گوناگون

نکات ضروری خرید "آجیل" و "شیرینی" در روز‌های کرونایی

نکات ضروری خرید "آجیل" و "شیرینی" در روز‌های کرونایی

پارسینه: کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه از افراد خواست هنگام خرید آجیل و شیرینی در روز‌های کرونایی حتما برخی نکات بهداشتی را رعایت کنند.

بهمن خدادادیان با اشاره به افزایش خرید آجیل و شیرینی در روز‌های پایانی سال گفت: توصیه می‌شود افراد حتما این اقلام خوراکی را از مکان‌های معتبر خریداری کنند.

وی افزود: توصیه می‌شود افراد آجیل را از مغازه و فروشگاه‌هایی خریداری کنند که شرایط بهداشتی و پروتکل‌ها را رعایت کرده و آجیل را دور از دسترس مشتریان قرار می‌دهند و فروشندگان هم حتما از ماسک استفاده می‌کنند.

وی افزود: هنگام خرید آجیل باید دقت شود که آجیل کپک زده و کهنه نباشد و حتما آجیل تازه خریداری شود، چرا که در آجیل‌های کهنه کپک آسپرژیلوس وجود دارد که سمی به نام آفلاتوکسین ترشح می‌شود.

وی افزود: این سم در کنار اینکه می‌تواند مسمومیت حاد ایجاد کند، سمی است که به راحتی هضم نمی‌شود و آرام آرام در بدن ذخیره شده و ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌کند و این امر می‌تواند زمینه ساز ایجاد سرطان در افراد شود، بنابراین باید توجه ویژه در خصوص خرید آجیل تازه صورت گیرد.

خدادادیان گفت: با توجه به اینکه شاهد شیوع بیماری کرونا هستیم، توصیه می‌شود افراد حتما آجیل خام خریداری کرده تا بتوانند آن را با استفاده از حرارت ضدعفونی کنند.

وی افزود: برای ضدعفونی کردن آجیل کافی است آن را به مدت یک ساعت در یک ظرف ریخته و روی بخاری قرار داد و هرچند وقت یکبار به هم زد که حرارت به تمام قسمت‌های آن برسد.

این کارشناس بهداشت گفت: از طرفی افراد می‌توانند آجیل‌هایی که خریداری کرده را به مدت چند روز در محلی خنک قرار دهند تا ویروس‌های احتمالی بر روی آن از بین برود.

خدادیان گفت: در خصوص شیرینی هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید با حساسیت بیشتری باشد و افراد باید دقت کنند شیرینی‌های خریداری شده دور از دسترس مشتریان قرار داشته باشند و فروشندگان حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند.

وی افزود: توصیه این است که افراد برای ایام نوروز حتما شیرینی‌های خشک خریداری کرده و از نگهداری طولانی مدت شیرینی اجتناب کنند و خرید شیرینی را به یکی دو روز آخر سال موکول کنند.

این کارشناس بهداشت اشاره‌ای هم به خرید گوشت و مرغ در روز‌های پایانی سال داشت و افزود: توصیه می‌شود افراد به طور جد از خرید مرغ زنده اجتناب کنند و بدانند که یکی از راه‌های انتقال کرونا از طریق گوشت است.

وی افزود: در مراکز فروش مرغ زنده مسائل بهداشتی رعایت نمی‌شود و همان آبجوشی که مرغ‌ها در آن انداخته می‌شوند پر از فضولات و آلودگی است و دستگاه‌های پرکن هم به شدت آلوده هستند، بنابراین به لحاظ بهداشتی اصلا خرید از این مراکز توصیه نمی‌شود.

وی افزود: توصیه می‌شود افراد حتما مرغ و گوشت را از مراکز معتبر خریداری کنند و درصورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در هر حوزه‌ای حتما به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار