گوناگون

خواص دارویی گل ختمی آشنا شوید

خواص دارویی گل ختمی آشنا شوید

پارسینه: ریشه ختمی برطرف کننده ناراحتی‌های پوستی، نرم کننده پوست، ضد سرفه‌های خشک، تب بر، برطرف کننده اسهال خونی، ادرار آور، تنظیم کننده قند خون.

خواص دارویی گل ختمی آشنا شوید
از نظر گیاهشناسی ارتفاع ساقه ختمی بین ۱-۲ متر متغیر می‌باشد و حاوی کرک‌های ظریف می‌باشد. اندازه جام گل در انواع دارویی کوچکتر از زینتی است. جام گل از ۹-۶ براکته نیزه‌ای شکل، ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ جدا از هم تشکیل شده است. رنگ گل‌های ختمی دارویی صورتی است. میوه گیاه ۵/۲-۲ سانتیمتر قطر دارد و به رنگ آبی تا قهوه‌ای مشاهده می‌شود که تعدادی بذر دارند. بذر‌ها به شکل بیضی و ۴-۲ میلیمتر اند.

نام ختمی دارویی

نام لاتین Marshmallow
نام علمی Althaea officinallis
خانواده Malvaceae
نام‌های دیگر -
خواستگاه مناطق شرق مدیترانه
گیاهشناسی:

از نظر گیاهشناسی ارتفاع ساقه ختمی بین ۱-۲ متر متغیر می‌باشد و حاوی کرک‌های ظریف می‌باشد. اندازه جام گل در انواع دارویی کوچکتر از زینتی است. جام گل از ۹-۶ براکته نیزه‌ای شکل، ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ جدا از هم تشکیل شده است. رنگ گل‌های ختمی دارویی صورتی است. میوه گیاه ۵/۲-۲ سانتیمتر قطر دارد و به رنگ آبی تا قهوه‌ای مشاهده می‌شود که تعدادی بذر دارند. بذر‌ها به شکل بیضی و ۴-۲ میلیمتر اند. وزن هزار دانه آن ۳-۵/۱ گرم می‌باشد. ریشه‌های خطمی کوتاه و ضخیم اند و همراه با ریشه‌های انشعابی اند که حداکثر تا عمق ۵۰ سانتیمتر در خاک نفوذ می‌کند. برگ‌ها متناوب و دمبرگ‌ها کرکی و به رنگ خاکستری اند. اندام‌هایی از گیاه که ارزش دارویی دارند شامل: ریشه، برگ، گل و کل بوته. اما ریشه گیاه موسیلاژ بیشتری دارد در ریشه‌ها ۱۰-۱۵% حاوی موسیلاژاند و می‌تواند تا ۳۰% هم افزایش یابد. مهمترین اندام ختمی از لحاظ داروئی ریشه‌های گیاه اند؛ که بعد از گلدهی همزمان با سردشدن هوا میزان موسیلاژ در ریشه ختمی افزایش می‌یابد. در برگ و گل نیز مقدار موسیلاژ ۹-۶% است. در بیشتر کشور‌های اروپا و آمریکا به عنوان گیاه دارویی استفاده می‌شود.

نیاز‌های اکولوژیکی:

گونه‌های ختمی وحشی در کشور‌های اروپایی و مناطق معتدل آسیای غربی و شمالی پراکنده اند. انواع دارویی بخوبی شوری را تحمل می‌کنند. ختمی در حالت کلی گیاهی است که به شرایط مختلف سازگاری نشان داده و خاک‌های عمیق شنی یا لومی شنی که هوموس و رطوبی کافی داشته باشند را ترجیح می‌دهند. در یک دوره رشد ۳۰-۲۰ تن کود دامی پوسیده، ۱۰۰ کیلوگرم نیتروژن در ۳ نوبت، ۷۰ کیلوگرم فسفر و ۱۲۰ کیلوگرم پتاسیم نیاز دارد.

کاشت:

در مورد روش‌های کاشت هم به صورت مستقیم هم نشایی و هم با استفاده از قسمت‌های رویشی کاشته می‌شوند که روش کاشت مستقیم بیشتر رایج است. ۶ کیلوگرم در هکتار بذر لازم است. بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل بهار کاشت صورت می‌گیرد. فاصله کاشت را ۶۰-۴۰ سانتیمتر و فاصله ۲ بوته روی ردیف را ۲۵-۲۰ سانتیمتر می‌گیرند. جوانه زنی اوایل بسیار کند است و تحت شرایط مناسب ۱-۳ هفته بذور سبز می‌شود. اگر محیط خشک و رطوبت وجود نداشته باشد این مدت زمان تا ۷ هفته به طول می‌انجامد. بذور به دلیل ریز بودن عمق کاشتشان ۱ سانتیمتر است. وقتی گیاهچه به ۸-۷ سانتیمتر رسید به زمین اصلی منتقل می‌کنند.

ازدیاد:

ختمی را با استفاده از قطعات ریشه و جوانه‌های جانبی ساقه می‌توان تکثیر کرد. اگر ریشه‌های فرعی حدود ۱۰-۵ سانتیمتر طول داشته باشند با حداقل ۳-۲ جوانه، می‌توان از آن برای تکثیر استفاده کرد. فاصله ردیف‌ها ۵۰-۴۰ سانتیمتر، فاصله روی ردیف‌ها ۴۰-۳۰ سانتیمتر و عمق کاشت ریشه ۱۰ سانتیمتر می‌باشد.

برداشت:

گل‌های ختمی بصورت دستی برداشت می‌شود. در هر ۱ کیلو گرم ۷،۸ ساعت کاری نیاز است. از هر ۷ کیلوگرم گل‌تر ۱ کیلوگرم گل خشک بدست می‌آید. گل‌ها در زمان باز شدن برداشت می‌شوند.

آفات و بیماری ها:

کرم‌های غوزه از مهمترین آفات و زنگ ختمی گل‌ها از مهمترین بیمار‌های آن است که زنگ ختمی به برگ‌های گیاه صدمه می‌زند و عملکرد ریشه را هم کاهش می‌دهد.

خواص دارویی:

ختمی از نظر طب قدیم ایران سرد و‌تر است و بطور کلی روی تمام اعضای بدن مخصوصا روده‌ها، ریه‌ها، معده، کلیه‌ها و مثانه موثر است. از اندام‌های مختلف برای مداوای ضخم‌های دستگاه گوارش یا حلق و گلو استفاده می‌شود. ختمی از سفت شدن غذا در انتهای روده باریک جلوگیری کرده و توانایی گلبول‌های قرمز را در برابر میکروب‌ها افزایش می‌دهد. ختمی سیستم ایمنی بدن را تقویت و قند خون را کاهش می‌دهد.

خواص گل ختمی:

ملین و برطرف کننده یبوست، برطرف کننده بیماری‌های تنفسی و سرفه‌های خشک، ضد گلو درد، تنظیم کننده عادت ماهیانه

خواص ریشه ختمی:

برطرف کننده ناراحتی‌های پوستی، نرم کننده پوست، ضد سرفه‌های خشک، تب بر، برطرف کننده اسهال خونی، ادرار آور، تنظیم کننده قند خون.

از ریشه و برگ آن برای درمان بیماری‌های تنفسی و گوارشی استفاده می‌شود.

خواص برگ ختمی:

ضماد برگ ختمی برطرف کننده دمل‌ها و ورم پستان و ورم معده، التیام دهنده شکستگی‌ها، برطرف کننده درد سیاتیک و رعشه

کشتزار پایگاه تخصصی آموزش کشاورزی و فروشگاه آنلاین کشاورزی بذر، کود، سم و ابزار آلات باغبانی.

منبع: کشتزار

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار