گوناگون

علت به وجود آمدن لکه های سفید روی ناخن

علت به وجود آمدن لکه های سفید روی ناخن

پارسینه: لکه‌های سفید روی ناخن‌ها، به عنوان «لوکونیشیای نقطه‌ای» شناخته شده و معمولاً در اثر ضربه و آسیب به ماتریکس ناخن ایجاد می‌شوند. این آسیب می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند جویدن ناخن یا مانیکور باشد.

به گزارش پارسینه و به نقل از روزیاتو، آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که علت به وجود آمدن لکه‌های سفید روی ناخن‌ هایتان چه می‌تواند باشد؟

در حالی که بیشتر مردم کمبود کلسیم را علت اصلی تغییر رنگ ناخن می‌دانند، یک پزشک در رسانه‌های اجتماعی فاش کرده که کمبود مواد معدنی ربطی به این موضوع ندارد. دکتر کاران راجان، در ویدیویی که در شبکه اجتماعی تیک تاک به اشتراک گذاشته، گفته است: «لکه‌های سفیدی روی ناخن‌هایتان ربطی به کمبود کلسیم ندارد.»

این متخصص توضیح داده که ناخن‌ها معمولاً صورتی کم‌رنگ بوده و دارای یک ناحیه سفید هلالی‌شکل در ناحیه پایین هستند که «لانولا» یا هلال ته ناخن نامیده می‌شود.

لکه‌های سفید روی ناخن‌ها، به عنوان «لوکونیشیای نقطه‌ای» شناخته شده و معمولاً در اثر ضربه و آسیب به ماتریکس ناخن ایجاد می‌شوند. این آسیب می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند جویدن ناخن یا مانیکور باشد.

در واقع، تروما و آسیب از اتصال درست سلول‌های ناخن به یکدیگر جلوگیری کرده و در نتیجه، لکه سفید ایجاد می‌شود. از آنجایی که رشد ناخن‌ها بسیار کُند است، ممکن است تا ۶ هفته طول بکشد که لکه‌های سفید پس از آسیب به ماتریکس ناخن ظاهر شوند.

تا زمانی که لکه سفید ظاهر شود، احتمالاً علت اصلی آسیب به ناخن خود را فراموش کرده‌اید. بعد از حدود ۸ هفته، لکه‌های سفید از بین می‌روند.

ممکن است که مشکلات پزشکی دیگری نیز در این زمینه دخیل باشند. بیماری‌های التهابی پوست، مانند پسوریازیس ناخن و لوکودرما نیز می‌توانند بر ماتریکس ناخن تأثیر بگذارند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار