گوناگون

استرس چگونه به زندگی شما صدمه می زند؟

استرس چگونه به زندگی شما صدمه می زند؟

پارسینه: استرس یکی از عواملی است که میتواند زندگی هر کسی را مختل کند.

تکامل انسان باعث شد تا در مورد خطر بسیار هوشمندانه عمل کنند، به عنوان مثال فهمیدند زمانی که ببر دندان شمشیری را دیدند باید فرار کنند. امروزه موقعیت‌هایی مشابه به پرواز - یا در صورت لزوم جنگیدن - هنوز باعث تغییرات عمده بدن می‌شود، این موقعیت‌های استرس زا باعث می‌شود تا قند موجود در جریان خون برای تامین انرژی افزایش یابد، عضلات منقبض می‌شوند تا برای عمل آماده باشند، قلب برای پمپاژ خون سریعتر می‌تپد و در نهایت هضم و سایر عملکرد‌ها برای صرفه جویی در انرژی مورد نیاز در جا‌های دیگر کند می‌شود.

مشکل این است که مغز ما به محموله‌های شوم لباس‌های شسته شده و ملاقات‌های آتی با دندانپزشک واکنش نشان می‌دهد، انگار که این کار‌ها شکارچیانی بد ذات هستند که ذهن و تفکر ما را شکار می‌کنند. یورش عوامل استرس زای امروزی نسبتاً بی وقفه است. وقتی بدن ما برای مدت طولانی فعال بماند، بسیاری از مشکلات سلامتی ایجاد یا بدتر از قبل می‌شوند.

تاثیر استرس بر بدن


استرس به موارد زیر کمک می‌کند:


• فشار خون بالا
• بیماری قلبی و سکته مغزی
• کاهش دفاع ایمنی
• سرطان
• مشکلات معده
• عملکرد ضعیف‌تر مغز

تاثیر استرس بر سلامت روان

استرس همچنین می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامت روان مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی شود. البته، لزوماً نمی‌توانید منابع استرس زا را حذف کنید. اما می‌توانید راه‌هایی برای کنار آمدن بهتر با هر چیزی که در راه است پیدا کنید و دهه‌ها تحقیق نشان می‌دهد که کدام گام‌ها احتمالاً مؤثر هستند.


آیا شما بیش از حد استرس دارید؟

موقعیت استرس زا
واکنش و استرس شما می‌تواند عملکرد شما را افزایش دهد و شما را از یک بحران عبور دهد. اما استرس بیش از حد می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود.
اگر نگران سلامتی خود هستید، به علائم استرس بیش از حد توجه کنید این علائم شامل خستگی، سردرد، از دست دادن تمرکز، مشکل در تصمیم گیری، ناتوانی در کنترل خشم، افزایش مصرف الکل، کافئین، سیگار یا مواد مخدر، افزایش یا کاهش غذا خوردن، احساس غرق شدن و فکر کردن بی نهایت زیاد در رابطه با کاری که باید انجام دهید می‌شوند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار