گوناگون

بهترین روش های درمانی دندان خرگوشی در کودکان

بهترین روش های درمانی دندان خرگوشی در کودکان

اگر کودک شما هم جز افرادی است که دندان‌ های خرگوشی دارد، نگران نباشید؛ زیرا روش‌ های درمانی مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد.

 دندان‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های صورت محسوب می‌شوند و نقش زیادی در زیبایی چهره دارند. تقریباً همه ما در طول زندگی خود مشکلات مختلف مربوط به دندان‌ها را تجربه می‌کنیم. یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن مواجه هستند، مشکل دندان خرگوشی است. حتماً شما هم تا به حال افرادی را با این مدل دندان‌ ها دیده‌اید و اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که این مشکل می‌تواند در زیبایی لبخند آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد.

دندان خرگوشی چه عوارضی دارد؟

دندان‌های خرگوشی یا Buck Teeth نوعی مال اکلوژن به شمار ‌می‌روند. حالت این دندان‌ها بدین صورت است که دندان‌های بخش جلوی فک بالا در مقایسه با فک پایین حدود ۲ الی ۳ میلی‌متر و یا بیشتر جلوتر بوده و حالت بیرون زندگی دارند. مسائل مختلفی می‌توانند در ایجاد این مشکل یا تشدید آن تأثیر داشته باشند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

    ژنتیک فرد

    فشار دادن مداوم زبان به پشت دندان‌های جلو

    مکیدن مدام و مستمر پستانک و یا انگشتان در زمان کودکی

همان طور که اشاره کردیم این حالت دندان‌ها می‌تواند روی زیبایی لبخند فرد تأثیر منفی بگذارد. بنابراین استفاده از روش‌های درمانی مختلف مانند ارتودنسی دندان خرگوشی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر موضوع زیبایی، درمان نکردن این مشکل می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی‌تر شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

    آسیب جدی به دیگر دندان‌ها

    زمینه ایجاد بیماری‌های مربوط به لثه

    ایجاد سردرد‌های شدید

    بروز اختلالات گفتاری

    ایجاد مشکلات تنفسی

 

علت به وجود آمدن دندان خرگوشی

حال که متوجه شدید دندان خرگوشی چیست؛ قطعاً این سؤال برای شما ایجاد می‌شود که چه موضوعاتی موجب می‌شوند که فرد دچار مشکل دندان خرگوشی شود؟ در این خصوص باید بگوییم که اصلی‌ترین دلیل ایجاد دندان‌های خرگوشی، ژنتیک است.

بسیاری از افراد در زمان تولد دارای فک پایین کوچک‌تری هستند و طول فک آن‌ها از حالت طبیعی کوچک‌تر است. این مشکل موجب شده تا دندان‌های جلویی فک بالا حالت بیرون زدگی به خود بگیرند و می‌توان این مشکل را در سایر افراد خانواده نظیر والدین، برادر و خواهر و دیگر نزدیکان مشاهده کرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ژنتیک بیشتر از هر عامل دیگری بر روی ایجاد دندان‌های خرگوشی تأثیر دارد.

همان طور که در بخش قبل نیز بیان کردیم، علاوه بر ژنتیک مشکلات متعدد دیگری نیز بر ایجاد دندان‌های خرگوشی تأثیر دارند و موجب تغییر حالت فک خواهند شد. از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند باعث بروز دندان خرگوشی شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مکیدن مداوم انگشت

یکی از عادت‌هایی که در بسیاری از کودکان دید می‌شود، مکیدن انگشت در کودکان است. در صورتی که کودک بعد از ۳ یا ۴ سالگی و یا زمانی که دندان های دائمی در حال رشد هستند این کار را ادامه دهد موجب می‌شود تا دندان‌های دائمی جلو حالتی غیر طبیعی به خود بگیرند و در نهایت دندان‌های خرگوشی به وجود می‌آیند.

مکیدن پستانک بعد از دو سالگی

در سال ۲۰۱۶ مجله دندانپزشکی آمریکا تحقیقاتی انجام داد که بر اساس آن گفته شده که مکیدن انگشت یا شست و یا مکیدن پستانک بعد از دو سالگی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلف از مال اکلوژن دندان شود.

فشار زیاد به پشت دندان‌ها

فشار زیاد به پشت دندان‌ها معمولاً باعث ایجاد اپن بایت خواهد شد، اما در شرایطی می‌تواند در ایجاد دندان‌های خرگوشی نیز تأثیر داشته باشد. بسیاری از کودکان این عادت بد را دارند و مدام به دندان‌های خود از پشت فشار وارد می‌کنند. اینکار در طولانی مدت موجب تغییر حالت دندان‌ها خواهد شد.

شلوغی زیاد یا فاصله نامنظم دندان‌ها

اگر به عکس‌های قبل و بعد ارتودنسی دندان توجه کنید، متوجه می‌شوید که دندان‌های طبیعی برخی از افراد یا از هم فاصله زیادی دارند و یا این که بیش از حد شلوغ هستند. این امر موجب شده تا دندان‌های باقیمانده با گذشت زمان حالت طبیعی خود را از دست داده و جابجا شوند. در نهایت فرد دچار دندان‌های خرگوشی می‌شود. منظور از شلوغی بیش از حد دندان‌ها حالتی است که فرد دندان‌های نهفته یا اضافی داشته باشد.

تومور یا کیست در دهان

این مشکل نیز به نوبه خود می‌تواند شکل طبیعی فک و ردیف منظم دندان‌ها را تغییر دهد. تومور‌ها باعث می‌شوند تا بخش بالای دهان یا فک دچار تورم شود و در نهایت دندان‌ها به سمت جلو حرکت می‌کنند.

اصلی ترین علت دندان خرگوشی، ژنتیک است.

روش‌های درمان دندان خرگوشی

همان طور که در بخش‌های ابتدایی بیان کردیم روش‌های زیادی برای درمان دندان‌های خرگوشی وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به ارتودنسی دندان خرگوشی، کامپوزیت و غیره اشاره کرد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به شدت بیماری و علائم و شرایط فرد بستگی دارد. همچنین هزینه هر یک از این روش‌ها نیز برای هر فردی متفاوت است. برای مثال هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی با هزینه کامپوزیت یا لمینت یکسان نیست.

برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمان دندان‌های خرگوشی ما در این بخش روش‌های درمان این مشکل را برای شما بیان خواهیم کرد.

لمینت

لمینت یکی از روش‌های درمان مشکل دندان‌های خرگوشی محسوب می‌شود. این روش به خصوص برای دندان‌های هم تراز روش مناسبی است. این روش شکل و اندازه دندان‌ها را تغییر داده و زیبایی دوباره را برای شما به ارمغان می‌آورد. روکش‌هایی که در این روش روی دندان‌ها قرار می‌گیرند بسیار نازک هستند و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند.

کامپوزیت

کامپوزیت نیز یکی از روش‌های مناسب برای رفع مشکل دندان خرگوشی است. در این روش پزشک برای این که بتواند سطوح آسیب دیده دندان را پر کند از مواد مختلفی استفاده برای پر کردن آن‌ها استفاده خواهد کرد. در این صورت دندان‌ها حالت طبیعی به خود می‌گیرند.

ارتودنسی

از رایج‌ترین روش‌های رفع دندان‌های خرگوشی می‌توان به ارتودنسی اشاره کرد. ارتودنسی دندان خرگوشی را می‌توان در دو نوع ثابت و متحرک انجام داد. ارتودنتیست با توجه به شرایط بیمار، مدل ارتودنسی را انتخاب خواهد کرد. هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی در دو مدل ذکر شده متفاوت است. نوع متحرک این روش معمولاً برای کودکان و نوجوانان به کار می‌رود، زیرا فک آن‌ها در حال رشد است و نمی‌توان برای آن‌ها ارتودنسی ثابت را به کار برد.

در صورتی که این بیماری به صورت شدید باشد از روش ارتودنسی ثابت استفاده می‌کنند. این روش براکت‌ها و سیم‌های فلزی دارد که می‌توانند دندان‌های جلو را به حالت طبیعی درآورند. اگر به تاثیرات ارتودنسی در دندان های خرگوشی دقت کنید، متوجه می‌شوید که این روش کاملاً طبیعی است و بعد از مدتی مشکل دندان‌های خرگوشی رفع خواهد شد.

جراحی

جراحی را می‌توان یکی از بهترین روش‌های درمان دندان خرگوشی برای بزرگسالان معرفی کرد. این روش زمانی به کار می‌رود که فک فرد توانایی رشد ندارد. این روش معمولاً زمانی توسط پزشک توصیه می‌شود که بیرون زدگی دندان‌های جلو بسیار شدید باشد. با انجام جراحی ارتودنسی یا سایر جراحی های فک، دوباره به حالت طبیعی خود بازمی گردد.

منبع: دلگرم

 

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار