گوناگون

ناتوانی پنتاگون در تعمیر و نگهداری از جنگنده های گران قیمت اف ۳۵

ناتوانی پنتاگون در تعمیر و نگهداری از جنگنده های گران قیمت اف ۳۵

پارسینه: ارتش آمریکا نمی تواند جت 1.7 تریلیون دلاری خود را تعمیر کند

به گزارش پارسینه به نقل از vice، مانند آیفون جدید اپل، جنگنده های گران قیمت اف ۳۵ آمریکا گران است و تعمیر آن بدون دخالت سازنده اصلی دشوار است. طبق یک گزارش جدید از دفتر پاسخگویی دولت (GAO)، یک گروه نظارتی دو حزبی در دی سی، جنگنده های اف ۳۵ فقط برای انجام ماموریت ها در حدود نیمی از زمان ها در دسترس هستند. تعداد زیادی از این جت‌های گران‌قیمت در انبار هستند زیرا در انتظار تعمیر قطعات هستند.

جنگنده های گران قیمت اف ۳۵ هواپیماهایی مشکل دار هستند. GAO در گزارش جدیدی در مورد جت، به این موضوع اشاره کرد که چرا هواپیما زمان زیادی را بر روی آسفالت سپری کرده و نه در آسمان. GAO گفت: «نرخ توانایی مأموریت ناوگان اف۳۵ زمانی که هواپیما می تواند یکی از مأموریت های خود را انجام دهد - در مارس 2023، حدود 55 درصد بود که بسیار کمتر از اهداف برنامه ریزی شده است.این برنامه در ایجاد فعالیت‌های تعمیر و نگهداری عقب مانده بود. در نتیجه، زمان تعمیر قطعات کند باقی ماند و بیش از ۱۰۰۰۰ مورد در انتظار تعمیر بودند».

در حال حاضر، مراقبت و نگهداری از جنگنده های اف۳۵ به اشخاص ثالث واگذار شده است. اگر چیزی در این جنگنده خراب شود، معمولا توسط یک پیمانکار دفاعی و نه مهندسان نظامی تعمیر می شود. این بخشی از دلیل گرانی جت است. GAO گفت: "وزارت دفاع آمریکا هزینه های کلی این برنامه را بیش از 1.7 تریلیون دلار تخمین زده است که اکثر هزینه ها، حدود 1.3 تریلیون دلار، مربوط به نگهداری هواپیما است."

هدف از مدت ها پیش این بود که پنتاگون مسئولیت تعمیر و نگهداری هواپیما را بر عهده بگیرد، اما پیش نمی رود. وقتی چیزی در اف۳۵ خراب می شود، پنتاگون به طور متوسط ​​۱۴۱ روز طول می کشد تا آن را تعمیر کند. این مدت زمان زیادی برای زمین‌گیری یک جت است، اما در واقع نسبت به آخرین باری است که GAO این نظرسنجی را در سال 2017 انجام داد؛ بهبود حاصل شده است در آن زمان ۱۷۲ روز طول می کشید تا وزارت دفاع آمریکا قطعه‌ای از جت را تعمیر کند. هدف این است که این تعداد به ۶۰ روز کاهش یابد.

سایر شاخص ها بدتر شده اند، نه بهتر. در سال ۲۰۱۹، ۴۳۰۰ قطعه عقب مانده در انتظار تعمیر بود. در سال ۲۰۲۳، این تعداد به ۱۰۰۰۰ فروند رسید، اما GAO اعلام کرد که بخشی از این تاخیر به دلیل افزایش تعداد جنگنده های اف۳۵ است. مشکل انتظار برای تعمیر قطعات به قدری بدتر شده است که وزارت دفاع به جای اینکه منتظر تعمیر قطعات قدیمی بماند، صرفاً قطعات جدید را خریداری می کند. هرچند GAO از قول مقامات وزارت دفاع می گوید : این راه حلی پایدار نیست. خرید قطعات جدید به جای تعمیر قطعات قدیمی بخشی از دلیلی است که چرا جنگنده های گران قیمت اف۳۵ برای ایالات متحده ۱.۷ تریلیون دلار هزینه دارد.

به گفته GAO، پنتاگون ۱۲ سال در راه اندازی تعمیرگاه های خود عقب مانده است. ارتش باید بتواند ۶۸ جزء منفرد را خودش تعمیر کند. این لیست شامل مواردی مانند صندلی های جهشی، ارابه فرود و سیستم مدیریت حرارتی می باشد.

در حال حاضر، فقط می تواند ۴۴ قطعه را تعمیر کند. همه چیز باید از طریق پیمانکاران انجام شود.برای مدتی طولانی جنگنده های اف۳۵ مشکل ساز بوده اند. طی روزهای گذشته یک فروند از آن دچار مشکل شد پنتاگون این جت را برای چند ساعت از دست داد تا اینکه در نهایت پس از سقوط آن را بازیابی کرد. این تازه ترین مورد از لیست طولانی از سوانح و حوادث ناگوار است که در چند سال گذشته جنگنده اف۳۵ را نابود کرده است.

هر بار که یک اف۳۵ به طور تصادفی آتش می گیرد یا به طور تصادفی به خود شلیک می کند، پیمانکاران کمی بیشتر درآمد دارند و هزینه کلی پروژه کمی بیشتر می شود.

ارسال نظر

 • Mohim

  آقای پارسینه اگه پنتاگون ناتوان می‌بود در تعمیر و نگه داری F35

  اصلا نمیساخت این جتو منم زیاد خوشم نمیاد از آمریکا ولی انصاف هم خوب چیزیه و حرف حق فرقی نمیکنه چ دوست باشه چ دشمن ولی حرف حقو باید گفت

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار