گوناگون

چرا باید با خانواده غذا بخوریم؟

چرا باید با خانواده غذا بخوریم؟

پارسینه: به دلیل مشغله‌هایی که خودمان ایجاد کرده‌ایم، اغلب به تنهایی وعده‌های غذایی را سپری می‌کنیم و این در حالی است که غذا خوردن در کنار خانواده فواید زیادی دارد.

گذراندن وقت با کیفیت با خانواده، دوستان و عزیزان، چیزی است که باید مورد توجه همه قرار بگیرد. لحظه‌ای که در این زمان خلق می‌کنید بسیار ارزشمند خواهد بود. در این زمان، می‌توانید تجربه‌هایتان را به اشتراک بگذارید، خاطراتتان را مرور کنید، یا حتی فقط یک گفتگوی مختصر داشته باشید. در کنار هم غذا خوردن می‌تواند یکی ازبهترین وقت گذرانی‌ها در کنار خانواده و دوستان باشد. اثبات شده که خوردن غذا و دور هم جمع شدن باعث ایجاد محیطی شاد و ذهن خوب و فعال برای افراد می‌شود. در این بخش در کنار هم غذا خوردن را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

۱- حال خوب و تقویت روابط

هنگامی که در کنار هم غذا می‌خورید در نگاه اول ممکن است فقط به دریافت مواد مغذی آن فکر کنید اما نکته‌ای قابل تامل وجود دارد و آن قرار گرفتن دریک محیط خوب وشاد در کنار عزیزان است. غذا خوردن در کنار خانواده و دوستان به شما کمک می‌کند تا به واسطه مواد مغذی غذا، نه تنها بدنی سالم داشته باشید، بلکه مطمئناً از محیطی شاد نیز بهره مند شوید. هنگام خوردن غذا، می‌توانید در مورد همه چیز صحبت کنید و این باعث بهبود روابط بین شما می‌شود. در نتیجه، پیوندی عمیق ایجاد می کنید و تعامل اجتماعی را نیز ارتقا می‌دهید.

۲- ارتقا سلامت روان

غذا خوردن در کنار هم می‌تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. در حالی که غذا می‌خورید، مغز خود را برای گوش دادن به صحبت‌های دیگران آموزش می‌دهید و البته باید به این فکر کنید که چگونه به صحبت‌های دیگران واکنش نشان دهید.

بر اساس یک مطالعه نشان داده شده است که میزها و سفره‌های غذا و همچنین زمانی که افراد با یکدیگر سر میز غذا جمع می‌شوند، عوامل بسیار خوبی برای داشتن یک زندگی سالم‌تر هستند. علاوه بر این، یک مطالعه مرتبط دیگر نشان می‌دهد کودکانی که به طور معمول وعده‌های غذایی خود را همراه با خانواده می‌خورند، احتمال بیشتری دارد که مزایای طولانی مدت سلامت جسمی و روانی را به دست بیاورند.

۳- افزایش قدرت حل مشکلات

خوردن در کنارهم ممکن است به تقویت تفکر تحلیلی کمک کند. بر اساس مطالعات متعدد نشان داده شده است که غذا خوردن به صورت خانوادگی با توانایی بیشتر در حل مشکلات مرتبط است. تفکر پیچیده‌تر؛ عزت نفس و نمرات بالاتر و میزان کمتر سیگار کشیدن و عدم مصرف مواد مخدر در نوجوانان؛ همه و همه می‌توانند از مزایای دورهم غذا خوردن باشند.

در واقع، ایجاد یک خانواده شاد و سالم امری بسیار مهم است. برای دستیابی به این مزیت، می‌توانید هنگام غذا خوردن خاطرات و تجربیات خود را برای فرزندان خود بازگو کنید و به آنها اجازه دهید افکار و احساسات خود را بیان کنند.

۴- جلوگیری از آلزایمر

خوردن در کنار هم به طرز قابل توجهی می‌تواند به درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر کمک کند. حفظ تعاملات اجتماعی که غذا خوردن در خانه، یکی از این تعاملات است، همراه با فعالیت‌های بدنی و داشتن یک رژیم غذایی متعادل ، خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

۵- جلوگیری از استرس

یکی از فواید غذا خوردن با هم، جلوگیری از استرس است. هورمون‌های استرس در بدن می‌توانند منجر به بیماری‌های قلبی، سرطان‌های خاص و آلزایمر شوند. برای مقابله با این مشکلات، یک راهکار قابل دسترس وجود دارد و آن غذا خوردن در کنار اعضای خانواده است. گفتگو هنگام غذا خوردن شما را آرام می‌کند و احساس شادی و نشاط را در شما ایجاد می‌کند، در نتیجه باعث ایجاد محیطی شاد و جلوگیری از خطرات ناشی از استرس و افسردگی می‌شود.

۶- بهبود روند تغذیه

در خانه و در کنار اعضای خانواده غذا خوردن امکان وجود غذاهایی سرشار از مواد مغذی مانند کلسیم،فیبر و آهن را فراهم می‌کند. این مواد مغذی برای افراد به خصوص رشد کودکان ضروری هستند.در خانه غذا خوردن این امکان را به شما می‌دهد که همیشه غذاهای سالم و مفید را استفاده کنید و از فواید آن بهره‌مند شوید.

۷- کمک به کاهش وزن

در کنار هم غذا خوردن می‌تواند به شما در مدیریت وزن بدنتان کمک کند؛ حتماٌ با خود می‌پرسید چطورممکن است؟ وقتی غذا در خانه تهیه شود به مقدار کالری و فیبر آن توجه می‌شود، بنابراین شما خیلی راحت می‌توانید وزنی ایده‌ال داشته باشید.

۸- افزایش عزت نفس

بر اساس تحقیقات به دست آمده؛ خانواده‌هایی که به طور منظم در کنار هم غذا می‌خورند دارای فرزندانی با عزت نفس بهتر هستند.

۹- افزایش اتحاد اعضای خانواده

یکی دیگر از فواید غذا خوردن در کناراعضای خانواده ایجاد پیوندی عاطفی بین افراد است. روابط بین افراد خانواده بهبود می‌یابد و به یکدیگر حس تعلق بیشتری پیدا می‌کنند. در واقع، این امرباعث می‌شود که اعضای خانواده شما احساس عشق و امنیت کنند؛ در نتیجه اتحاد و همبستگی در خانواده بیشتر می‌شود.

۱۰- صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها

به گزارش نمناک، با صرف شام خود در خانه، مطمئناً در زمان و هزینه صرفه جویی خواهید کرد. برای مثال، ممکن است برای صرف یک وعده غذایی مثل شام در بیرون از خانه مجبور شوید پول زیادی را خرج کنید، اما همان وعده غذا را می‌توانید خودتان در خانه با هزینه کمتر و حتی سالم‌ترآماده کنید. همچنین، آشپزی در خانه یقیناٌ سریعتر از رفتن به بیرون و سفارش دادن غذا در رستوران خواهد بود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار