گوناگون

دلیل خستگی های همیشگی چیست؟

دلیل خستگی های همیشگی چیست؟

پارسینه: خیلی از افراد سوال می‌پرسند چرا با اینکه به اندازه کافی می‌خوابم اما همیشه احساس خستگی دارم؟

اگر با احساس شادابی از خواب بیدار می‌شوید و قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود بدون خستگی هستید، این مساله نشان می‌دهد شما از سلامت خواب برخوردار هستید.

خبرآنلاین نوشت: «مارک بولوس»، متخصص مغز و اعصاب و متخصص سلامت خواب در بیمارستانی در تورنتو، می‌گوید اگر وقتی از خواب بیدار می‌شوید احساس می‌کنید که انگار به اندازه یک ماراتن دویده‌اید یا تمام شب را بیدار بوده‌اید (و شاید هم بوده‌اید)، این یک پرچم قرمز و علامت هشدار است.

بولوس می‌گوید دلایل زیادی وجود دارد که افراد احساس خستگی می‌کنند و هم عوامل پزشکی و هم عوامل روان‌شناختی ممکن است در آن نقش داشته باشند. پزشک ممکن است برای شما چندین آزمایش خون مختلف از جمله بررسی فریتین (آهن) و سطوح مختلف ویتامین را تجویز کند.

اگر متوجه شدید که کمبود آهن دارید، پزشک شما می‌تواند انواع مختلفی از مکمل‌های آهن را برای کمک به رسیدن به سطح مناسب با حداقل عوارض جانبی توصیه کند. پزشک همچنین ممکن است شما را از نظر مشکلات بالقوه تیروئید، مانند کم کاری تیروئید، که می تواند باعث خستگی به عنوان یک علامت اصلی شود، بررسی و برایتان آزمایش تجویز کند.

علاوه بر این دلایل، ممکن است شما اساسا دچار اختلال خواب باشید،‌ بولوس می‌پرسد: "اگر شما با خروپف و پر سر و صدا می‌خوابید یا در خواب نفس نمی‌کشید، می‌تواند آپنه خواب باشد."

(آپنه یا وقفه‌ی تنفسی خواب به شرایطی گفته می‌شود که فرد در هنگام خواب دچار وقفه تنفسی می‌شود. تنفس افراد مبتلا به آپنه هنگام خواب دچار وقفه‌های مکرر شده و قطع می‌شود.)

تمایل به حرکت دادن مداوم پاها، می‌تواند نشانه‌ای از سندرم پای بیقرار باشد - وضعیتی که تقریباً در هفت تا ۱۰ درصد از افراد رخ می‌دهد و با اضطراب و افسردگی مرتبط است- نیز می‌تواند روی کیفیت خواب شما اثر بگذارد.

همچنین افرادی که با کووید طولانی مدت سر و کار دارند نیز ممکن است مشکلات خواب را تجربه کنند، زیرا این ویروس می‌تواند بخشی از مغز را که خواب را مدیریت می‌کند، تحت تاثیر قرار دهد.

بولوس در پایان توصیه می‌کند: «بعد از بررسی همه این عوامل اگر خواب بدی دارید، ممکن است نیاز به ارجاع به یک متخصص خواب داشته باشید."

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار