گوناگون

علت خشکی و درد مفاصل در سرما؛ توصیه‌هایی برای کاهش درد

علت خشکی و درد مفاصل در سرما؛ توصیه‌هایی برای کاهش درد

پارسینه: وقتی فشار هوا در سرما پایین می‌آید، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها در محل مفاصل ممکن است منبسط شوند که به بروز درد مفصلی منجر می‌شود.

ایسنا نوشت: در حالی که هوا رو به سردی می‌رود، ممکن است متوجه شده باشید که بدنتان کمی بیشتر درد می‌کند. در مطلبی که در ادامه می‌آید پزشکان می‌گویند که چرا و چگونه هوای سرد بر بدنتان اثر می‌گذارد و در فصل زمستان برای کاهش درد چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.

دکتر «سارا لی»، متخصص فوریت‌های پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه «مریلند» به فاکس‌نیوز دیجیتال می‌گوید: این تصور رایج وجود دارد که هوا بر درد ماهیچه‌ استخوانی مزمن تاثیر می‌گذارد، یک فرضیه این است که وقتی فشار هوا در سرما پایین می‌آید، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها در محل مفاصل ممکن است منبسط شوند که به بروز درد مفصلی منجر می‌شود.

اما علت واقعی این دردها چیست؟

«رایان ای هارل»، جراح ارتوپد و متخصص عارضه‌های مفصلی لگن و زانو، می‌گوید سرما و هوای بارانی با درد و مفاصل خشک و دردناک همراه است.

در حالی که پژوهش در این زمینه همچنان ادامه دارد، فرضیه‌هایی در مورد علت اثرگذاری سرما بر مفاصل و افزایش درد وجود دارد.

افزایش غلظت مایع زلاله‌ای (سینوویال) - مایع زلاله‌ای در مفاصل قرار دارد و مفصل را به‌ اصطلاح روغن‌کاری می‌کند. تصور بر این است که در هوای سردتر، مایع زلاله‌ای غلیظ‌ تر و از لزجی و روانی‌اش کاسته می‌شود؛ بنابراین، مفاصل خشک و دردناک می‌شوند.

انقباض رگ‌ها - با تغییر دما، بدن تلاش می‌کند دمایش را حفظ کند که سبب انقباض رگ‌ها می‌شود.

به گفته هارل، با انقباض رگ‌ها، جریان خون به ماهیچه‌ها و مفاصل کاهش پیدا می‌کند و این کاهش جریان خون ممکن است درد و خشکی مفاصل را در پی داشته باشد.

کاهش فشار هوا - به نظر می‌رسد بین کاهش فشار هوا و درد مفاصل ارتباط وجود داشته باشد و برخی افراد به تغییرات فشار در هوای سرد و بارانی حساس‌ترند.

هارل می‌گوید: کاهش فشار هوا به انبساط بافت‌ها از جمله ماهیچه و تاندون منجر می‌شود که افزایش درد در فضاهای محصور مانند مفاصل را در پی دارد.

افزایش حساسیت عصب‌ها - افراد مبتلا به درد مفاصل و آرتروز عصب‌های حساس‌تری دارند. به گفته هارل، غضروف‌های ساییده‌ شده در اثر آرتروز این عصب‌های حساس را بی‌حفاظ‌تر می‌کنند.

هوای سرد به افزایش حساسیت این عصب‌ها و در نتیجه، درد بیشتر می‌انجامد.

رطوبت بالا - هارل می‌گوید به نظر می‌رسد که افزایش رطوبت هوا به سلول‌های استخوان و غضروف مفاصل آسیب بیشتری می‌زند.

بی‌تحرکی - کاهش فعالیت در فصل زمستان به کاهش جریان خون به مفاصل و در نتیجه، خشکی بدن و افزایش درد منجر می‌شود.

چگونه با خشکی و درد بدن در فصل زمستان مقابله کنیم؟

عادت‌های سالم را حفظ کنید - دکتر لی توصیه می‌کند که افراد، عادت‌های سالم از جمله خواب کافی و برنامه غذایی سالم‌خواری را رعایت کنند.

آب کافی بنوشید - وقتی هوا آفتابی و گرم است، راحت‌تر می‌شود به یاد داشت که باید مدام آب نوشید و تعادل آب بدن را حفظ کرد. اما نوشیدن آب کافی در فصل زمستان نیز به اندازه تابستان اهمیت دارد زیرا کمبود آب با خشکی مفاصل همراه است و درد مفاصل را بیشتر می‌کند.

فعالیت بدنی داشته باشید - ورزش سبک مانند پیاده‌روی به کشش و باز شدن مفاصل کمک می‌کند.

لی می‌گوید: تحرک به تقویت استخوان‌ها در بلند مدت کمک می‌کند و از درد ماهیچه‌ استخوانی مزمن جلوگیری می‌کند.

در صورت ادامه درد، داروهایی مانند ایبوپروفن که بدون نسخه پزشک در دسترس است به تسکین درد کمک می‌کند.

روحیه خوب و شاد را حفظ کنید - هارل می‌گوید: حال روحی خوب با کاهش درد ارتباط دارد. او توصیه می‌کند سراغ فعالیت‌هایی بروید که در ماه‌های سرد زمستان، روحیه‌تان را بهتر و شادترتان می‌کند.

خودتان را گرم نگه دارید - گرما کمک می‌کند از تاثیر عواملی که در دمای پایین درد مفاصل را تشدید می‌کنند، بکاهید.

هارل توصیه می‌کند: لباس‌های گرم و چند لایه لباس بپوشید، از پتوی برقی و حمام آب گرم غافل نشوید و دمای داخل خودرو یا خانه را بالا ببرید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار