گوناگون

مهمترین علل ایجاد کبد چرب

مهمترین علل ایجاد کبد چرب

پارسینه: چاقی و افزایش وزن، دیابت، افزایش چربی خون و مصرف برخی دارو‌هایی خاص مثل (کورتیکوستروئید و متوتروکسات) ازمهم‌ترین علت‌های کبد چرب هستند.

صد آنلاین نوشت: بیماری کبد چرب یک التهاب کبدی است که در اثر تجمع بیش از اندازه چربی در بافت کبد ایجاد می‌شود.

مهمترین علت‌های ایجاد کبد چرب عبارتند از:

چاقی

بیش از ۷۰ درصد افراد مبتلا به NASH دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و بیشتر آنان ۱۰ الی ۴۰ درصد سنگین‌تر از وزن ایده آل خود هستند.

افزایش چربی خون

۲۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به NASH چربی خون بالا دارند. (منظور بالا بودن تری‌گلیسرید و کلسترول خون است.)

دیابت

۷۵ درصد افراد مبتلا به NASH دیابت قندی دارند.

منظور از مقاومت به انسولین این است که بدن این افراد قادر به استفاده از انسولین برای سوخت قند‌ها نیست و این خود باعث ایجاد دیابت می‌شود. مقاومت به انسولین از طرفی خود باعث چاقی و بالا رفتن چربی خون می‌شود.

فاکتور‌های موثر بر متابولیسم

برخی از فاکتور‌های موثر بر متابولیسم با NASH مرتبط هستند. مانند تغذیه غیر خوراکی، کاهش وزن سریع، گرسنگی بسیار شدید و درمان داخل وریدی (تزریق سرم) گلوکز در بیمارانی که شرایط وخیمی دارند.

جراحی شکم

برخی از جراحی‌های شکم با NASH ارتباط دارند. مثل برداشتن قسمت وسیعی از روده کوچک و جراحی معده برای درمان چاقی و جراحی کیسه صفرا و لوزالمعده و بای‌پس قسمتی از روده کوچک.

دارو‌ها و سموم

amiodarone , tamoxifen , perhexilene maleate , steroids , synthetic estrogen و Pesticides با ایجاد کبد چرب در ارتباط هستند.

احتمال پیدایش کبد چرب غیرالکلی با وزن بیمار ارتباط مستقیم داشته و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف از جمله ایران، شیوع این عارضه نیز رو به افزایش است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار