و چین - روسیه یک هزار و 389 جنگنده در اختیار دارند. تعداد هواپیماهای چند منظوره ناتو 3 هزار و 531 و تعداد هواپیماهای چند منظوره روسیه و چین یک هزار و 512 عدد است. ناتو بیش از 8 هزار و چین - روسیه حدود 3 هزار هلی کوپتر دارند.

ناتو

نیروی دریایی ناتو هم نسبت به نیروی دریایی چین - روسیه قدرتمندتر است. ارتش های عضو ناتو یک هزار و 746 و ارتش روسیه و چین یک هزار و 400 ناو و کشتی جنگی در اختیار دارد. ناتو 28 و چین - روسیه 5 ناو هواپیمابر در اختیار دارند. ارتش ناتو به 119 و اتحاد چین و روسیه به 52 ناوشکن مجهز است. همچنین، ناتو 113 و چین و روسیه 65 ناوچه دارند. ارتش ناتو به 52 و ارتش چین و روسیه به 153 ناوچه سبک مجهز است. تعداد زیردریایی های ناتو 144 و تعداد زیردریایی های ارتش چین و روسیه 140 فروند است.

قدرت شرق بیشتر است یا غرب؟

با مقایسه قدرت نظامی چین و روسیه و ناتو به این نتیجه می رسیم که دو طرف تقریبا یک اندازه قدرت دارند. البته چین و روسیه در زمینه نیروی انسانی و خودروهای زرهی دست برتر را دارند اما ناتو نیروی هوایی و دریایی قدرتمندتری دارد. البته نباید فراموش کرد که اولا، در این مقایسه کیفیت تجهیزات نظامی بررسی نشده است و ثانیا، برخی عوامل لوجستیکی یا قدرت هسته ای و دیپلماسی دو طرف نیز مورد ارزیابی قرار نگرفته است. این نوشته تنها به لحاظ کمّی قدرت نظامی شرق و غرب را مورد توجه قرار داده است./خبر فوری

ارسال نظر

 • کرامت سلیمی

  در اینده ای نزدیک ، شهرهای مهم روسیه از جمله مسکو  توسط موشک و هواپیما مورد حمله قرار خواهد گرفت و روسیه هم نمی تواند هیچ عکس العملی نشان د هد و تلافی کند.

  فقط یک مشکل حل نخواهد شد و ان هم اینکه با بمباران شهرهای روسیه و ناتوانی روسیه در مقابل حمله به شهرهایش، باز هم رسانه ها سلاح هسته ای را باور خواهند داشت و باز هم به انتشار اخبار بیهوده در مورد سلاح هسته ای و موضوع برجام ادامه خواهند داد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار