گوناگون

نکات مهم و حیاتی که باید در نوشیدن قهوه رعایت کنید

نکات مهم و حیاتی که باید در نوشیدن قهوه رعایت کنید

بسیاری از مردم، صبح ها به دنبال یک فنجان قهوه هستند و برای برخی افراد، این اولین کاری است که هر روز انجام می دهند. اگر از علاقمندان به سرو قهوه صبحگاهی هستید، احتمالا شنیده اید که آیا نوشیدن قهوه آن هم با معده خالی می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش یا موارد دیگر شود. در این مقاله به نوشیدن قهوه صبحگاهی با معده خالی خواهیم پرداخت.

بسیاری از مردم، صبح ها به دنبال یک فنجان قهوه هستند و برای برخی افراد، این اولین کاری است که هر روز انجام می دهند. اگر از علاقمندان به سرو قهوه صبحگاهی هستید، احتمالا شنیده اید که آیا نوشیدن قهوه آن هم با معده خالی می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش یا موارد دیگر شود. در این مقاله به نوشیدن قهوه صبحگاهی با معده خالی خواهیم پرداخت. 

نوشیدن قهوه صبحگاهی با معده خالی

با وجود اینکه، افراد با یکدیگر متفاوت هستند و تاثیرات مثبت و منفی می تواند متفاوت باشد بهتر است به آنچه بدنتان به شما می گوید گوش دهید. اگر بعد از میل قهوه صبحگاهی با معده خالی احساس ناراحتی کردید، حتما سرو آن را به بعد از صبحانه خود موکول کنید. این می تواند به عواملی همچون ارتباط قهوه با دستگاه گوارش باشد.

ارتباط قهوه با دستگاه گوارش

وقتی صبح از خواب بیدار می شود، ساعت بدن شما مجددا تنظیم می شود و خوردن صبحانه به سیستم گوارش اطلاع می دهد که وعده صبح و شروع روز است. افرادی که بعد از نوشیدن قهوه با معده خالی دچاره معده درد، نفخ، حالت تهوع، سوزش سر دل و .. می شوند به دلیل شوک در هضمی متفاوت بعد از چندساعت خواب است. همچنین ممکن است بدن شما فقط به کافئین واکنش نشان دهد.

قهوه به گاسترین (هورمون پپتیدی که باعث تحریک ترشح اسید معده و تحریک رشد مخاط معده می شود) در بدن شروع به سینگال دهی می کند. گاسترین هورمونی است که مسئول ترشح اسید کلریدریک است. اسید کلریدریک ماده ای است که بدن شما برای تجزیه پروتئین و جذب مواد مغذی استفاده می کند و باکتری های مضر را فیلتر می کند، اما مقدار بیشتر از حد معمول اسید هیدروکلریک می تواند علائم معده درد، نفخ، حالت تهوع و سوزش سر دل را ایجاد کند.

نکات مثبت نوشیدن قهوه در صبح

بله درست است! همه افراد با مصرف قهوه صبحگاهی این علائم را دریافت نمی کنند و این احتمالات برای آن ها بعید است. همه ما متفاوت از یکدیگر به دنیا آمده ایم و آن دسته افرادی که مشکلی با نوشیدن قهوه با معده خالی ندارند، از برخی مزایا نیز بهرمند می شوند.

 

طبق تحقیقات، بسیاری از مردم براین باورند که با سرو قهوه صبحگاهی، احساس انرژی و هوشیاری بیشتری داشته و خلق و خوی آن ها بهبود می یابد. انجام مراحل تهیه قهوه از آسیاب کردن دانه های قهوه  تا روش های دم آوری خاص می تواند به بهبود خلق و خو و حس خوب نیز در افراد کمک کند. این تنها اثرات کوتاه مدت آن است. اثرات مثبت بلند مدت مصرف قهوه شامل کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقلی، سرطان کبد و بیماری پارکینسون است.

همچنین مصرف قهوه می تواند باعث افزایش متابولیسم شود و در چربی سوزی به شما کمک کند. قهوه حاوی مواد مغذی ضروری است که به شما کمک می کند زندگی سالم تری داشته باشید. این تمام ماجرا نیست. در طرف مقابل مصرف قهوه می تواند اثرات منفی برای برخی افراد به همراه داشته باشد.

نکات منفی نوشیدن قهوه در صبح

برخی افراد ممکن است هنگام سرو قهوه دچار استرس یا بدخلقی شوند. این حساسیت به دوز کافئین می تواند باعث افزایش موقت هورمون استرس به نام کورتیزول شود که می تواند باعث بدخلقی، فشار خون بالا و قند خون بالاتر از حد معمول شود.

مطالعات نشان می دهند اگر یک قهوه نوش معمولی هستید، احتمال تجربه این موارد نادر است اما اگر یک مصرف کننده معمولی قهوه نیستید، احتمالا افزایش سطح کورتیزول خود را تجربه خواهید کرد. لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد قهوه برای تمامی افراد می تواند خطرناک باشد.

میزان مجاز مصرف قهوه در طول روز

همانگونه که در مطلب فوق ذکر شد، میزان مجاز هر فرد با فرد دیگر متفاوت است اما به صورت کلی، سازمان غذا و داروی آمریکا، میزان 400 میلی گرم کافئین در روز را پیشنهاد می دهد. این میزان برابر با 4 فنجان قهوه تلخ معمولی است. در نظر داشته باشید این عدد برای کل کافئین روزانه بیان می شود. به جز قهوه، چای، برخی از نوشیدنی های انرژی زا، نوشابه و ... نیز حاوی کافئین هستند.

وقتی بیش از حد قهوه می نوشید چه اتفاقی می افتد؟

بزرگ ترین عارضه جانبی سرو روزانه قهوه، کافئین آن است که می تواند بسیار اعتیادآور باشد. ماهیت اعتیادآور کافئین نیز می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اما کسانی به آن اعتیاد می آورند که تمایل دارند بیشتر از آن بنوشند که می تواند منجر به مصرف بیش از حد مجاز قهوه شود و با مشکلات خاص خود همراه شود. برخی از این مشکلات شامل :

 • اضطراب عمومی
 • بی قراری
 • تپش قلب
 • سردرد یا میگرن
 • معده درد
 • مشکلات عصبی و بی خوابی

از آن جایی که قهوه می تواند در هربار استفاده تا 7 ساعت بر بدن شما تاثیرگذار باشد، توصیه می شود در اواخر روز چیزی که حاوی کافئین است ننوشید تا خواب شما مختل نشود.

بهترین زمان مصرف قهوه

تحقیقات نشان  می دهد بهترین زمان سرو قهوه، اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول کمی کاهش می یابد. به عنوان مثال، افرادی که حدود ساعت 6:30 صبح از خواب بیدار می شوند، بهتر است قهوه خود را مابین 9:30 الی 11:30 مصرف کنند. این توصیه به دلیل افزایش مجدد سطح کورتیزول توسط کافئین قهوه است. لازم به ذکر است مصرف قهوه درست کمی پس از بیداری می تواند سطح هورمون کورتیزول را مجددا افزایش دهد. سطوح بالای کورتیزول در دوره های طولانی مدت می تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کرده و باعث مشکلات سلامتی شود. لازم به ذکر است، افزایش کورتیزول ناشی از کافئین در افرادی که به طور منظم قهوه می نوشند، کاهش می یابد.

جایگزین های قهوه

میزان کافئین می تواند به عواملی همچون روش دم آوری و گونه قهوه متفاوت باشد. علاوه بر این، انتخاب دم‌افزار مناسب برای قهوه نیز اهمیت دارد. از جمله انواع دم‌افزارهایی که برای تهیه قهوه استفاده می‌شود می‌توان به دم‌افزارهای نسل سوم و اسپرسوساز ها اشاره کرد. هر کدام از این دم‌افزارها ویژگی‌ها و طعم خاص خود را به قهوه می‌بخشند که باعث می‌شود تجربه سرو قهوه برای هر فرد متفاوت باشد.

اگرچه این بحث‌ها ممکن است در برخی افراد جذاب باشند، اما همیشه بهتر است در مصرف هر چیزی اعتدال داشته باشیم. اگر به دنبال راهی برای کم کردن قهوه هستید یا فقط می خواهید چیزی متفاوت را امتحان کنید، چند جایگزین دیگر به شما پیشنهاد می کنیم.

 • قهوه بدون کافئین

در صورتی که دوز بالای کافئین باعث بروز مشکلاتی برای شما می شود، می تواند از قهوه هایی که کافئین کمتری دارند و به قهوه بدون کافئین (دی کف) شناخته می شوند رجوع کنید. در نظر داشته باشید این قهوه ها نیز حاوی کافئین هستند اما مقدار آن ها کمتر از قهوه های معمولی است.

 • چای

چای سبز یا سیاه می تواند جایگزین مناسبی برای قهوه باشد. طعم متفاوت چای می تواند تغییری در روند شروع روزانه شما داشته باشد و کافئین آن در حد متعادل است.

 • هات چاکلت و کاپوچینو

در صورتی که قهوه صبحگاهی می تواند باعث تاثیرات منفی برایتان شود می توانید نوشیدنی هایی مانند کاکائو داغ را امتحان کنید. در کنار مزه شیرین و دلچسب آن، میزان کالری و قند آن را نیز در نظر داشته باشید.

 • دمنوش های گیاهی

دمنوش های گیاهی که از ترکیب برخی گیاهان دارویی و میوه ها بدست می آید عاری از کافئین است. طعم دلچسب و خواص آن می تواند شروع روز خوبی را برایتان رقم بزند. برخی از گیاهان مانند نعناع یا زنجبیل می تواند خواص آرامش بخشی به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

مصرف قهوه با معده خالی می تواند اثرات متفاوتی بر افراد داشته باشد و از فرد به فرد دیگر متفاوت است. اما ایده بدی نیست که مصرف نوشیدنی های کافئین دار را به بعد از صبحانه منتقل کنید. متخصصین بر این باورند که بهترین زمان سرو قهوه، کمی بعد از صبحانه و در ساعت 9:30 الی 11:30 صبح است. به آنچه بدنتان به شما می گوید گوش دهید و اگر اثرات منفی آن را مشاهده کردید، با معده خالی قهوه مصرف نکرده و با پزشک خود مشورت کنید. اگر قهوه با سبک زندگی یا الزامات سلامتی شما مطابقت نداشته باشد، جایگزین های زیادی برای قهوه وجود دارد که همگی با طعم های جایگزین وجود دارد. با انجام آنچه درست است شاد و سالم بمانید.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار