گوناگون

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟

پارسینه: رابطه جنسی در یک رابطه عاشقانه و خوب، مزایای زیادی دارد. تعداد دفعات بیشتر رابطه جنسی با تغییرات مثبت در زندگی مانند کاهش فشارخون، کاهش استرس، افزایش میزان صمیمیت بین زوج و حتی کاهش نرخ طلاق همراه است. اما به طور واضح‌تر و دقیق‌تر، چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟

هیچ‌گونه نسخه دقیقی که برای تمام افراد مناسب باشد در این مورد وجود ندارد. نظر هر زوج و البته نظر هر کس با دیگری ممکن است متفاوت باشد. در تحقیق انجام‌گرفته در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که منافع کسب‌شده از رابطه جنسی با تعداد دفعات آن ارتباط دارد، اما این ارتباط تنها تا حدی وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر زوجی دچار اختلاف باشند، رابطه جنسی بیشتر و بهتر تنها تا حدی به افزایش رضایت از زندگی در آنان می‌انجامد و پس از آن دیگر پیشرفتی در این ارتباط دیده نمی‌شود.

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که یک مرتبه رابطه جنسی در هفته میانگین مناسبی از رفتار انسان‌هاست. با این حال، همان مطالعات نشان می‌دهند که در زندگی پرمشغله و گرفتار امروز رابطه جنسی کاهش داشته است. درواقع، در مقایسه با میانگین اخذشده از زوج‌های دهه ۱۹۹۰ می‌توان دریافت که میانگین رابطه جنسی زوج‌های دهه ۲۰۱۰، ۹ برابر کمتر در طول سال بوده است.

میانگین دفعات رابطه جنسی در سنین مختلف

دهه ۲۰ زندگی خود: حدود ۸۰ بار در سال
میانسالی: ۵۴ بار در سال (تقریباً هفته‌ای یک بار)
۶۰ سال به بالا: ۲۰ بار در سال

هر چند دفعات رابطه جنسی با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما فعالیت جنسی برای بزرگ‌سالان همچنان مهم باقی می‌ماند.

رابطه جنسی برای انسان اهمیت دارد، هم از نظر کیفیت و هم دفعات. به‌نحوی‌که زوجین به دنبال راه‌هایی برای تازه نگه داشتن این رابطه، افزایش کیفیت آن و لذت بردن بیشتر هستند. افت کیفیت و دفعات رابطه جنسی زنگ خطر جدی را در گوش فرد نسبت به رابطه‌اش به صدا درمی‌آورد. همه این‌ها نشان‌دهنده اهمیت رابطه جنسی برای ما هستند. رابطه جنسی از جنبه‌های مختلف برای ما با منافعی همراه است، برای آنکه بدانیم چراباید رابطه جنسی داشته باشیم موارد زیر را بخوانید:


مزایای روانی رابطه جنسی

عشق‌بازی با منافع عاطفی و روانی متعددی همراه است. رابطه جنسی به طور مستقیم با بهبود کیفیت زندگی ارتباط دارد. برخی از مزایای آن برای روان ما عبارتند از:


بهبود خودانگاره

رابطه جنسی می‌تواند عزت‌نفس ما را تقویت کند. چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ زیرا داشتن رابطه جنسی احساس ناامنی را در ما از بین می‌برد و باعث ایجاد درک بهتر و مثبت‌تری از خودمان می‌شود.

نرخ شادی بالاتر

بر اساس مطالعات انجام‌گرفته در سال ۲۰۱۵ در چین، داشتن رابطه جنسی باکیفیت و همراه با رضایت موجب افزایش شادی می‌شود.


آرامش روانی بیشتر

در طول رابطه جنسی، مغز مواد شیمیایی را تولید می‌کند که شامل اندورفین می‌شود. این ماده میزان تحریک‌پذیری و حس افسردگی را در ما کاهش می‌دهد. یکی از دیگر هورمون‌های مفید، اکسی توکسین است که موجب افزایش سطح تحریک در سینه‌ها و اندام‌های جنسی می‌شود. اکسی توکسین به انسان حس آرامش و رضایت می‌دهد.


احساس رهایی از استرس

هر چند استرس مزمن یکی از عوامل کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی است، اما رابطه جنسی می‌تواند یکی از تکنیک‌های مؤثر برای مدیریت استرس باشد. رابطه جنسی هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد، مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین). کاهش این مواد در بدن با اثرات بلندمدتی در بدن در روز بعد همراه است.

بهبود کیفیت خواب

ارگاسم موجب آزاد شدن هورمون پرولاکتین می‌شود که به بهبود خواب کمک می‌کند.


مزایای جسمی داشتن رابطه جنسی بیشتر

سؤال چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ را باید از منظر جسم و منافع سلامتی آن نیز بررسی کرد.


رابطه جنسی و تناسب‌اندام

رابطه جنسی نوعی ورزش است. بر اساس نتایج منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا، یک فعالیت جنسی معادل یک فعالیت جنسی متوسط مانند پیاده روی یا بالا رفتن از دو طبقه پله است. حرکات رابطه جنسی شامل سفت کردن عضلات بدن، شکم و لگن می‌شود. برای زنان، این حرکات باعث بهبود کنترل مثانه می‌شود.


رابطه جنسی و بهبود فعالیت مغز

تحقیقات انجام‌گرفته بر روی تعداد دفعات رابطه جنسی نشان می‌دهند که تعداد دفعات بیشتر با بهبود عملکرد شناختی فرد و رشد سلول‌های جدید در مغز همراه است. در تحقیق انجام‌گرفته در سال ۲۰۱۸ با هدف بررسی سؤال چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ و نیز تعداد دفعات رابطه جنسی، مشخص شد که داشتن رابطه جنسی متناوب باعث بهبود عملکرد حافظه در افراد بالای ۵۰ سال می‌شود. همین امیر نشان می‌دهد که چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم.

رابطه جنسی و بهبود سیستم ایمنی بدن

یک پاسخ مهم به این سئوال که چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم این است که فعال بودن به لحاظ جنسی تأثیر مثبتی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد. داشتن سکس با دفعات کافی موجب کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شود.
کاهش درد

ترشح اندورفین تنها برای کسب آرامش و رسیدن به حس خوب نیست. این ماده باعث بهبود میگرن و درد پشت می‌شود.


کاهش وزن احتمالی

داشتن رابطه جنسی برای حدود ۳۰ دقیقه چیزی در حدود ۲۰۰ کالری مصرف می‌کند. موادی که در طول رابطه جنسی در مغز ترشح می‌شوند موجب کاهش میل به ریزه‌خواری مواد غذایی و حمایت از کاهش وزن می‌شوند.
بهبود عملکرد قلبی-عروقی

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ یکی از دلایل آن فشارخون و عملکرد قلب و عروق است. رابطه جنسی (نه خود ارضایی) موجب کاهش فشارخون می‌شود. افزایش فشارخون ریسک بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. فعالیت جنسی کمک می‌کند که عروق خونی منبسط‌شده، سطح اکسیژن افزایش یابد و مواد مغذی با وجود کاهش فشارخون بهتر به سلول‌ها برسند.
سایر منافع جسمی

فعالیت جنسی بیشتر موجب افزایش شهوت و خیس شدن واژن می‌شوند. بنابراین، در زنان با کاهش درد دوره پریود و انقباض‌های کمتر همراه است. به‌علاوه، بهبود حس بویایی، دندان‌های سالم‌تر، بهبود عملکرد گوارشی و پوست شفاف‌تر از نتایج ترشح DHEA در بدن پس از رابطه جنسی هستند.


مزایای رابطه جنسی برای مردان

برخلاف گذشته، تحقیقات جدید نشان می‌دهند که افزایش دفعات رابطه جنسی (به ویژه رابطه جنسی واژینال) موجب کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات می‌شود. این تحقیقات نشان می‌دهد ۴-۷ بار انزال در هفته باعث کاهش ۴۰ درصدی ابتلا به سرطان پروستات در مردان می‌شود.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ چون موجب کاهش نرخ مرگ‌ومیر در مردان می‌شود. تحقیقات طولانی‌مدت ده‌ساله بر روی یک گروه از مردان که بیش از دو بار در هفته رابطه جنسی داشته‌اند نشان می‌دهد که نرخ مرگ‌ومیر آنان در مقایسه با مردانی که تعداد رابطه جنسی کمتری داشته‌اند، ۵۰ درصد کمتر بوده است.

کیفیت و سلامت اسپرم نیز به رابطه جنسی وابسته است.


مزایای رابطه جنسی برای زنان

داشتن ارگاسم باعث افزایش جریان خون و کاهش درد‌های جسمی زنان می‌شود.

چرا باید رابطه جنسی داشته باشیم؟ چون رابطه جنسی در زنان می‌تواند با مزایای زیر همراه باشد:

بهبود کنترل مثانه
کاهش بی‌اختیاری
کاهش انقباضات عادت ماهانه
بهبود باروری
تقویت عضلات کف لگن
کاهش خشکی واژن
کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های رحمی و تومور

زنانی که پس از یائسگی نیز به زندگی و فعالیت جنسی خود ادامه می‌دهند، کمتر از هم سن و سالان خون دچار آتروفی واژینال و تحلیل دیواره واژن می‌شوند. آتروفی واژینال موجب درد در طول رابطه جنسی و بی‌اختیاری ادراری می‌شود.


مزایای رابطه جنسی برای زندگی مشترک

فراتر از منافع رابطه جنسی برای فرد، داشتن رابطه جنسی متناوب به بهبود سلامت رابطه و زندگی زناشویی به طرق مختلف کمک می‌کند. برای مثال، اکسی توکسین باعث ایجاد حس پیوند و صمیمیت عاطفی بین زوج می‌شود.

رابطه جنسی در یک رابطه تک‌همسری باعث افزایش سطح تعهد و ارتباط عاطفی زوج می‌شود. ابراز عشق در طول رابطه جنسی احتمال ماندن زوج در کنار یکدیگر را بیشتر می‌کند. در نتیجه، سکس می‌تواند نرخ طلاق را کاهش دهد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار