گوناگون

تصاویر حیرت انگیز از ماه و زمین

تصاویر حیرت انگیز از ماه و زمین

پارسینه: تصاویری از ماه و زمین توسط مدارگرد کره جنوبی که مدتی پیش به فضا پرتاب شده بود تهیه شده است.

۵۵ سال پیش بیل اَندِرس (Bill Anders)، فضانورد آپولو ۸، تصویری نمادین ثبت کرد که تصور انسان را از جهان برای همیشه تغییر داد. این تصویر که «طلوع زمین» (Earthrise) نامیده می‌شود، رنگ آبی لطیف سیاره را در حالی به تصویر کشید که در پس‌زمینه شب ابدی فضا شناور است.

اکنون، دانوری (Danuri)، اولین مدارگرد کره ماه که از سوی کره جنوبی به فضا پرتاب شده است، تمام تلاش خود را به کار بسته است تا با مجموعه‌ای از عکس‌های سیاه و سفید خیره‌کننده از زمین و ماه ، از «طلوع زمین» تقلید کند.

تصاویر حیرت انگیز از زمین و ماه

دانوری در ماه اوت ۲۰۲۲ میلادی با موشک اسپِیس ایکس از آمریکا به فضا پرتاب و ماه گذشته وارد مدار کره ماه شد. عکس‌های ارسال شده را با هم به تماشا می‌نشینیم.

کره جنوبی تا سال گذشته برای حمل ماهواره‌های خود به کشور‌های دیگر متکی بود و بیشتر موشک‌های آن توسط آمریکا، روسیه، چین، ژاپن، فرانسه و هند پرتاب می‌شد. این موضوع با پرتاب موفقیت‌آمیز موشک نوری (Nuri) سه‌مرحله‌ای در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی (۳۱ خرداد ۱۴۰۱) تغییر کرد و این کشور را به رؤیای خود برای تبدیل‌شدن به بازیگر جدید صنعت فضایی نزدیک‌تر کرد. کره جنوبی به دلیل توافق دوران جنگ سرد با آمریکا که این کشور را از توسعه برنامه فضایی منع می‌کرد، دیر وارد رقابت شد.

تصاویر حیرت انگیز از زمین و ماه

دانوری مأموریت علمی خود را از ماه آینده آغاز خواهد کرد که شامل نقشه‌برداری و بررسی سطح ماه و اندازه‌گیری قدرت مغناطیسی و پرتو‌های گاما است.

این مدارگرد ۱۸۰ میلیون دلاری، فناوری آزمایشی اینترنت فضایی را با ارسال عکس‌ها و ویدئو‌هایی به زمین آزمایش خواهد کرد که از آن‌ها برای انتخاب مکان‌های بالقوه برای فرود بر کره ماه در سال ۲۰۳۲ میلادی استفاده خواهد شد.

این فضاپیما به مدت ۱۱ ماه به دور کره ماه خواهد چرخید؛ بنابراین می‌توانیم منتظر دیدن تعداد زیادی از این تصاویر خیره‌کننده تا پایان سال جاری باشیم./باشگاه خبرنگاران

تصاویر حیرت انگیز از زمین و ماه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار