گوناگون

علائم تستوسترون پایین در مردان کدام است؟

علائم تستوسترون پایین در مردان کدام است؟

پارسینه: تستوسترون هورمونی مردانه است که توسط بدن انسان تولید می‌­شود و این هورمون عمدتا در مردها توسط بیضه­‌ها تولید می­‌شود.

به گزارش پارسینه: تستوسترون هورمونی مردانه است که عمدتا در مردها توسط بیضه­‌ها تولید می­‌شود و بر ظاهر مرد و رشد جنسی آن ها تاثیر گذار است و همچنین باعث تولید اسپرم و لذت جنسی در مردان می‌شود، علاوه بر این به ساخت عضله و توده استخوانی نیز کمک می‌کند.

به گفته پزشکان حداقل میزان کل تستوسترون طبیعی یک مرد حدود ۳۰۰ نانوگرم در دسی لیتر (ng/dL) است که این حد بسته به شرایط آزمایشگاه حدود ۸۰۰ (ng/dL) می‌باشد.

در برخی از مردان میزان سطح تستوسترون پایین است که در علم پزشکی آن را هیپوگنادیسم یا تستوسترون پایین می‌نامند که یکی از عوامل کاهش میزان تستوسترون، افزایش سن در مردان است.

اگر چنانچه میزان تولید تستوسترون بیش از حد کاهش یابد موجب ایجاد طیف وسیعی از علائم در فرد خواهد شد و این حالت باعث تغییرات جسمی، احساسی و جنسی در مردان می‌شودکه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


وظایف تستوسترون

تغییرات جسمی که در یک پسر برای تبدیل شدن به یک مرد ایجاد می‌شود دوره بلوغ نام دارد که تستوسترون به ایجاد این تغییرات که در ادامه به آ اشاره می کنیم، کمک می‌کند.

رشد آلت تناسلی و بیضه

رشد موهای صورت

بدن و شرمگاهی

تغییر صدا

ساختن عضلات و استخوان‌های قوی

بلند شدن قد

این هورمون همچنین در تولید اسپرم در مردان نقش بسزایی دارد.

علل کمبود تستوسترون در مردان

شرایط متعددی موجب کاهش و کمبود میزان تستوسترون در بدن مردان می‌شود از جمله:

آسیب به بیضه‌ها

سرطان بیضه یا درمان سرطان بیضه

اختلالات هورمونی

عفونت

بیماری کلیوی یا بیماری مزمن کبد

چاقی

برخی از دارو‌ها و شرایط ژنتیکی

افزایش سن

علاوه بر عوامل مذکور، مردانی که به بیماری های خاصی از جمله: فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، ایدز و مصرف طولانی مدت مواد مخدر، مبتلا هستند نسبت به سایر مردان بیشتر در معرض کاهش تستوسترون قرار می‌گیرند.

علائم تستوسترون پایین

وجود علائمی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد نشان‌دهنده پایین بودن میزان تستوسترون در بدن است.

کاهش میل جنسی

با توجه به نقش اساسی تستوسترون در میل جنسی مردان، همزمان با افزایش سن فرد میزان این هورمون کاهش که در نتیجه میل جنسی نیز کاهش می‌یابد.


مشکل نعوظ

تستوسترون علاوه بر تحریک میل جنسی مرد به دستیابی و حفظ نعوظ او نیز کمک می‌کند که در صورت کاهش این هورمون مرد در دستیابی به نعوظ قبل از رابطه جنسی یا داشتن نعوظ خود به خودی با مشکل مواجه می‌شود.

حجم مایع منی

مایع منی مایع شیری است که به تحرک اسپرم کمک می‌کند و تستوسترون در تولید این مایع نقش مهمی دارد که در صورت کمبود این هورمون حجم مایع منی در طی انزال کاهش می‌یابد.

ریزش مو

همانطور که قبلاً اشاره شد یکی دیگر از وظایف تستوسترون تولید مو در بدن مردان است که کاهش این هورمون موجب ریزش مو و کچل شدن فرد می‌شود.

خستگی

یکی دیگر از عواملی که نشان دهنده تستوسترون پایین در مردان است، خستگی شدید و کاهش سطح انرژی فرد است.


از دست دادن حجم عضله

با توجه به نقش مهمی که تستوسترون در ساخت عضله در بدن مردان دارد کمبود میزان این هورمون ممکن است موجب کاهش توده عضلانی در بدن مرد شود.

افزایش چربی بدن

کاهش تستوسترون در مردان می‌تواند موجب افزایش چربی بدن آنان شود، همچنین در برخی موارد به ژنیکوماستی یا بافت سینه بزرگ دچار شوند.


کاهش تراکم استخوان

کمک به تولید و تقویت استخوان از دیگر وظایف تستوسترون در بدن مردان است و چنانچه این میزان هورمون کاهش یابد خصوصا در مردان مسن، تراکم استخوان ها با کاهش مواجه می‌شود و فرد بیشتر به شکستگی‌های استخوانی دچار می شود.


تغییرات خلقی

کاهش تستوسترون به عنوان هورمونی که بر بسیاری از فرآیندهای فیزیکی بدن تاثیرگذار است، می تواند بر خلق و خوی مردان تاثیر منفی داشته باشد و آنان را با افسردگی، تحریک‌پذیری و یا عدم تمرکز مواجه کند.


چگونه می‌توان کمبود تستوسترون را تشخیص داد؟

در صورت مشاهده علائم مذکور، با مراجعه به پزشک و انجام یک معاینه فیزیکی از جمله بررسی، موهای بدن فرد، اندازه سینه‌ها و آلت تناسلی، اندازه و هم‌سانی بیضه‌ها و کیسه بیضه و همچنین بررسی تومور هیپوفیز از طریق سی‌ تی اسکن، و انجام آزمایش خون می‌توان کمبود میزان تستوسترون در بدن را تشخیص داد.

عوارض کمبود تستوسترون در مردان

براساس مطالعات و آزمایشات انجام شده، تستوسترون پایین در مردان موجب بروز سایر بیماری‌های جدی می‌شود و مردان را بیشتر در معرض افزایش خطر ابتلا به آپنه خواب( وقفه تنفسی در خواب)، دیابت و در نهایت مرگ زودرس قرار دهد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار