گوناگون

سه پیش شرط برای داشتن تغذیه سالم

سه پیش شرط برای داشتن تغذیه سالم

پارسینه: مهم‌ترین اصل در زندگی، سلامتی است و سلامتی بستگی به شیوه زندگی ما دارد، چنان چه این شیوه زندگی صحیح باشد، سلامتی حفظ و ارتقا می‌یابد.


مهم‌ترین اصل در زندگی، سلامتی است و سلامتی بستگی به شیوه زندگی ما دارد، چنان چه این شیوه زندگی صحیح باشد، سلامتی حفظ و ارتقا می‌یابد.

از بین عوامل دوازده گانه موثر بر شیوه زندگی، تغذیه خوب از اهمیت به سزایی برخوردار است.

تغذیه خوب یعنی "به گونه‌ای بخوریم و بیاشامیم که بتوانیم رشد کنیم و از سلامتی بهره‌مند شویم. "

در اینجا مهم‌ترین سوال این است که چگونه می‌توانیم به یک رفتار تغذیه‌ای خوب برسیم که خوردن و آشامیدن ما را به نحو صحیح کنترل و بهبود بخشد و زمینه را برای یک زندگی سالم و بانشاط فراهم کند.

برای دستیابی به این مهم، پیش‌شرط‌های انگیزه، دانش تغذیه‌ای و نگرش مثبت به سلامت ضروری است و با فراهم شدن این موارد زمینه برای ایجاد یک رفتار مناسب تغذیه‌ای فراهم خواهم شد:

۱- انگیزه

برای ایجاد تغییر در رفتار، داشتن انگیزه از مسایل ضروری است. در کل با انگیزه، کار‌ها شروع و ادامه می‌یابند.

آیا می‌دانید که تغذیه بد یعنی کم خوری، پرخوری و بدخوری، سالانه میلیون‌ها انسان را می‌کشد و میلیون‌ها نفر را به بیماری‌های صعب‌العلاج نظیر سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، عضلانی، اسکلتی، افسردگی و … مبتلا می‌کند؟

حتما می‌دانید افرادی که از یک تغذیه خوب بهره‌مند هستند، زندگی سالم‌تر و بانشاط تری دارند و به جای بیماری، به زیبایی‌های زندگی می‌پردازند و مسیر برای دسترسی به سعادت و یا هر آن چه را که دوست دارند برای آن‌ها بیشتر فراهم است.
تغذیه خوب یعنی "به گونه‌ای بخوریم و بیاشامیم که بتوانیم رشد کنیم و از سلامتی بهره‌مند شویم. "

به زندگی یک فرد ۷۰ ساله‌ی سالم با نشاط نگاه کنید. زمانی که از او پرسیده می‌شود، رمز این موفقیت بزرگ در شما چیست، علاوه بر آرامش روحی و فعالیت بدنی منظم، از تغذیه خوب نام می‌برد. به زندگی یک فرد ۵۰ ساله‌ی بیمار که از بیماری‌های قلبی‌عروقی، سرطان، بیماری‌های استخوانی و … رنج می‌برد، توجه کنید. تغذیه بد یکی از عوامل آن است.

با توجه به مطالب فوق و تفکر و اندیشه در آن ها، شاید انگیزه مناسب در بسیاری از ما برای توجه به تغذیه مناسب ایجاد شود.

بدن انسان ماشین پیچیده و دقیقی است که احتیاج به نگهداری آگاهانه دارد.

۲- دانش تغذیه‌ای

برای رسیدن به یک روش تغذیه‌ای مناسب و سلامت مدار، داشتن دانش تغذیه‌ای بسیار ضروری است و با مطالعه کتاب و بهره گیری از دانش متخصصان تغذیه این مهم فراهم می‌شود. این نوعی احترام به خود است که اندکی وقت و بودجه‌ی خود را صرف این مساله مهم نماییم.

۳- نگرش مثبت به سلامتی

داشتن دانش تغذیه‌ای به تنهایی به تغییر رفتار منجر نخواهد شد. در کنار این دانش، نگرش مثبت به سلامتی نیز باید باشد تا رفتار تغذیه‌ای ما را شکل دهد. به عنوان مثال فردی که می‌داند مصرف چربی زیاد، برای سلامت قلب و عروق او مضراست، ولی غذا‌های چرب می‌خورد، یعنی دانش لازم را در این زمینه دارد، ولی نگرش مثبت به سلامتی خود را ندارد، یا به عبارتی سلامتی برای او مهم نیست. این شخص اگر علامه‌ی دهر هم باشد، تغییری در رفتار تغذیه‌ای او ایجاد نمی‌شود.
منبع: ایران ناز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار