گوناگون

اگر شما هم به بیماری حرکت مبتلا هستید بخوانید!

پارسینه: رییس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: بیماری حرکت (Motion sickness) که به آن ماشین گرفتگی نیز گفته می‌شود، یکی از بیماری‌های شایع در طول سفر است که باعث بروز سرگیجه و استفراغ می‌شود و این بیماری که بر اثر حرکت‌های نامعمول ناشی از سفر با ماشین، هواپیما، قایق و قطار ایجاد می‌شود، در اغلب موارد با تکرار درمان می‌شود.

رییس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: بیماری حرکت (Motion sickness) که به آن ماشین گرفتگی نیز گفته می‌شود، یکی از بیماری‌های شایع در طول سفر است که باعث بروز سرگیجه و استفراغ می‌شود و این بیماری که بر اثر حرکت‌های نامعمول ناشی از سفر با ماشین، هواپیما، قایق و قطار ایجاد می‌شود، در اغلب موارد با تکرار درمان می‌شود.

به گزارش پارسینه ، دکتر ناصر ابراهیمی دریانی با اشاره به اینکه بیماری «حرکت» در زنان بیش از مردان شایع است، گفت: حرکت‌های نامعمول که به صورت مداوم در طول سفر ادامه دارند، سبب برهم خوردن مایع گوش میانی و رسیدن پیام‌هایی به مغز می‌شود که طی آن فرد احساس از دست دادن تعادل، ناامنی، تهوع و استفراغ می‌کند.

وی در ادامه افزود: از جمله علایم شایعی که به وسیله آن می‌توان بیماری حرکت را تشخیص داد، عرق کردن، افزایش و سرازیر شدن بزاق دهان، سردرد، سرگیجه، احساس سرما و رنگ پریدگی است که در موارد شدید گاه اضطراب، بوی غذا یا بنزین و حتی خواندن کتاب یا نقشه نیز می‌تواند آغازگر این بیماری باشد.

رییس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) با بیان اینکه برای بهبود بیماری حرکت به هیچ عنوان نباید حرکت با دید بینایی هماهنگ باشد، تصریح کرد: مصرف داروی آنتی هیستامین برای جلوگیری از بیماری حرکت موثر است، اما به دلیل عوارض خواب آلودگی، خشکی دهان، بندآمدن ادرار و تار شدن دید بهتر است که از دم نوش زنجبیل و نعناع قبل از حرکت استفاده کرد.

ابراهیمی دریانی خاطرنشان کرد: خودداری از خوردن غذاهای سنگین یا مصرف الکل و دخانیات قبل از حرکت، تکیه دادن بر روی صندلی و صاف نگه داشتن سر، کشیدن نفس‌های عمیق و آهسته، ایجاد تهویه مناسب هوا، خودداری از خواندن کتاب یا نگاه کردن به صفحات موبایل در حین حرکت و حساسیت‌زدایی با تمرین‌های‌ خاص‌ برای‌ استفاده‌ از چشم‌ها که‌ ممکن‌ است‌ به‌ جلوگیری‌ از بروز علایم‌ بیماری‌ «حرکت‌» کمک‌ کند از جمله اقدامات برای پیشگیری از بیماری حرکت در طول سفر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان یادآور شد: افراد بسیاری از بیماری «حرکت» در طول سفر رنج می‌برند که با انجام کارهای پیشگیرانه می‌توان علاوه بر جلوگیری از این بیماری و آسیب‌های آن، سفری خوش را در کنار همسفران تجربه کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

 • ناشناس

  ,منم از بچگی تو ماشین حالم بهم میخورد الانم خیلی بهتر شدم.اما بعضی وقتها میاد سراغم.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار