گوناگون

آشنایی با کوله پشتی مناسب برای دانش آموزان

آشنایی با کوله پشتی مناسب برای دانش آموزان

پارسینه: کوله پشتی مدرسه مناسب باید سبک، دو بنده، با اندازه مناسب و دوام بالا باشد تا علاوه بر راحتی دانش آموز، تأثیر منفی بر سلامتی دانش آموز و به ویژه کمر او ایجاد نکند.

هر ساله با نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی جدید، تب و تاب والدین برای تهیه وسایل مورد نیاز فرزندان دانش آموز خود آغاز می‌شود. بی شک همه والدین تلاش دارند تا بهترین و با کیفیت‌ترین ملزومات را برای فرزندان خود تهیه کنند، اما گاه اطلاعات کافی در خصوص ویژگی‌های یک خرید مناسب را ندارند.
به نقل از فرارو؛ یکی از این ملزومات مهم برای دانش آموزان کوله پشتی مدرسه است که به علت حمل مداوم، حتی بر سلامتی دانش آموز نیز اثر مستقیم دارد. به عبارت دیگر کوله پشتی مدرسه در صورت غیر استاندارد بودن می‌تواند آسیب‌های جدی بر اسکلت بندی استخوانی دانش آموز ایجاد کند و برای همین نسبت به انتخاب آن برای فرزندان خود باید حساسیت بیشتری به خرج داد. اما یک کوله پشتی مدرسه مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و در انتخاب آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه شوید تا ویژگی‌های یک کوله پشتی مدرسه مناسب را به شما معرفی کنیم.
آشنایی با کوله پشتی مناسب برای دانش آموزان

انواع کوله پشتی مدرسه

اگرچه ممکن است شما در فروشگاه‌ها با انواع بی شماری از مدل‌های مختلف کوله پشتی مدرسه مواجه شوید، ولی در واقع همه این کوله پشتی‌ها را می‌توان براساس شکل آن‌ها به سه دسته کلی تقسیم کرد که عبارتند از؛

۱. کوله پشتی بندکج: کوله‌پشتی‌های بندکج تنها یک بند بیشتر ندارند و یک‌طرفه روی شانه قرار می‌گیرد. این مدل خصوصا در میان محصلان دبیرستانی محبوبیت زیادی دارد. اما لازم است بدانید که با کوله‌پشتی‌های تک‌بند همه فشار به یک شانه تحمیل می‌شود. این توزیع نامتقارن فشار در طولانی‌مدت منجر به بروز نقایص اسکلتی خواهد شد. حتی کوله‌پشتی‌های دوبند را هم نباید یک‌طرفه استفاده کرد.

۲. کوله پشتی دو بند: همانطور که از نام این نوع کوله پشتی‌ها مشخص است، دارای دو بند هستند و یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال پرکاربردترین نوع کوله پشتی‌ها هستند. این مدل کوله‌پشتی‌ها وزن کیف و اثاثیه را به‌طور مساوی بین شانه‌ها تقسیم می‌کنند و به‌نسبت سایر مدل‌ها تأثیر نامطلوب کمتری روی وضعیت اسکلتی دانش‌آموزتان خواهند داشت.

۳. کوله پشتی چمدانی: این مدل کوله‌پشتی‌ها چرخ‌دارند و با دسته‌ای چمدانی در پشت سر کشیده می‌شوند. مهم‌ترین مزیت کوله‌پشتی‌های چمدانی و چرخ‌دار این است که میزان زیادی از سنگینی کیف توسط چرخ‌ها حمل می‌شود. اما با کوله‌پشتی‌های این مدلی احتمالا کودک‌تان برای بالارفتن از پله‌ها نیاز به کمک خواهد داشت. کوله‌پشتی‌های چمدانی به‌شکل استاندارد هم قابل‌استفاده‌اند منتها به‌دلیل وجود قاب، دسته و چرخ‌ها از کوله‌پشتی‌های معمولی سنگین‌ترند. این را هم اضافه کنیم که کوله‌پشتی‌های چمدانی برای مقاطع بالاتر از ابتدایی جذابیت کمتری دارند.

عوارض استفاده از کوله پشتی‌های نامناسب

تحقیقات نشان می‌دهد بیش از ۴۰ درصد از کسانی که از کوله پشتی استفاده می‌کنند دچار کمر درد هستند. این آمار نشان می‌دهد که هنگام انتخاب و خرید کوله پشتی باید به ویژگی کوله پشتی مناسب و استاندارد توجه کرد و مطابق آن انتخاب و خرید را انجام داد؛ بنابراین انتخاب کوله پشتی مدرسه مناسب برای فرزندان ما اهمیت بسیار زیادی دارد و چنانچه جنس، شکل، وزن و طریقه حمل و نقل کوله پشتی نامناسب باشد، می‌تواند عوارض ناگوار زیر را برای فرزندان ما در پی داشته باشد.

ــ افزایش انحنای ستون مهره‌ای به خصوص در ستون مهره‌ای دانش آموزانی که از کوله پشتی‌هایی با بیش از ۱۵ درصد وزن خود استفاده می‌نمایند.
ــ گردن درد و کمر درد.
ــ کاهش گنجایش شش‌ها، به خصوص زمانی که دانش آموزان از کوله پشتی‌های سنگین استفاده می‌کنند.
ــ افزایش گودی کمر، کشیدگی عضلات سرشانه، جلو آمدن شانه‌ها و هم سطح نبودن شانه‌ها.
ــ گزگز کردن دست‌ها و بازو‌ها زمانی که از کوله پشتی با بند باریک استفاده می‌شود.
ــ فشار بیش از اندازه به رشته‌های عصبی و عروق خونی و نیز ضعف و درد‌های عصبی مزمن.
ــ کاهش تعادل و نیز خطر زمین خوردن در صورت استفاده از کوله پشتی‌های بسیار سنگین.
ــ ناتوانی در نشستن پشت میز درس به علت درد در ناحیه کمر.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار