گوناگون

محموله تازه اسپوتنیک وارد کشور شد

محموله تازه اسپوتنیک وارد کشور شد

پارسینه: کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد که ششمین محموله واکسن روسی به میزان ۱۰۰ هزار دوز امروز (پنجشنبه) به ایران ارسال شد.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: ششمین محموله «اسپوتنیک وی» که از سوی صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه به سفارت ایران در مسکو تحویل شده بود از طریق شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شد.

با احتساب این تعداد واکسن تاکنون ۶۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی به ایران تحویل داده شده است.

وی در باره ارسال دوز‌های باقیمانده قرارداد فعلی برای دو میلیون دوز گفت: با صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه همواره در تماس هستیم که هر چه سریعتر بقیه به ایران ارسال شود.

جلالی با بیان اینکه ظرفیت تولید واکسن در روسیه محدود هست، خاطرنشان کرد: امید دولت روسیه این هست که با تولید مشترک در کشور‌های مختلف بتواند تعهدات خود را انجام دهد.

وی تصریح کرد: روسیه تعهد بسیاری زیادی برای تهیه حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دوز واکسن به کشور‌های مختلف دارد و، چون ظرفیت تولید محدود است از اینرو امیددارد با تولید مشترک بتوانند تعهدات خود را به سرانجام برساند.


کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در باره خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن که قرارداد آن با روسیه امضا و نهایی شده است، خاطر نشان کرد، بر اساس قرارداد این میزان دوز واکسن را که برای واکسیناسیون کامل ۳۰ میلیون نفر کافی است طی خرداد تا آذر ماه امسال تحویل خواهند داد.

وی با بیان اینکه برخی این سوال را می‌پرسند چرا کل واکسن‌ها بر اساس قرارداد یک جا تحویل نمی‌گرفته نمی‌شود، تصریح کرد: در ایران یک تصور غلط وجود دارد که واکسن در روسیه در حجم گسترده‌ای تولید می‌شود، اما اینطور نیست و امید دولت روسیه این هست که برای حجم گسترده با تولید مشترک در دیگر کشور‌ها به تعهدات خود در قبال تحویل واکسن «اسپوتنیک وی «عمل کند.

جلالی اظهار داشت: در مورد ایران نیز از ابتدا تاکید روسیه روی تولید مشترک بود که با پیگیری‌های انجام شده، دو شرکت ما تا الان موفق شده اند با طرف روسی کار کنند و خوشبختانه سلول‌های تولید واکسن به این شرکت‌ها تحویل داده شدو آن‌ها هم این سلول‌ها را در شرکت‌های واکسن سازی خود کشت کرده اند که امیدواریم بزودی جواب دهد.

وی گفت: سفارت جمهوری اسلامی فراخوان می‌دهد که به جای هجوم آوردن برای خرید واکسن در بازاری که این محصول در حال حاضر ظرفیت کافی برای تولید را ندارد، شرکت‌هایی که ظرفیت واکسن سازی دارند به ما معرفی شود تا اقدامات لازم برای مرتبط کردن آن‌ها با طرف روسی که از تولید مشترک استقبال می‌کنند، فراهم کنیم.

کریل دیمیتروف» رئیس «صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه» هفته گذشته اعلام کرده بود که تولید واکسن «اسپوتنیک وی» برای واکسیناسیون علیه کرونا به زودی در ایران آغاز می‌شود.

«صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه» (RDIF) توافق نامه‌های زیادی را برای تولید واکسن در ۲۰ سایت در بیش از ۱۰ کشور از جمله ایران، هند، برزیل، کره جنوبی، چین، صربستان، ایتالیا، بلاروس و قزاقستان امضا کرده است.


دیمیتروف با بیان اینکه تولید واکسن در خارج از روسیه آغاز شده است، تصریح کرد: توافق‌های انجام شده این صندوق و شرکت‌های داروسازی برجسته تولید واکسن، واکسیناسیون را برای ۷۰۰ میلیون نفر امکان پذیر می‌کند.

واکسن روسی اسپوتنیک وی در ۶۰ کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آن‌ها سه میلیارد نفر برآورد می‌شود. بیش از ۳۰ کشور در حال حاضر واکسیناسیون گسترده را با این واکسن آغاز کرده اند.

محققان موسسه سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و مؤسسه تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا، هفته جاری (۳۰ فروردین) اعلام کردند یافته‌های جدید از مطالعه واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بر روی سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نفر نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن کرونا ۹۷.۶ درصد است.

تحقیقاتی که قبلا در مجله علمی لنست منتشر شده بود نشان می‌داد که اثربخشی واکسن روسی ۹۱.۶ درصد است، اما تحقیقات جدید از سه میلیون و هشت هزار نفری که هر دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد این رقم ۹۷.۶ درصد است.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار