گوناگون

آلودگی هوا و کاهش ضریب هوشی کودکان!

آلودگی هوا و کاهش ضریب هوشی کودکان!

پارسینه: قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آلودگی هوا در دوران بارداری با کاهش ضریب هوشی در کودکان از ۲ تا ۸ سال مرتبط است.

به گزارش تسنیم، نتایج یک مطالعه جدید، به رهبری دانشمندان دانشگاه کلرادو به بررسی تأثیر آلودگی هوا بر مادران باردار و اختلالاتی که برای فرزند آن‌ها ایجاد می‌کند، پرداخته است. این تحقیق نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آلودگی هوای محیط در دوران بارداری با اختلال رشد عصبی در کودکان از 2 تا 8 سال مرتبط است.

در این مطالعه، داده‌ها از 161 مادر و نوزاد سالم آن‌ها که از شیر مادر تغذیه کرده است، جمع‌آوری شد. شرکت‌کنندگان تاریخچه مفصلی از محل زندگی خود در دوران بارداری ارائه کردند و محققان برای بررسی اطلاعات این افراد از سیستم کیفیت هوای آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا که داده‌های ایستگاه‌های کیفیت هوا در سراسر کشور را ثبت می‌کند، استفاده کردند تا احتمال قرار گرفتن مادران در معرض آلاینده‌های ناشی از ترافیک، صنعت، دود آتش‌سوزی و سایر منابع را محاسبه کنند.

دانشمندان قرار گرفتن در معرض دی‌اکسید نیتروژن (NO2) و ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 و 10 میکرون (به ترتیب PM2.5 و PM10) را در نظر گرفتند. آن‌ها همچنین دوره حاملگی را به اوایل، اواسط و اواخر تقسیم کردند.

نتایج این تجزیه و تحلیل که در مجله علمی معتبر Environmental Health منتشر شد، نشان داد که کودکان دو ساله‌ای که مادر آن‌ها در دوران بارداری در معرض سطوح بالاتر ذرات PM2.5 و هم PM10 قرار گرفته بودند، به طور قابل توجهی در تست‌های شناختی(تست‌های ضریب هوشی و توان یادگیری) نمره پایین‌تری کسب کردند.

بر اساس نتایج این آزمون، نوزادانی که بیشتر در معرض تنفس ذرات (PM10) قرار گرفته بودند، به طور متوسط 3 امتیاز کمتر از کودکان عادی را در آزمون‌های شناختی کسب کردند. نتایج نشان داد که مادران بارداری که در اواسط و اواخر بارداری در معرض سطوح بالاتر PM10 قرار گرفته بودند، نوزادانی به دنیا می‌آورند که نمرات پایین‌تری را در آزمون‌های زبانی و حرکتی کسب می‌کنند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار