گوناگون

با این راه‌ها از شل شدن پوستتان جلوگیری کنید

با این راه‌ها از شل شدن پوستتان جلوگیری کنید

پارسینه: خیلی از مردم دوست دارند سال‌ها زندگی و البته جوانی خود را نیز حفظ کنند، اما اگر بخواهیم هر دوی این‌ها را کنار هم داشته باشیم، کمی کارمان سخت خواهد شد.

با این راه‌ها از شل شدن پوستتان جلوگیری کنید
پوست بدن بعد از گذشت سال‌ها دیگر شادابی خود را نخواهد داشت و دچار افتادگی می‌شود. این مشکل حتی در افرادی که رژیم‌های سخت می‌گیرند نیز وجود دارد. در این خبر گفتگو با یک متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد جلوگیری از شل شدن پوست را مشاهده می‌کنید.

آقای دکتر! پوست چگونه شل می‌شود، به خصوص پوست صورت خیلی در معرض این مسئله قرار دارد؟

افرادی که دائم چاق یا لاغر می‌شوند یا رژیم‌های سختی می‌گیرند بیشتر در معرض این مشکل هستند، اما در عین حال باید بدانید لایه‌های سطحی پوست در حال ریزشی هستند و لایه‌های عمیق‌تر انعطاف پذیری بیشتری دارند، بنابراین وقتی فرد رژیم سختی می‌گیرد و کاهش وزن بالایی دارد، لایه‌های چربی از بین می‌روند. توصیه می‌کنم رژیم‌های عادی داشته باشید تا پوست وقت کافی داشته باشد خود را ترمیم و سفت کند.

غیر از رژیم غذایی چه عوامل دیگری به شل شدن پوست کمک می‌کند؟

سیگار کشیدن، در معرض آفتاب شدید قرار گرفتن، ننوشیدن آب فراوان، و ... به شل شدن پوست کمک می‌کند.

آیا پیری و شل شدن پوست به ژنتیک مربوط می‌شود؟

عوامل مختلفی در این میان دخیل است. بسیاری از افراد گمان می‌کنند ژنتیک حرف اول را می‌زند، اما در واقع مهم‌ترین دلیل، عوامل اکتسابی است. عوامل مخرب محیطی مثل اشعه فرابفنش خورشید (UV) می‌تواند بر رشد و تکثیر سلول‌ها تاثیر منفی بگذارد و روند پیری را تسریع کند. اشعه فرابنفش باعث شل شدن رشته‌های الاستین می‌شود و خاصیت اکتسابی پوست را به تدریج از بین می‌برد. در نتیجه پوست شل و افتاده می‌شود. اشعه UV بر ساختار‌های سلولی هم اثر منفی می‌گذارد و باعث بروز تغییر در سلول‌های سطحی پوست و ظاهر شدن لک‌ها می‌شود.

تغذیه در این مسئله چه نقشی دارد؟

عوامل تغذیه‌ای هم در این زمینه بی تاثیر نیست. سلول‌ها مدام در حال تولید مواد زائد داخل خود هستند که به نام رادیکال‌های آزاده شناخته شده است. آنتی اکسیدان‌ها که در برخی مواد غذایی از جمله میوه و سبزی‌های تازه موجودند می‌توانند جلوی آثار مخرب رادیکال‌های آزاد را بگیرند. ویتامین‌های گروه B، A؛ و C. اثر آنتی اکسیدانی دارند و به پیشگیری از شل شدن پوست کمک می‌کنند. باید یادتان باشد حتما آجیل، پروتئین و آب فراوان را در برنامه غذایی خود قرار بدهید تا دچار شل شدن پوست در بدنتان نشوید.

چه قسمت‌هایی از بدن بیشتر دچار افتادگی خواهد شد؟

همانطور که اشاره کردم تغذیه نامناسب و کاهش وزن شدید بسیار روی شل شدن پوست اثر می‌گذارد. البته بارداری نیز می‌تواند باعث شل شدن پوست شود، اما در عین حال می‌توان گفت: از جمله نواحی بدن که شل شدن و افتادگی بیشتر در آن‌ها نمایان می‌شود، پوست شکم و پوست بازوهاست. برای درمان شل شدن و افتادگی پوست شکم معمولا عمل جراحی کشیدن پوست شکم انجام می‌دهد. همچنین می‌توان از دستگاه RF یا رادیوفرکوئنسی برای درمان شلی و افتادگی پوست بدن استفاده کرد.

معمولا پوست صورت از چه سنی شروع به شل شدن می‌کند؟

اواخر دهه سوم زندگی، زمانی است که پوست دچار تحلیل می‌شود و چروک‌هایی روی آن ظاهر خواهد شد. در این میان عواملی می‌توانند روند پیری پوست را تسریع کنند و بر زیبایی و تازگی آن اثر بگذارند. علاوه بر عوامل ارثی و محیطی، تابش اشعه آفتاب، باد، تنش‌های عصبی و استرس، سیگار، آلودگی‌های محیطی و حتی حرکات عضلانی بیش از حد مانند اخم کردن زیاد بر شروع زودرس پیری پوست تاثیرگذار است.

پوست خانم‌ها زودتر شروع به پیر شدن می‌کند یا آقایان؟

البته خانم ها؛ چون یائسگی از جمله عواملی است که باعث افزایش چین و چروک در پوست می‌شود. استروژن، هورمونی است که در سنین باروری از تخمدان‌ها ترشح می‌شود و وظیفه جوانسازی پوست را بر عهده دارد. پس از یائسگی فعالیت تخمدان‌ها و به دنبال آن میزان ترشح هورمون استروژن در خون کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه پوست شادابی و قوام خود را از دست می‌دهد و خشک و پوسته پوسته می‌شود.

مهم‌ترین توصیه تان برای جلوگیری از شلی پوست چیست؟

آبرسانی منظم به بدن همیشه برای سلامت پوست خوب و مفید است و در جلوگیری از شل شدن پوست نیز موثر است. هنگام کاهش وزن حتما به طور منظم آب بنوشید، چون وقتی وزنمپایین می‌آید، بسیار مهم است که آب مورد نیاز بدن را تامین کنید وگرنه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهدو شل و آویزان می‌شود. بعد از کاهش وزن نیز حتما ایننکته را مد نظر داشته باشید.

مهم‌ترین توصیه تان برای جلوگیری از شلی پوست چیست؟

- آبرسانی منظم به بدن همیشه برای سلامت پوست خوب و مفید است و در جلوگیری از شل شدن پوست نیز موثر است. هنگام کاهش وزن حتما به طور منظم آب بنوشید، چون وقتی وزن پایین می‌آید، بسیار مهم است که آب مورد نیاز بدن را تامین کنید وگرنه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و شل و آویزان می‌شود، بعد از کاهش وزن نیز حتما این نکته را مد نظر داشته باشید.

فکر می‌کنم سبزیجات هم کمک فراوانی به حل این مشکل می‌کنند؟

بله، هم سبزیجات و هم میوه‌ها به خصوص میوه‌هایی که ویتامین C. دارند خیلی به حل این موضوع کمک می‌کنند. در ضمن سعی کنید حتما از کلاژن و الاستین استفاده کنید، زیرا دو ماده‌ای هستند که در چاق نگه داشتن پوست موثرند. کلاژن یکی از فراوان‌ترین پروتئین‌های بدن است و اگر پروتئین رژیم غذایی کافی نباشد، کلاژن تخریب می‌شود و پوست شل و با چین و چروکی پیدا خواهید کرد. پس سعی کنید هم در مرحله کاهش وزن و هم بعد از آن حتما در وعده غذایی روزانه پروتئین مصرف کنید.

آیا کرم‌های سفت کننده پوست هم کمک کننده اند؟

بله، البته این کرم‌ها باید توسط پزشک برای فرد تجویز شده باشد، چون ابتدا باید پوست فرد معاینه و بعد طبق آن دارو تجویز شود، استفاده از کرم‌های سفت کننده پوست که سنتز کلاژن پوست را تحریک می‌کنند، خوب است، چون ترکیبات AHA دارند.

ورزش کردن چقدر به سفت شدن پوست کمک می‌کند؟

خیلی، هرگز ورزش کردن را از زندگی تان دور نکنید. ورزش روی سفت شدن پوست تان اثری مثبت دارد، ورزش‌های هوازی و ... مفید هستند. به هر حال اگر می‌خواهید سالم باشید و جوان بمانید. تغذیه تان را اصلاح کنید. آب زیاد بنوشید. حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و ویتامین‌ها را نیز فراموش نکنید. اگر بیرون از خانه ورزش می‌کنید باید اقداماتی انجام دهید تا پوست تان زیاد در معرض اشعه‌های مخرب کلاژن قرار نگیرد. پیاده روی و دویدن تان را اول صبح یا در پایان روز انجام دهید، زمانی که نور خورشید اثر قوی ندارد.

اگر ویتامین‌ها به بدن نرسند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر در رژیم‌های کاهش وزن ویتامین‌های ضروری که بر پوست اثر دارند. تامین نشود، دچار مشکل می‌شود. پس حتما ویتامین‌های C، K، A؛ و E. ویتامین در رژیم غذایی داشته باشید تا با مصرف آن‌ها از چین و چروک و شل شدن پوست جلوگیری کنید، چون به تولید کلاژن در پوست نیز کمک می‌کنند
منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار