گوناگون

تصویری خیره‌کننده از تلسکوپ فضایی جیمز وب+ عکس

تصویری خیره‌کننده از تلسکوپ فضایی جیمز وب+ عکس

پارسینه: تصویری خیره‌کننده از تلسکوپ فضایی جیمز وب که حلقه‌های زاویه‌ای متحدالمرکز را در اطراف ستاره‌ای غول‌پیکر و دور نشان می‌دهد، در ماه سپتامبر شور و هیجانی آنلاین را برانگیخت.

به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ برخی از کاربران حدس می‌زنند: "این باید بیگانگان باشد. "

اکنون، یک مطالعه جدید نشان داده است که این امواج کیهانی از غبار آلی هستند که تولید شده و سپس توسط یک منظومه ستاره‌ای عجیب در سراسر جهان پخش شده‌است. این تحقیق اولین تحقیقی است که شواهدی از حرکت نور ستاره ماده مرئی به خارج از منظومه شمسی را یافته است.

ستاره‌ای که مسئول این منظره شگفت انگیز است WR۱۴۰ نام دارد و در واقع منظومه‌ای از دو ستاره است که به دور یکدیگر می‌چرخند. WR یک ستاره از این جفت را به عنوان یک ستاره Wolf-Rayet مشخص می‌کند، یک نوع نادر از ستاره که صد‌ها هزار بار درخشان‌تر و بسیار داغتر از خورشید زمین است.

تصویری خیره‌کننده از تلسکوپ فضایی جیمز وب+ عکس

یینو هان، ستاره شناس دانشگاه کمبریج در بریتانیا و نویسنده اصلی این مقاله، می‌گوید: «ستارگان Wolf-Rayet نشان دهنده مرحله نهایی تکامل ستارگان غول پیکر هستند که ده‌ها برابر جرم خورشید دارند، قبل از اینکه در ابرنواختر‌ها منفجر شوند و به سیاهچاله تبدیل شوند.»

ستاره دیگر در منظومه WR۱۴۰ یک ستاره غول‌پیکر تا حدودی کم‌نور است که اندازه ولف رایت دارد و تقریباً ۲۰ برابر اندازه خورشید است. برهم کنش این دو ستاره عظیم آتش بازی‌های کیهانی را ایجاد می‌کند که حلقه‌های متحدالمرکز شکل عجیبی را ایجاد می‌کند که تلسکوپ فضایی جیمز وب از آن‌ها عکس گرفته است.

منبع: space

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار