گوناگون

سگ یا گرگ؛ کدامیک باهوشتر است؟

سگ یا گرگ؛ کدامیک باهوشتر است؟

پارسینه: سگ‌ها از گرگ‌ها موجودات تکامل یافته‌تری هستند اما آیا از گرگ‌ها باهوش‌تر نیز هستند؟

به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ تینا مزدکی_ حداقل ۱۵۰۰۰ سال پیش، سگ‌ها از گروه‌هایی از گرگ‌های خاکستری تکامل یافته‌اند. اما آیا این بدان معناست که سگ‌های امروزی باهوش‌تر از اجداد خود هستند؟

به گفته کارشناسان، پاسخ منفی است. اما این بدان معنا نیست که گرگ‌ها از سگ‌ها باهوش‌تر هستند. جولیان بروئر، محقق موسسه توسعه انسانی ماکس پلانک در آلمان، به لایو ساینس گفت: «شما هرگز نمی‌گویید سگ‌ها یا گرگ‌ها [باهوش‌تر]هستند، زیرا همیشه می‌گوییم که هر دو با محیط خود سازگار هستند».

شناخت حیوانات با طیفی از مهارت‌ها سنجیده می‌شود که معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: شناخت اجتماعی، یا مهارت‌هایی که یک فرد با حیوانات دیگر دارد، و شناخت غیراجتماعی، یا اینکه حیوانات چگونه دنیای فیزیکی اطراف خود را پردازش و دستکاری می‌کنند. به گفته بروئر، گرگ‌ها و سگ‌ها مهارت‌های شناختی متفاوتی دارند که متناسب با سبک زندگی خاص آنهاست.

او گفت: "شما فقط باید آن مهارت‌های شناختی را جداگانه در نظر بگیرید. "

سگ یا گرگ؛ کدامیک باهوشتر است؟

یکی از رایج‌ترین آزمایش‌هایی که برای اندازه گیری شناخت در سگ‌ها و گرگ‌ها استفاده می‌شود، تست اشاره است. در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱، محققان دو فنجان را وارونه روی یک میز گذاشتند که زیر یکی از آن‌ها غذا پنهان شده بود. سپس، آن‌ها ۴۴ توله سگ را مأمور کردند که با دادن نشانه‌هایی مانند اشاره یا خیره شدن به فنجان یا قرار دادن یک بلوک در کنار آن، غذا را پیدا کنند. پس از تکرار تمرین با ۲۸ توله گرگ، این تیم متوجه شد که سگ‌ها دو برابر بیشتر از پسرعمو‌های گرگشان غذا پیدا می‌کنند.

هانا سالومون، انسان‌شناس تکاملی پسا دکتری در دانشگاه دوک، گفت: «این نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد چیزی ذاتی‌تر در مورد شناخت سگ وجود دارد که آن‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند این نوع وظایف اشاره‌کردن را درک کنند و قصد پشت حرکات افراد را درک کنند.»

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، گروه متفاوتی از محققان، از جمله بروئر، آزمایشی را راه‌اندازی کردند که در آن یک فنجان غذا را تکان دادند. هم سگ‌ها و هم گرگ‌ها فنجان را با غذا یکی کردند. اما زمانی که محققان یک فنجان خالی را تکان دادند، گرگ‌ها سر جای خود ماندند، در حالی که سگ‌ها همچنان به دنبال آن بودند. بروئر گفت: این نشان می‌دهد که گرگ‌ها درک بهتری از علت و معلول نسبت به سگ‌ها دارند.

او گفت: «گرگ‌ها با محیط خود و با جنگلی که باید در آن شکار کنند، سازگار هستند. "آن‌ها مسئول غذای خود هستند؛ آن‌ها آن را فقط توسط انسان دریافت نمی‌کنند؛ بنابراین درک چیزی در مورد علیت که در آن مطالعه نشان دادند برای آن‌ها بسیار ساده است. "»

منبع: livescience

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار