گوناگون

انگلیس خواستار حفظ آتش‌بس در سوریه شد

انگلیس خواستار حفظ آتش‌بس در سوریه شد

پارسینه: معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا روز جمعه نسبت به‌احتمال بروز فاجعه انسانی در ادلب (سوریه) ابراز نگرانی کرد و خواستار پاسداری تمام طرف‌ها از برقراری آتش‌بس در این کشور و احترام به قوانین بین‌المللی شد.

«اَلیستر بِرت» بابیان این ادعا که دولت دمشق با کمک مسکو به بهانه مبارزه با تروریسم در سال‌های اخیر، کارزار جنگ بی‌رحمانه‌ای را به راه انداخته اند، افزود: تاکنون کودکان و غیرنظامیان بی‌شماری کشته‌شده‌اند.

وی هشدار داد که چنانچه آن‌ها دست به اقدام مشابهی در ادلب بزنند، یک فاجعه انسانی رخ می‌دهد که منجر به کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن بسیاری دیگر خواهد شد.

ادلب در شمال سوریه همچنان در کنترل نیروهای مخالف و گروه‌های تروریستی است و دولت سوریه قصد دارد تا آنجا را از دست تروریست‌های موردحمایت غرب خارج کند.

گروههای مسلح و تروریستی برای نجات جان خود به این منطقه آمده و گروهی از آوارگان نیز در چادرهایی در اطراف این شهر زندگی می‌کنند.

کشورهای غربی به‌شدت مخالف حمله ارتش سوریه به ادلب هستند و این اقدام دمشق را زمینه‌ساز قتل‌عام و راه افتادن حمام خون در منطقه توصیف می‌کنند؛ ولی هدف نهایی آن‌ها جلوگیری از حمله و نجات تروریست‌هاست.

معاون وزیر امور خارجه انگلیس همچنین افزود: موضع لندن روشن است مبنی بر اینکه به راه انداختن فاجعه انسانی در ادلب قابل‌پیشگیری است.

وی بابیان اینکه انگلیس از تلاش‌های دیپلماتیک صورت گرفته توسط ترکیه و سازمان ملل در این رابطه حمایت می‌کند، مدعی شد: دولت سوریه و حامیانش، ایران و روسیه، بایستی از برقراری آتش‌بس که پیش‌تر با آن موافقت کردند پاسداری کرده و به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

اولویت جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از متحدان دمشق، حل‌وفصل سیاسی بحران ادلب و به حداقل رساندن آسیب‌های انسانی است و برای رسیدن به این هدف نهایت تلاش خود را انجام می‌دهد.

اجلاس سه‌جانبه تهران در جهت این سیاست دو هفته پیس با حضور روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد.

معاون وزیر خارجه انگلیس هفته گذشته نیز در مجلس عوام این کشور گفت که موضع لندن از زمانی که در حملات هوایی سوریه با آمریکا و فرانسه مشارکت کرده، تغییر نکرده است. وی هشدار داد چنانچه دولت سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کند، هیچ تضمینی برای دادن حق رأی به نمایندگان پارلمان به‌منظور تصمیم‌گیری برای اقدام نظامی وجود نخواهد داشت.

اردیبهشت گذشته انگلیس با همراهی آمریکا و فرانسه حمله سه‌ جانبه‌ای را به بهانه وجود تسلیحات شیمیایی در سوریه انجام دادند. دولت انگلیس این اقدام نظامی را بدون کسب رای موافق پارلمان این کشور صورت داد که با موجی از مخالفت نمایندگان و نهادهای حقوق بشری مواجه گردید.

بااین‌حال برت ادامه داد: ما به هر نوع استفاده بیشتر از تسلیحات شیمیایی توسط اسد، پاسخ مناسب می‌دهیم. اهمیت پاسخ مناسب، سرعت و حفظ امنیت کارکنان است که در بالاترین جایگاه در تصمیم پادشاهی متحده خواهد بود.

وی به حملات روسیه و حکومت سوریه در ادلب و حما‌ه اشاره کرد و مدعی شد: بمباران این بیمارستان‌ها در ادلب، که هرکدام به‌وضوح نشان صلیب سرخ بر سقف داشتند، جنایت جنگی است و کسانی که در این حملات مشارکت داشتند باید توضیح دهند. ما مدارک مستند بیشتری درباره حملات اخیر به مراکز درمانی داریم، این اقدام هاغیرقابل‌قبول است. هدف گرفتن مراکز درمانی برخلاف قوانین حقوق بشری است و هر مورد باید روشن شود.

معاون وزیر خارجه انگلیس همچنین گفت فرصتی وجود دارد تا جلوی حملات بیشتر علیه غیرنظامیان گرفته شود و انگلیس از روسیه خواسته است تمام قدرت خود را برای جلوگیری از این مسئله به کار گیرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که لندن یکی از تامین‌کنندگان اصلی تسلیحات نظامی دولت عربستان برای استفاده در جنگ یمن علیه غیر نظامیان است. این جنگ تاکنون موجب کشته شدن ۱۴ هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

 • سروش

  حالا ایشون چکاره هستن که تقاضا کردن؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار