گوناگون

دلیل اصلی قهوه‌ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی

دلیل اصلی قهوه‌ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی

قهوه‌ای شدن برگ گیاهان، مشکلی است که افرادی که می‌خواهند از گیاه نگهداری کنند باآن مواجه می‌شوند اما دلیل این مشکل را نمی‌دانند.

به گزارش نمناک،  شما یک گیاه آپارتمانی زیبا خریدید، آن را در نزدیک یک پنجره روشن قرار دادید و بخوبی مراقبت کرده‌اید اما حالا ظرف یک هفته برگ‌های آن قهوه‌ای شد یا حتی در حال ریزش هستند، به نظرتان چه اشتباهی در نگهداری این گیاه آپارتمانی مرتکب شده‌اید؟ برای پاسخ به این سوال، باید بتوانید به برخی از سوالات مربوط به گیاه خود، محیط آن و مراقبت‌هایی که از آن کرده‌اید پاسخ دهید.

گیاه آپارتمانی خود را بشناسید

مثل تمام موجودات زنده، گیاهان نیز با یکدیگر متفاوتند، به عنوان مثال نیازهای یک کاکتوس با فیکوس فرق دارد پس با توجه به این تفاوت و برای ایجاد شرایط مطلوب برای گیاه خود، باید بدانید گیاه شما از کجا می‌آید و برای زنده ماندن و رشد به چه چیزهایی نیاز دارد. برای این هدف پیش از خرید گیاه، در مورد نیازها و الزامات خاص آن تحقیق کنید و این سوالات را از خود بپرسید که:

این گیاه چه خاکی را ترجیح می دهد؟

چقدر و به چه نوع نور یا سایه‌ای نیاز دارد؟

چقدر آب برایش کافی است و چقدر زیاد است؟

گیاه به چه نوع کودی نیاز دارد و چند وقت یکبار باید تقویت شود؟

آیا این گیاه مستعد آفات یا انگل است؟ اگر چنین است، چگونه می‌توانم آفات را از بین ببرم و گیاه را ایمن نگه دارم؟

آیا این گیاه به رطوبت اضافی نیاز دارد یا رطوبت محیط برایش کافیست؟

چنانچه پاسخ این سوالات را در مورد گیاه خود بدانید قطعا از بروز مشکلاتی همچون قهوه‌ای شدن و ریزش برگ‌های آن جلوگیری خواهید کرد. علاوه بر آنچه خواندید در ادامه این بخش به بررسی اصلی‌ترین دلایل قهوه‌ای شدن برگ گیاهان آپارتمانی خواهیم پرداخت، با ما همراه شوید تا علت را بدانید.

علت ایجاد برگ‌های قهوه‌ای

حتی با بهترین مراقبت، برگ‌های قهوه‌ای در بسیاری از گیاهان آپارتمانی بسیار رایج است. به خاطر داشته باشید که ممکن است طبیعی باشد که برگ‌های پایینی گیاه شما ابتدا زرد کم رنگ شده، سپس قهوه‌ای شده و از بین بروند. این امر برای بسیاری از انواع گیاهان گرمسیری همزمان با رشد آنها اتفاق می‌افتد.

 

با این حال، گاهی در برخی موارد، برگ‌های قهوه‌ای نشانه مشکلات دیگری است. اگر برگ‌های زیادی در حال ریزش هستند، اگر تعداد زیادی از برگ‌ها به یکباره قهوه‌ای می‌شوند یا اگر برگ‌های بالایی شروع به قهوه‌ای شدن می‌کنند گیاه شما ممکن است یک یا چند مشکل زیر را تجربه کند که شامل:

نور ناکافی

اگر برگ‌های پایینی شروع به قهوه‌ای یا زرد شدن کنند، ممکن است گیاه نور کافی دریافت نکند. اگر تغییر رنگ در کنار گیاه دور از منبع نور جدا شده باشد، احتمالاً نور بسیار کمی دریافت می‌کند.

گرمای بیش از حد

این اغلب همراه با آب بسیار کم اتفاق می‌افتد، اما گرمای زیاد باعث می‌شود که برگ‌های گیاه شما ابتدا پیچ خورده، ترد شوند و سپس بیفتند. اگر گیاه نیز پژمرده است، آب را افزایش دهید. اگر بقیه برگ‌ها سالم هستند و یک یا دو برگ در حال تغییر رنگ هستند، حتما مقداری جریان هوا برای خنک شدن گیاه فراهم کنید.

آب کم

گیاهان بر اثر دریافت آب کم و کم آبی ابتدا پژمرده می‌شوند و سپس برگ‌ها قهوه‌ای شده و می‌ریزند. این اغلب از پایین به بالا اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در برگ‌های بیرونی گیاهان بوته‌ای نیز شروع شود.

آبیاری زیاد

گرچه آبیاری کم موجب قهوه‌ای شدن برگ گیاه می‌شود اما آبیاری بیش از حد یکی از دلایل قهوه‌ای شدن برگ گیاهان است. آبیاری زیاد به صورت زرد شدن برگ‌های پایینی خود را نشان می‌دهد. آبیاری بیش از حد به ریشه آسیب زده و مانع جذب آب توسط ریشه گیاه می‌شود و در نتیجه گیاه علایم بی‌آبی و تشنگی را از خود نشان خواهد داد. برای متوقف نمودن آبیاری بیش از حد گیاه با انگشت خود خاک را کنار بزنید و بین دستان خود قرار دهید اگر خاک به انگشتانتان نچسبید زمان آبیاری گیاه است.

زهکشی نامناسب

اگر آبیاری شما مناسب باشد اما گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد، باز هم برگ گیاهان دچار زردی می‌شود. برای اطمینان از صحیح بودنِ زهکشی، پس از آبیاری توجه نمایید آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و سوراخ زیر گلدان را بررسی کرده و در صورت بسته بودن، آن را باز نمایید.

آلوده بودن آب مورد استفاده

اگر آب مورد استفاده شما برای آبیاری آلوده باشد، ممکن است برگ‌های گیاه شما قهوه‌ای شود. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود برگ‌های خشک و قهوه ای را از گیاه‌تان جدا نموده و گیاه را منظم و با آب تمیز آبیاری کنید.

افزایش سن گیاه

با افزایش سن برخی گیاهان برگ‌های پایینی آنها به طور طبیعی خشک شده و می‌ریزد. در این شرایط تنها کاری که باید انجام دهید جدا کردن برگ‌های خشک گیاه خواهد بود.

کمبود مواد غذایی خاک

اگر در نوک یا حاشیه برگ‌های گیاه شما خشک و قهوه‌ای شد، ممکن است خاک گیاه مناسب نباشد و برخی عناصر خاک کم باشد. کمبود برخی عناصر خاک مانند کمبود پتاسیم سبب می‌شود شاخه‌های گیاه از انتها شروع به خشک شدن کنند.

مصرف بیش از حد کود

استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی، موجب سوختگی برگ گیاهان و قهوه‌ای شدن برگ گیاهان می‌شود زیرا کوددهی زیاد به ریشه گیاه صدمه می‌رساند و اگر ریشه نتواند آب را جذب کند، گیاه خشک می‌شود. اگر خاک گیاه تکه تکه و سفت شد، یعنی از کود اشباع است و به اصطلاح خاک خفه شده است، در این صورت می‌توانید خاک و کود را تعویض کنید و اگر گیاه ریشه حساسی دارد در فواصل زمانی مختلف، گیاه را به مقدار زیاد آبیاری کنید تا نمک‌های اشباع شده از آن خارج شوند و برگ‌های سوخته شده را جدا کنید.

آفات و بیماری

آفات و بیماری‌ها یکی دیگر از علت‌های قهوه ای شدن برگ گیاهان هستند. آفات به ریشه گیاه حمله می‌کنند و باعث زردش دن برگ گیاهان می‌شوند. اگر متوجه شدید مشکل گیاه‌تان به دلیل وجود آفات است، باید برگ و ساقه آلوده را جدا کنید و سم مناسب گیاه را گرفته و آن را سمپاشی کنید تا آفت از بین برود.

رطوبت بسیار کم

 اگر قهوه‌ای شدن در نوک برگ محدود می‌شود و حاشیه برگ هنوز سبز است، ممکن است گیاه رطوبت کافی را دریافت نکند. رطوبت کم نیز ممکن است باعث ایجاد لکه‌های سیاه روی برگ‌ها شود.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار