گوناگون

این جلیقه نمی‌گذارد حمله قلبی شما را بکشد!+عکس

این جلیقه نمی‌گذارد حمله قلبی شما را بکشد!+عکس

پارسینه: پزشکان و محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) جلیقه‌ای نوآورانه توسعه داده‌اند که می‌تواند برای شناسایی افراد در معرض خطر مرگ ناگهانی قلبی مفید باشد.

به گزارش پارسینه بر اساس داده های سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS)، حدود دو میلیون نفر در این کشور مشکلاتی در سیستم الکتریک قلب خود دارند که می‌تواند منجر به اختلال در ریتم ضربان قلب شود.
اسکن‌های تصویربرداری مغناطیسی (MRI) می‌توانند ساختار و عملکرد عضله قلب را به تصویر کشیده ولی نقشه‌های الکتریکی قلب را نه. معاینات معمولی مانند الکتروکاردیوگرافی (ECG) دست و پا گیر و هزینه‌بر هستند.
دکتر گابی کپچر، متخصص قلب در مؤسسه علوم قلب و عروق UCL، می‌گوید: "این فناوری به ما اولین فرصت را می‌دهد که اطلاعات دقیق الکتریکی قلب را جمع‌آوری و به روشی ایمن بر روی ساختار و عملکرد آن تصویر کنیم."
این جلیقه نمی‌گذارد حمله قلبی شما را بکشد!+عکس
جلیقه ECGI (جلیقه تصویربرداری الکتروکاردیوگرافی) آسان و هزینه‌بر نیست. این دستگاه از ۲۵۶ حسگر استفاده می‌کند و در عرض پنج دقیقه حجم زیادی از اطلاعات الکتریکی را به پزشکان ارائه می‌دهد.
نقشه‌های سه بعدی قلب امکان نگاه کردن به جریان الکتریکی قلب را به پزشکان می‌دهد. بعد از مانیتورینگ جلیقه ECGI، معمولاً بیماران به اسکن MRI مراجعه می‌کنند و داده‌های جلیقه را روی اسکن MRI ترسیم می‌کنند.
این فناوری امکان تجمع اطلاعات دقیق الکتریکی قلب را با ایمنی و هزینه‌های پایین فراهم می‌کند. استفاده مجدد از جلیقه ECGI به دلیل هزینه کمی که دارد، ممکن است به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد.
این جلیقه قابل شستشو پس از هر استفاده است و برخلاف الکترودهای فلزی مورد استفاده در ECG معمولی، نیازی به ژل ندارد.
تونی فارار، که جلیقه را تست کرده، اظهار می‌کند که تجربه او بسیار راحت و آسان بوده است. او می‌گوید: "فکر نمی‌کنم حتی احساس کنید. به نظر می‌رسد که روی یک چیزی دراز کشیده‌اید، سپس برخی ضربه‌های کوچک و سپس شروع به فشار و پمپاژ می‌شود، اما این فشارها آزاردهنده نیستند."
این جلیقه قبلاً بر روی ۸۰۰ نفر آزمایش شده و نتایج مثبتی داشته است، به طوری که تولیدکنندگان آن در حال آماده‌سازی برای عرضه گسترده‌تر آن هستند. این جلیقه در حال حاضر برای تشخیص بیماری‌هایی مانند کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده می‌شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار