گوناگون

درد در رابطه جنسی و دخول چه زمانی غیر عادی است؟

درد در رابطه جنسی و دخول چه زمانی غیر عادی است؟

پارسینه: علل رابطه جنسی دردناک، مختلف هستند و می توانند شامل عوامل جسمی، عوامل روانی یا هر دو باشند. محل درد نیز ممکن است مشخص کننده علت جسمی رابطه جنسی دردناک باشد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بحث کنیم.

اگر اولین رابطه های جنسی را تجربه می کنید، طبیعی است که در هنگام دخول کمی درد داشته باشید. البته هر قدر معاشقه قبل از دخول به میزان کافی باشد تا واژن تحریک شده و مواد لغزنده تولید کند، درد دخول کمتر خواهد بود. اما اگر مدتی از رابطه جنسی شما می گذرد اما همچنان در هنگام نزدیکی درد دارید، باید با یک ماما مشورت کنید. در ادامه این متن برای شما شرح می دهیم که زمانی لازم است برای درد دخول به متخصص یا ماما مراجعه کنید.

علل درد حین رابطه جنسی

ساعدنیوز نوشت: در بسیاری از موارد،اگر رطوبت واژینال کافی نباشد، مقاربت برای زن ممکن است دردناک باشد. در این صورت، اگر زن آرام تر شود و مدت عشق بازی قبل از مقاربت افزایش یابد یا زوجین از روان کننده جنسی استفاده کنند، این نوع درد را می توان برطرف کرد.در برخی موارد، اگر یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد، مقاربت برای زن ممکن است دردناک باشد:

 • واژینیسموس : این بیماری شایعی است، که اسپاسم غیرارادی در عضلات واژن را شامل می شود، که گاهی ناشی از ترس از آسیب دیدن است.
 • عفونت های واژن :این بیماری ها شایع و شامل عفونت های مخمر می شوند.
 • مشکلات مربوط به سرویکس (دهانه رحم): در این حالت، آلت تناسلی مرد می تواند با حداکثر نفوذ به دهانه رحم برسد. بنابراین، مشکلات مربوط به دهانه رحم (مانند عفونت) می تواند در هنگام نفوذ عمیق باعث درد شود.
 • مشکلات رحمی : این مشکلات ممکن است شامل فیبروئیدها باشد که باعث درد شدید حین مقاربت می شوند.
 • آندومتریوز : در این بیماری، بافتی مشابه پوشش رحم، خارج از رحم رشد می کند.
 • مشکلات تخمدان: این مشکلات ممکن است شامل کیست های تخمدان باشد.
 • بیماری التهابی لگن : در PID، بافت های عمیق دچار التهاب شدیدی می شوند و فشار مقاربت درد عمیقی را ایجاد می کند.
 • حاملگی خارج رحمی : در این حاملگی، تخمک لقاح یافته خارج از رحم رشد می کند.
 • یائسگی: در یائسگی، پوشش واژن ممکن است رطوبت طبیعی خود را از دست بدهد و خشک شود.
 • مقاربت زودهنگام پس از جراحی یا زایمان.
 • بیماری های منتقله از راه جنسی (STD) این بیماری ها ممکن است شامل زگیل تناسلی، زخم تبخال یا سایر STDها باشد.
 • آسیب به فرج یا واژن : این آسیب ها ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا برش (اپیزیوتومی) در منطقه پوست بین واژن و مقعد حین زایمان باشد.
 • سندروم روده تحریک پذیر
 • وجود کیست تخمدان
 • التهاب مثانه یا سیستیت

چه زمانی برای درد دخول به پزشک مراجعه کنیم؟

اصطلاح پزشکی برای رابطه جنسی دردناک، دیسپارونیا است و معمولاً در نتیجه کاهش سطح استروژن و یا عدم آمادگی کافی برای نزدیکی رخ می دهد. بسیاری از زنان دریافت کمک مورد نیاز خود را به دلایلی همچون شرم و حیا تأخیر می اندازند. اگر شما تمایلی نداشته باشید که با پزشک خود در مورد مشکلات جنسی صحبت کنید، این دردها به مرور میل جنسی شما را کم کرده و بر روابط عاطفی شما تاثیر می گذارند، بعلاوه اگر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید ممکن است متوجه نشوید که رابطه جنسی دردناک مربوط به یائسگی یا مشکلات هورمونی است.داشتن یک زندگی جنسی لذت بخش و فعال مهم است. یک پزشک می تواند با درمان علت اصلی درد دخول، علائم شما را برطرف کند. در اینجا شش مورد مطرح شده که نشان می دهد زمان آن است که در مورد رابطه جنسی دردناک به پزشک مراجعه کنید.

1. علی رغم معاشقه کافی، واژن لغزنده نمی شود

کاهش سطح هورمون استروژن در دوران یائسگی و بعد از آن می تواند بافت های واژن را نازک و خشک کند. این باعث می شود که لغزندگی واژن به طور طبیعی با مشکل روبرو شود. وقتی این اتفاق می افتد می توانید در حین رابطه جنسی، یک روان کننده بر پایه آب یا مرطوب کننده واژن استفاده کنید. اما برای برخی از خانم ها این کافی نیست و همچنان درد دارند.اگر قبلاً چندین محصول روان کننده را امتحان کرده اید و هنوز رابطه جنسی را بسیار دردناک می دانید، برای بحث در مورد گزینه های درمانی خود به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است کرم واژینال یا مکمل برای کاهش درد شما تجویز کند.

2. بعد از مقاربت خونریزی یا لکه بینی دارید

پس از یائسگی، خونریزی واژن در هر زمان باید توسط پزشک ارزیابی شود. این خونریزی ها می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد. اگر هنوز یائسه نشده اید اما بعد از نزدیکی لکه بینی دارید، به متخصص مراجعه کنید زیرا امکان وجود پولیپ در دهانه رحم، خشکی شدید واژن و ... وجود دارد که باید درمان شود.

3. در ادرار کردن مشکل یا درد و سوزش دارید

نازک شدن دیواره های واژن که به آن آتروفی واژن نیز می گویند، می تواند به دلیل کاهش سطح استروژن ایجاد شود. این امر معمولاً پس از یائسگی رخ می دهد. آتروفی واژن خطر ابتلا به عفونت های واژن، مشکلات ادراری و عفونت های دستگاه ادراری (UTI) را افزایش می دهد.علائم آن شامل تکرر ادرار یا نیاز فوری به ادرار و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن است.اگر هنگام ادرار کردن درد داشته باشید، درد دخول بدتر می شود. پزشک برای درمان عفونت ادراری شما، آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

4. اگر درد دخول روی روابط شما تأثیر می گذارد

شریک زندگی شما به سختی می فهمد که منظور شما از درد دخول چیست. ممکن است از گفتگو در مورد درد دخول با شریک زندگی خود خجالت بکشید یا مردد باشید، یا ممکن است توصیف نوع درد شما دشوار باشد.سرانجام، ممکن است علاقه شما به داشتن رابطه جنسی از بین برود. اما پرهیز از رابطه جنسی با شریک زندگی خود و صریح نبودن در مورد دردی که باعث ایجاد احساس منفی در رابطه شما می شود همه چیز را بدتر خواهد کرد!به همین دلیل باید در مورد درد دخول و سایر علائم جسمی خود با پزشک خود صحبت کنید.

5. اگر از داشتن رابطه جنسی می ترسید

رابطه جنسی یک بخش سالم از یک زندگی زناشویی است، اما درد مداوم می تواند آن را به یک منبع اضطراب تبدیل کند. عضلات کف لگن شما نیز ممکن است در پاسخ به استرس و اضطراب سفت شده و اوضاع را بدتر کند.اگر متوجه شدید که ترس از درد دخول باعث امتناع شما از داشتن رابطه جنسی می شود، وقت آن است که به یک دکتر مراجعه کنید.

6. درد به مرور بیشتر می شود

برای برخی از خانم ها، مواد روان کننده و کرم های واژن به کاهش شدت درد در هنگام رابطه جنسی کمک می کند. برای برخی دیگر، با وجود استفاده از مواد روان کننده، درد مدام بدتر می شود. خصوصا اگر مشکلات دیگری در رابطه همانند خشکی واژن داشته باشید.

علائم مراجعه به ماما یا متخصص زنان

 • خارش یا سوزش در اطراف ولو (دهانه واژن)
 • تکرر ادرار
 • تنگی واژن
 • خونریزی خفیف بعد از رابطه جنسی
 • عفونت ادراری مکرر
 • بی اختیاری ادرار (نشت غیر ارادی)
 • عفونت های مکرر واژن

تشخیص درد هنگام رابطه جنسی

پزشک از بیمار درباره سابقه پزشکی وی پرسش خواهد کرد و همینطور در صورت امکان وی را معاینه لگنی می کند تا علل درد در هنگام رابطه جنسی مشخص شود.بیمار باید مکان دقیق درد، مدت و زمان درد را نیز به پزشک بگوید و درباره تجربیات جنسی قبلی و همینطور سابقه بارداری و زایمانش نیز با پزشک صحبت کند.در طی معاینه لگنی، پزشک به دنبال نشانه های عفونت یا ناهنجاری های ساختاری ناحیه تناسلی است. پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای معاینه لگنی استفاده می کند. در صورتی که در طی معاینه لگنی درد داشتید، گفتن میزان درد و موقعیت درد به پزشک می تواند در تشخیص علت درد در هنگام رابطه جنسی کمک کننده باشد.پزشک ممکن است به آرامی عضلات ناحیه تناسلی یا عضلات ناحیه لگن را فشار دهد تا مکان درد مشخص شود. همچنین سونوگرافی ناحیه لگن نیز می تواند به تعیین ناهنجاری ساختاری ناحیه تناسلی، تشخیص فیبروم، آندومتریوز یا کیست ها کمک کند.

چگونه در مورد درد دخول با پزشک صحبت کنیم؟

مراجعه به پزشک برای صحبت در مورد رابطه جنسی دردناک می تواند اعصاب خردکن باشد، اما آماده بودن برای این گفت و گو می تواند به کاهش تنش کمک کند. سعی کنید از قبل با تهیه لیستی از علائم و اطلاعات پزشکی خود آمادگی کافی در مورد صحبت در این باره پیدا کنید، مانند:

 • وقتی مشکلات جنسی شما شروع شد.
 • چه عواملی علائم شما را تحت تأثیر قرار می دهند.
 • اگر قبلاً برای رفع علائم خود چیزی را امتحان کرده اید آن را بیان کنید.
 • سایر ویتامین ها، مکمل ها یا داروهایی که مصرف می کنید.
 • هنگامی که یائسگی برای شما شروع شد یا وقتی که مجدد خونریزی کردید.
 • اگر علائمی غیر از درد دارید، مانند مشکلات ادرار یا گرگرفتگی.
  دلایل ابتلا به واژینیسموس در زنان دلایل

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار