گوناگون

علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟

علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟

پارسینه: بسیاری افراد از جمع شدن پرز در ناف خود گلایه دارند. اما آیا تابحال به این فکر کرده اید که علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟

علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟ بسیاری افراد از جمع شدن پرز در ناف خود گلایه دارند. اما آیا تابحال به این فکر کرده اید که علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟ در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا در ناف مان پرز جمع می‌شود؟

در رابطه با جمع شدن پرز در ناف دانستن دو نکته ضروری و کلیدی است؛ نخست اینکه اسم این پدیده یا بهتر بگوییم مشکل «پرز ناف» است هرچند برخی کارشناسان و اهالی علم با عنوان پرز دکمه شکمی یا به اختصار BBL نیز از آن یاد می‌کنند. دوم آنکه علت جمع شدن پرز در ناف معمولا بیشتر در دوران میانسالی، مردان پرمو و بخصوص افرادی رخ می‌دهد که به تازگی چاق شده اند.

کارل کراسزلینسکی از محققان دانشگاه سیدنی با همراهی جمعی از محققان همکار خود چندی پیش مهمان یک برنامه رادیویی بودند و در آن از آن‌ها سوال شد که علت جمع شدن پرز در ناف چیست و این پرز‌ها از کجا می‌آیند؟ در آن برنامه دکتر کارل اظهار داشت که این پدیده بیشتر در میان مردان میان سال دیده می‌شود که بدن‌های پرمویی دارند. جالب است بدانید که این محقق در سال ۲۰۰۲ میلادی بابت همین تحقیق به ظاهر ساده توانست جایزه نوبل را دریافت کند.

اما کارل برای انجام این تحقیق اقدام به نمونه گیری از افراد داوطلب کرد و از برخی از آن‌ها درخواست کرد که مو‌های زاید اطراف ناف خود را بتراشند. در ادامه مشخص شد که تراشیدن آن مو‌ها مانع از جمع شدن پرز در ناف می‌شود. این محققان در انتهای پژوهش خود اعلام کردند که مو‌های اطراف ناف نقش نوعی مکانیزم بازدارنده یک طرفه را ایفا می‌کند و با جذب پرز‌های نازک از لایه درونی لباس‌های شما آن‌ها را درون ناف جمع می‌کند.


لباس‌های قدیمی تر، پرز کمتر درون ناف


کراسزلینسکی البته تنها محققی نبوده که در این باره تحقیق کرده است. در سال ۲۰۰۹ میلادی یکی از پژوهشگران دانشگاه وین اتریش به نام Georg Steinhauser مطالعه‌ای را در رابطه با فرضیه خود در نشریه فرضیات علمی منتشر کرد. این محقق ظاهرا برای مدت سه سال هر روز عصر پرز‌های درون ناف خود را جمع آوری کرده بود و آنطور که خودش گفته با وجود آنکه بهداشت را به خوبی رعایت می‌کرد و هر روز صبح دوش می‌گرفت باز هم عصر هر روز ناف او پر از پرز می‌شد. این دانشمند در مقاله خود اعلام کرد که مجموعا ۵۰۳ نمونه پرز را از ناف خود جمع کرد که البته وزن کل آن‌ها به یک گرم نمی‌رسید. به طور متوسط یک تکه از این پرز‌ها وزنی برابر با ۱.۸۲ هزارم گرم داشته و سنگین ترینشان هم ۹.۱۷ هزارم گرم سنگینی داشته است.

در تشریح علت جمع شدن پرز در ناف؛ به گفته او این پرز‌ها به خاطر تجمع فیبر‌های نخی درون ناف تشکیل می‌شدند و علت هم این بوده که پرز‌ها دقیقا با رنگ تیشرتی که هر روز بر تن می‌کرده یکی بودند. او همچنین خاطرنشان کرد زمان‌هایی که تیشرت‌های کهنه را بر تن کرده پرز کمتری درون ناف او تجمع کرده است چراکه آن لباس‌ها براثر گذر زمان پرز‌های خود را از دست داده بودند.


علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟Steinhauser در نهایت به همان نتیجه‌ای رسید که دکتر کارل در تحقیقش پیدا کرد: اینکه مو‌های اطراف ناف اصلی‌ترین عامل جمع شدن پرز در ناف هستند. او تاکید کرده که این مو‌ها فیبر‌های نازک را از روی تیشرت‌ها جدا می‌کنند و سپس آن‌ها را به سمت ناف هدایت می‌کنند.

البته این محقق اتریشی مواد تشکیل دهنده پرز‌های درون ناف خود را هم مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد و در نهایت اعلام کرد که کل این پرز‌ها از تیشرت‌ها و لباس هایمان نمی‌آیند و گرد و غبار درون خانه، ذرات پوست‌های مرده، پروتئین و عرق بدن نیز در آن‌ها وجود دارد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار