گوناگون

رنگ درمانی یا کروموتراپی، روش درمان بیماری‌ها

رنگ درمانی یا کروموتراپی، روش درمان بیماری‌ها

پارسینه: رنگ درمانی می‌تواند با تاباندن یک رنگ در ناحیه‌ای از بدن یا از طریق خیره شدن به رنگ خاصی انجام شود. رنگ‌های اصلی که در این روش از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از: سبز، زرد، آبی، نارنجی، قرمز و بنفش


رنگ درمانی می‌تواند با تاباندن یک رنگ در ناحیه‌ای از بدن یا از طریق خیره شدن به رنگ خاصی انجام شود. رنگ‌های اصلی که در این روش از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از: سبز، زرد، آبی، نارنجی، قرمز و بنفش

رنگ درمانی یا کروموتراپی، روش درمان بیماری‌ها از طریق استفاده از رنگ است. رنگ درمانی می‌تواند با تاباندن یک رنگ مناسب در ناحیه‌ای از بدن انجام شود. همچنین می‌توان از طریق چشم‌ها با خیره شدن به رنگ خاصی این کار را انجام داد، هرچند این عمل باید با دقت بیشتری انجام شود تا از هر گونه فشار روی چشم جلوگیری شود. این درمان مکمل است و نباید به عنوان یک جایگزین برای مراقبت پزشکی تخصصی استفاده شود. نتایج آن متفاوت بوده و قابل تضمین نیست و این بدان معناست که کارآیی آن به میزان زیادی وابسته به فرد خواهد بود.

متن زیر مقدمه‌ای بر رنگ درمانی است و نمونه‌هایی از خواص و کاربرد رنگ‌های خاصی را ارائه می‌دهد. رنگ‌های اصلی زیادی وجود دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از: سبز، نارنجی، قرمز، آبی و بنفش. اکنون کمی درباره استفاده از ارتعاش هر رنگ توضیح خواهم داد تا خوانندگان بتوانند از این اطلاعات برای ارتقای روح و هماهنگی درون خود استفاده کنند. پس از هر گونه درمان دیگری، لازم است تابش نور رنگی را بر روی پوست برهنه اعمال کنید.

رنگ‌های مهم برای استفاده در رنگ درمانی
سبز
سبز اصلی‌ترین رنگ در درمان است. این رنگ، رنگی است که در اولین و آخرین مرحله درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدون در نظر گرفتن نوع بیماری، رنگ درمانی با سبز آغاز شده و پایان میابد. این، رنگیست که شما می‌توانید بر تمام بدن خود بتابانید و برای درد تمام نواحی بدن از آن استفاده کنید. سبز باید از وسط طیف رنگ گرفته شود نه بیش از حد آبی و نه خیلی زرد. شما به نوعی لامپ رنگی نیاز دارید که برای ۱۰ دقیقه نور را در همه جای بدن، یعنی پشت و جلو بصورت یکسان پخش کند. سبز رنگ تعادل است که پرانا یا نیروی حیات را در سراسر نقاط روانی هماهنگ میکند. این رنگ نیز مانند رنگ‌های دیگر ابتدا روی هاله تأثیر می‌گذارد چیزی که انعکاس و تشعشع آن به روی جسم باز می‌گردد. برای درمان با این رنگ باید ۵ دقیقه به قسمت جلوی بدن و ۵ دقیقه به پشت بدن بتابد. سپس می‌توانید از رنگ‌های دیگر استفاده کنید. این رنگ می‌تواند هر گونه عدم توازنی که توسط تحریکات رنگ قرمز یا تحریکات ظریف آبی بوجود آمده باشد را به تعادل برساند. از آنجا که سبز، یک متعادل کننده و یک هماهنگ کننده عالیست، می‌تواند بیمار را به آرامش برساند. رنگ درمانی یا کروموتراپی، روش درمان بیماری‌ها از طریق استفاده از رنگ است. رنگ درمانی می‌تواند با تاباندن یک رنگ مناسب در ناحیه‌ای از بدن انجام شود. همچنین می‌توان از طریق چشم‌ها با خیره شدن به رنگ خاصی این کار را انجام داد، هرچند این عمل باید با دقت بیشتری انجام شود تا از هر گونه فشار روی چشم جلوگیری شود. این درمان مکمل است و نباید به عنوان یک جایگزین برای مراقبت پزشکی تخصصی استفاده شود. نتایج آن متفاوت بوده و قابل تضمین نیست و این بدان معناست که کارآیی آن به میزان زیادی وابسته به فرد خواهد بود.

زرد

رنگ زرد، نماد عقل و منطق است. هر گونه اختلال روانی، بدون توجه به طریقه بروز آن، با استفاده از زرد که بر نواحی کوچک بدن بصورت متمرکز تابانده شود، تسکین می‌یابد. یک پرتو متمرکز از نور زرد به اندازه یک توپ تنیس که در پایین و در جلوی گردن تابانده می‌شود، برای همه مشکلات عصبی و انسداد روانی بسیار مفید است. انسداد روانی ممکن است ناشی از اختلال در گردش خون باشد که سبب می‌شود سلول‌های مغز دچار کمبود لنف و خون شوند. این امر ممکن است به علت اختلال عصبی یا فشار روانی شدید یا خستگی باشد. زرد، رنگی است که این مشکلات را از بین می‌برد. زمان عادی برنامه تقریبا دوازده دقیقه است، بنابراین اگر پرتو بر جلو و پشت سر یا جلو و عقب گردن بتابد باید بصورت متمرکز قرار گیرد و در هر نقطه در پوست لخت، سه دقیقه طول بکشد. خانم‌ها باید پیش از شروع درمان، آرایش خود را پاک کنند چراکه پیگمنت‌های پرتوی نور که بسیار لطیف هستند، با رنگ‌های آرایشی، بازمیگردند.

نارنجی

نارنجی رنگ محرک است که می‌تواند به طحال، کبد، کلیه ها، قلب و در واقع هر عضوی که در گردش خون نقش دارد، کمک کند. زمان کل برنامه ۱۰ دقیقه است. اگر شما دچار ضعف گردش خون هستید، از نور نارنجی روشن بصورت متمرکز بر روی طحال استفاده کنید، اما اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، این کار را نکنید. تمام ارگان‌های داخلی مانند کبد، کلیه ها، روده‌ها می‌توانند از طریق این رنگ تحریک شوند. تمرکز بیشتر آن موثرتر خواهد بود. دستگاه رنگ شما باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند پرتوی نور را به اندازه یک توپ تنیس متمرکز کند. پرتوی متمرکز نور نارنجی، هر بار ۴ دقیقه و دو بار در هفته برای رفع اختلالات گردش خون، بر روی طحال تابانده شود. این رنگ برای تحریک قلب مفید خواهد بود در صورتی که در این محل یا در واقع هر عضو دیگری که نیاز به تحریک دارد متمرکز شود. هرگز نور نارنجی را به پیشانی کسی که بشدت عصبیست نتابانید. اگر بیمار از خستگی ذهنی رنج می‌برد، می‌توانید پرتو را کمتر از ۴ دقیقه بر پشت گردن اعمال کنید.

قرمز

قرمز روشن محرکی قوی‌تر از نارنجیست. این رنگ نباید بر روی سر بیمار تابانده شود. اما اگر روی مفاصل روماتیسمی متمرکز باشد، مفید خواهد بود. شما می‌توانید قرمز را بر روی پاها، زانو‌ها یا مچ پا برای ده یا پانزده دقیقه اعمال کنید. اگر شرایط رماتیسمی در شانه‌ها باشد، فقط پنج دقیقه در یک زمان پیشنهاد می‌شود. لامپ خود را به گونه‌ای قرار دهید که پرتو بر روی پشت یا جلو شانه قرار گیرد و از سرشانه به سمت سر رد نشود، زیرا بهتر است از تابش این نور بر سر جلوگیری شود.

آبی

بهترین و مؤثرترین حالت نور آبی، اشعه عمیق و سراسری، از سر تا پای بیمار است. ۱۰ددقیقه تابش نور آبی برای فشار خون بالا، انواع تنش‌ها و مشکلات عصبی بسیار مفید خواهد بود. از سوی دیگر اگر مبتلا به سرما خوردگی یا آنفولانزا هستید، باید به جای آبی از نارنجی استفاده کنید چراکه رنگ آبی حس سرما و خنکی را به جسم القا می‌کند. نارنجی و قرمز تولید گرما می‌کنند و برای افزایش دما استفاده میشوند. تشعشع رنگ آبی برای افرادی که از بی خوابی خفیف رنج می‌برند نیز مفید است.

بنفش

بنفش می‌تواند در تمام بدن استفاده شود، اما استفاده آن در قسمت پایین بدن، اتلاف این تشعشع بی نظیر است بنابراین توصیه می‌شود که این نور بر پیشانی، جلو و پشت سر، جلو و پشت گردن و بصورت متمرکز بر قلب و وسط سینه جمعاً به مدت ۱۵ دقیقه تابانده شود. این رنگ آرامشی عمیق به ارمغان میاورد و مانند آبی حس خنکی را القا می‌کند. این رنگ گردش خون اولیه را تحریک نمی‌کند، اما جریان انرژی‌های ظریف را در سراسر نقاط روانی و سیستم عصبی تحریک می‌کند. به همین جهت تابش آن بر گردن و پیشانی بسیار مفید است.

رنگ درمانی از طریق بینایی

ارائه رنگ از طریق بینایی، بسیار حساس است و باید با دقت انجام شود، اما در عین حال بسیار موثر است. ما همه می‌دانیم که چیز‌هایی که ما با چشم می‌بینیم بر روی ما تأثیر می‌گذارد، اما اکثر مردم به تأثیر رنگ‌هایی که با چشم میبینیم، بر روی سلول‌های بدن آگاه نیستند. اگر شما شخصی را که مبتلا به جنون است، در یک اتاق قرمز قرار دهید، حال او را وخیم‌تر می‌کنید و اگر او را در اتاق آبی قرار دهید، خواهید دید که شخص آرام می‌شود. این روش باید با دقت انجام شود. رنگ سبز می‌تواند به راحتی از طریق چشم ارائه شود و بیمار باید برای شروع، ۲ دقیقه به رنگ سبز نگاه کند. توصیه می‌شود که به رنگ قرمز و نارنجی خیره نشوید چراکه این رنگ‌ها خاصیت محرکه دارند. مسلم است که وقتی از این روش استفاده می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که خیره شدن به نور به چشم آسیب می‌رساند بنابراین باید از صفحه‌ای در مقابل نور استفاده کنید که آن را پخش کند. می‌توانید رنگ مورد نظر را بر روی صفحه تلویزیون پخش کنید و از یک کاغذ سفید برای محو کردن نور استفاده کنید. پس از نگاه کردن به رنگ مورد نظر، نهایتاً بر روی همان صفحه رنگ سبز را قرار دهید و چند دقیقه به آن نگاه کنید.
منبع: راسخون

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار