گوناگون

چگونه بفهمیم کمبود وزن داریم؟

چگونه بفهمیم کمبود وزن داریم؟

پارسینه: متخصص تغذیه و رژیم درمانی کشورمان با تاکید بر اینکه رژیم‌های سریع خوب نیستند و کاهش وزن باید ماهی ۴ کیلو به صورت پیوسته و آهسته باشد گفت: از رژیم‌های غذایی خودسرانه بپرهیزید و با متخصص مشورت کنید.

مریم مظاهریون متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره فرمولی که افراد ببینند در محدوده وزن طبیعی قرار دارند یا خیر گفت: شاخصی به نام نمایه توده بدنی (BMI) وجود دارد که از تقسیم وزن بر مجذور قد به متر محاسبه می‌شود. اگر این عدد کمتر از ۱۹ باشد فرد کمبود وزن دارد. از ۱۹ تا ۲۴.۹ وزن فرد در محدوده نرمال است. بین عدد ۲۵ تا ۲۹.۹ اضافه وزن دارد. از ۳۰ تا ۳۴.۹ فرد چاقی درجه ۱ دارد و از ۳۵ تا ۳۹.۹ چاقی درجه ۲ و بالای ۴۰ چاقی مفرط محسوب می‌شود البته این شاخص برای کودکان و ورزشکارن قابل اعتماد نیست به ورزشکاران توصیه می‌کنیم از دستگاه‌های بادی آنالیز استفاده کنند تا مقدار چربی و عضلات آن‌ها مشخص شود.

وی درباره بهترین نوع رژیم برای کاهش وزن گفت: رژیم‌های سریع خوب نیستند کاهش وزن باید ماهی ۴ کیلو به صورت پیوسته و آهسته باشد فعالیت بدنی باید افزایش پیدا کند. از طریق ثبت تغذیه در روز می‌توان متوجه شد چه غذا‌هایی در طول شبانه روز مصرف می‌شود تا بتوان آن را کنترل کرد.

مظاهریون درباره افرادی که چاقی شکمی دارند گفت: افرادی که چاقی شکمی دارند حتما افزایش وزن دارند. این افراد معمولا پروتئین کم مصرف می‌کنند و برعکس آن از کربوهیدرات‌های تصفیه شده به مقدار بالا استفاده می‌کنند. این افراد باید پروتئین را در وعده صبحانه بگنجانند و از مواد غذایی همچون عدسی، تخم مرغ، پنیر و شیر استفاده کنند. این افراد باید ورزش هوازی انجام دهند و برای فرم دادن و سفت کردن عضلات شکم از ورزش‌های مقاومتی هم در کناز ورزش هوازی بهره ببرند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی کشورمان در ادامه بر خواب مناسب تاکید کرد و گفت: دیر خوابیدن و کم خوابیدن می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شود و این امر می‌تواند موجب افزایش دور شکم و چاقی شکمی شود.

مظاهریون بر مشورت با متخصص تغذیه و دریافت جدول غذایی در راستای کاهش وزن تاکید کرد و گفت: از رژیم‌های خود سرانه بپرهیزید.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار