گوناگون

روش های به تاخیر انداختن پریود

روش های به تاخیر انداختن پریود

پارسینه: خانم‌هایی که قاعدگیهای سنگین، طولانی، فراوان یا دردناک دارند و یا نشانه ها و علائم پیش از قاعدگی مانند درد سینه‌ها، نفخ و بی‌حوصلگی آنها را آزار میدهد، تمایل دارند که تناوب دوره های خونریزی ماهیانه را کاهش دهند و این زنان اقدام به خوردن قرص های ضد بارداری میکنند . ما در این مطلب پیرامون این مساله بحث خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

قرص های ضد بارداری می توانند در به تاخیر انداختن عادت ماهانه موثر باشند. آیا دوست دارید دوره های کمتری داشته باشید و یا مدت آن ها کم شده و زودتر از شرشان خلاص شوید؟ می توایند از قرص های ضد بارداری استفاده کنید.قرص های ضد بارداری به نوعی با تقلید از چرخه ی قاعدگی زنان ساخته شده است. بسته های سنتی قرص های ضد بارداری یک بسته ی 28 تایی است که از بین آن 21 قرص فعال و 7 قرص دیگر غیر فعال است. زمانی که قرص های فعال را بخورید باروری شما سرکوب شده و زمانی که به 7 قرص فعال برسید بدن تان خونریزی می کند. خونریزی درواقع پاسخ بدن به هورمون های ترشح شده در بدن است. این پاسخ ترشح هورمون ها را متوقف می کند.

عوارض جانبی قرص های پیشگیری در بانوان

بسیاری از خانم ها می توانند از قرص های جلوگیری از بارداری با خیال راحت و بدون علائم و عوارض جانبی زیادی استفاده کنند. با این حال، برخی از آن ها به خصوص هنگامی که برای اولین بار مصرف قرص را شروع می کنند، دچار مشکلات مختلف و نه چندان جدی می شوند. عوارض جانبی قرص های ترکیبی ضد بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. حالت تهوع و استفراغ
 2. سردرد
 3. افزایش وزن، که اغلب به دلیل احتباس مایعات است.
 4. حساسیت در پستان ها
 5. خونریزی بین دوره های پریود

بروز تاخیر در پریودها می تواند در موارد زیر موثر باشد:

 • در صورتی که ناتوانی فیزیکی یا روانی سبب دشواری تعویض نوار بهداشتی شود.
 • شرایطی مانند اندومتریوز، آنمی، آسم، میگرن یا صرع که با بروز پریود تشدید می شود و تاخیر در پریود در این موارد کار ساز خواهد بود.
 • حساس شدن سینه ها، نفخ یا تغییرات خلقی که در طول 7 تا 10 روز قبل از پریود ایجاد می شود.
 • سردردها یا سایر علائم قاعدگی که در طول مصرف قرص های غیر فعال روی می دهد.
 • پریودهای دردناک، مکرر، با خونریزی سنگین و طولانی که تاخیر در پریود برای این شرایط مفید خواهد بود.

در برخی موارد به دلیل برخی اولویت های شخصی مانند داشتن امتحانی مهم، شرکت در رویدادی ورزشی، قرار گرفتن در موقعیتی مخصوص مانند عروسی یا ماه عسل ممکن است بخواهید تاخیر در پریود ایجاد کنید.و اما این پرسش باقی می ماند که آیا به تاخیر انداختن پریود برای همه خانم ها بی ضرر است؟ در پاسخ باید توجه داشته باشید که استفاده از قرص های ضد بارداری باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. در برخی موارد ممکن است تاخیر در پریود نیز مناسب باشد. اما این احتمال نیز وجود دارد که همه پزشکان با تاخیر در پریود موافق نباشند. اگر قصد به تاخیر انداختن پریود را دارید باید ابتدا با پزشک خود در مورد تاخیر در پریود مشورت کنید.

عوارض تاخیر در پریود

تاخیر در پریودها عواقبی را برای شما در پی خواهد داشت. تاخیر در پریود و لکه بینی بین پریودها در زمان مصرف قرص های ضد بارداری به منظور به تاخیر انداختن پریودها از عوارض تاخیر در پریود محسوب می شود که شایع است. مادامی که بدن با رژیم هورمونی جدید مطابق شد این خونریزی ناشی از تاخیر در پریود نیز کاهش می یابد اما با این حال می توانید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • برنامه منظمی را دنبال کنید: با از دست دادن یک قرص ضد بارداری احتمال بروز خونریزی افزایش می یابد. قرص های ضد بارداری را بر اساس دستوری که روی آن وجود دارد استفاده کنید. تاخیر در پریود و لکه بینی به معنی عدم کارکرد مناسب دارو نمی باشد. اگر مصرف دارو را قطع کنید در آن صورت احتمال بروز بارداری ناخواسته وجود خواهد داشت.
 • بروز این خونریزی ها را در تقویمی یادداشت کنید: به این ترتیب می توانید به دقت میزان کاهش خونریزی ناشی از تاخیر در پریود را دنبال کنید.
 • می توانید برای دوره ای کوتاه با مشورت پزشک مصرف قرص را قطع کنید و سپس از سر بگیرید: با مشورت پزشک بعد از مصرف قرص های فعال حداقل به مدت 21 روز می توانید مصرف قرص ها را تا سه روز قطع کنید تا خونریزی اتفاق بیفتد و سپس برای 21 روز بعدی قرص ها را دوباره استفاده کنید.
 • اگر از سیگار استفاده می کنید با کمک پزشگ راهی برای کنار گذاشتن سیگار بیابید. خانم هایی که از سیگار استفاده می کنند بیشتر از خانم های غیر سیگاری در خطر تجربه خونریزی قرار خواهند داشت.

اگر پیشنهادات مطرح شده کمکی به شما نکرد و یا اگر خونریزی های ناشی از تاخیر در پریود با قرص ضد بارداری سنگین شد یا به مدت بیش از 7 روز ادامه داشت در این صورت باید با پزشک مشورت کنید.تاخیر در پریودها تشخیص بارداری را نیز دشوار خواهد ساخت. اگر در دوران تاخیر در پریود به علائمی مانند بیماری صبحگاهی، حساس شدن سینه ها یا خستگی غیر معمول دچار شدید تست بارداری را در منزل انجام داده و یا با متخصص زنان مشورت کنید.

با لکه بینی چه باید کرد؟

لکه بینی معمولا به مرور زمان کاهش پیدا میکند، اما در همین حال میتوانید کارهایی را انجام دهید:

 • با برنامه پیش بروید. فراموش کردن مصرف یک قرص میتواند احتمال لکه بینی را افزایش دهد.
 • زمان لکه بینی را در تقویم یا یادداشت روزانه مشخص و دنبال کنید. معمولا مشخص کردن دقیق به شما اطمینان خاطر میدهد که لکه بینی رو به کاهش است.
 • قرص های ضدبارداری را همانطور که تجویز شده مصرف کنید. اگر قاعدگی تان را با مصرف نکردن قرص های غیرفعال به تاخیر نیندازید، لکه بینی کمتری خواهید داشت.
 • اگر سیگارمیکشید، از پزشکتان کمک بگیرید تا آن را ترک کنید. زنانی که سیگار میکشند بیشتر از زنان دیگر دچار لکه بینی میشوند.

با مصرف قرصهای غیرفعال تنها برای سه یا چهار روز به جای دوره هفت روزه یا جایگزینی آنها با قرص هایی با استروژن کمتر، علائم قطع مصرف و خونریزی نامنظم ممکن است کاهش پیدا کند.

لکه بینی به این علت نیست که قرص ها اثر نکرده اند. حتما قرص ها را مصرف کنید حتی اگر به لکه بینی افتادید، تا ریسک باردارشدن بی برنامه را کمتر کنید. اگر لکه بینی تان شدیدتر شد یا بیشتر از هفت روز طول کشید به پزشکتان اطلاع دهید.

راههای خانگی عقب انداختن پریود

اگر مایلید راههای عقب انداختن پریود بدون قرص را امتحان کنید، روشهای خانگی عقب انداختن پریودی می تواند برای شما موثر باشد. حذف کامل غذاهای تند و ادویه دار و مصرف سیر، فلفل سیاه و چیلی می تواند با کاهش جریان خون، قاعدگی را به تعویق بیندازد. ماساژ رحم نیز می تواند برای تاخیر در قاعدگی موثر باشد.ورزش منظم قبل از شروع پریودی می تواند استرس شما را از بین ببرد. استرس یکی از عوامل جلو افتادن پریودی است که با ورزش منظم به خصوص ورزشهای هوازی مثل پیاده روی سریع می توانید آن را کنترل کرده و قاعدگی را عقب بیندازید. برای استفاده از روشهای خانگی باید 15 روز قبل از قاعدگی این کارها را انجام دهید.

عقب انداختن پریود با داروهای گیاهی

یکی از روشهای عقب انداختن پریود بدون قرص، استفاده از داروهای گیاهی و طب سنتی است. این روش از زمان های بسیار دور مورد استفاده خانم ها برای به تاخیر انداختن قاعدگی شان بوده است. مثلا مصرف منظم سرکه، عدس، جعفری، ژلاتین، لیمو، هویج، موز، دانه گشنیز، ریشه شیرین بیان، انجیر، چای دارچین، پوست انبه، بومادران و غیره می توانند پریود شما را به تعویق بیندازند. البته استفاده از این روش نمی توانید از پریود نشدن خودتان کاملا مطمئن باشید

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار