گوناگون

رکورد مدت پرواز ماشین‌های پرنده‌ای شکسته شد + فیلم

رکورد مدت پرواز ماشین‌های پرنده‌ای شکسته شد + فیلم

پارسینه: شرکت چینی اتوفلایت – Autoflight، فعال در زمینه تولید تاکسی‌های هوایی، رکورد طولانی‌ترین پرواز با یک ماشین پرنده برقی را شکست.

گجت نیوز نوشت: فناوری، صنعت حمل ونقل را به‌دفعات دگرگون ساخته است؛ از کالسکه تا قطار و از خودرو تا هواپیما. در سال‌های اخیر اما مفهوم تازه‌ای به حمل و نقل هوایی اضافه شده: استفاده از ماشین‌های پرنده‌ای که قابلیت تیکاف و فرود عمودی (VTOL) دارند. کمپانی‌های گردن کلفت و استارتاپ‌های زیادی در این حوزه فعالیت دارند که یکی از آن‌ها، Autoflight است. این شرکت به‌تازگی با ماشین پرنده برقی خود، یک پرواز ۲۵۰.۳ کیلومتری را کامل کرد تا رکوردشکنی کند.

این رکورد، به نام پراسپریتی ۴ (Prosperity ۴) ثبت شده است؛ یکی از ماشین‌های پرنده‌ای ۵ سرنشینه تمام الکتریکی که ۲ تن ظرفیت تیکاف دارد و سرعت آن به بیش از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. کمپانی سازنده، ویدیویی هم از این رکوردشکنی و مراحل پرواز، منتشر کرده است.

بد نیست بدانید که پیش از این، رکورد بیشترین مسافت طی شده با یک ماشین پرنده عمود پرواز برقی (eVTOL) بدون شارژ مجدد، در دست شرکت آمریکایی Joby Aviation با ۲۴۸.۸ کیلومتر بود.

پراسپریتی ۴ برای پرواز و فرود، نیاز به باند و فرودگاه ندارد. به‌ادعای اتوفلایت؛ بسیار هم کم‌سروصداتر، مطمئن‌تر و کم‌هزینه‌تر از هلیکوپتر است. رئیس این شرکت همچنین از تعامل با سازمان امنیت هوایی اتحادیه اروپا، برای کسب مجوز پرواز تا سال ۲۰۲۵ خبر داده است.

اتوفلایت که در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد، ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰۰ دستگاه ماشین پرنده عمود پرواز برقی را دارد. دستاورد جدید کمپانی با پیمودن چنین مسافتی، بر توانایی وسایل نقلیه eVTOL برای گرفتن جای هلیکوپترهای سنتی، صحه می‌گذارد؛ به‌ویژه در مناطق پرجمعیتی که آلودگی صوتی و هوایی، بیشتر مورد توجه قرار دارد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار