گوناگون

چگونه از استاندارد بودن عینک آفتابی مطمئن شویم؟

پارسینه: برای خرید عینک آفتابی بهتر است به کیفیت عینک بیشتر از مدل عینک توجه شود. عینک‌های آفتابی استاندارد از چشم در برابر نورخورشید محافظت می‌کنند.

استفاده از عینک آفتابی در روزهایی که نورخورشید شدید است توصیه می‌شود. عینک‌های آفتابی این قابلیت را دارند که در برابر آفتاب از چشم محافظت کرده و اشعه‌های مضر را دفع کنند. با این وجود می‌توان گفت هر عینکی هم برای چشم مناسب نیست و باید در انتخاب عینک‌های آفتابی تا حدودی حساست نشان داد و از میزان استاندارد بودن آن اطمینان پیدا کرد.


چرا باید از عینک آفتابی استفاده کنیم؟

محافظت چشم در مقابل نور شدید آفتاب و اشعه فرابنفش موجود در آن بسیار مهم است. استفاده از عینک آفتابی مناسب در شرایطی كه نور آفتاب شدید است، باعث بهتر شدن دید و پیشگیری از صدمه به عدسی و شبكیه چشم می‌شود. استفاده از عینک‌های آفتابی‌ تقلبی نه تنها این خاصیت را ندارند بلكه سبب بسیاری از عوارض چشمی‌ مثل كاهش بینایی، آب مروارید و بیماری شبكیه می‌شوند.
در نور شدید، چشم احساس خستگی و كاهش دید رنگی می‌كند. در صورتیكه چشم‌ها بدون محافظ هر روز برای ساعات طولانی در معرض نور آفتاب باشد احتمال ابتلا به آب مروارید بسیار افزایش می‌یابد.

چگونه از استاندارد بودن عینک آفتابی مطمئن شویم؟

«لنز عینک‌های ارزان‌قیمت حاوی ماده‌ای است که فقط ۴۰ درصد از UV (محدوده‌ای از طيف نورخورشيد است که پس از طی ميليون‌ها کيلومتر از خورشيد به ما می‌رسد) را جذب می‌کند و برای چشم بسیار مضر هستند. بنابراین بهترین راه شناخت عینک‌های استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینک‌فروشی‌های معتبر یافت می‌شود.»

بدون استفاده از دستگاه «یو وی متر» شناخت استاندارد بودن عینک‌های آفتابی حتی برای چشم‌پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود.

گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از ۹۸‌ درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت «۴۰۰ UV» در کنار برخی از عینک‌ها درج شده است که نشان‌دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است. نمی‌توان هر عینک گران‌قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه (یو وی‌ متر)‌ تست شوند.


فاکتور پلاریزه بودن عینک‌های آفتابی

حتما شنیده‌اید که فروشندگان صحبت از پلاریزه بودن عینک‌های آفتابی می‌کنند و آن را یک مزیت می‌شمارند. اغلب اشعه‌های مضر از استوا می‌آیند و به‌ شکل افقی‌اند. عینک‌های پلاریزه می‌توانند جلوی این اشعه‌ها را به خوبی بگیرند، چرا که این عینک‌ها اجازه می‌دهند فقط اشعه‌های عمودی، داخل چشم شوند و تنها مشکل این عینک‌ها این است که اگر خودروی شما (ال‌ سی‌ دی)‌ دارد شما به هنگام نگاه کردن به این صفحه، کمی دچار مشکل شده و ممکن است این صفحه را واضح نبینید. بنابراین، این نوع از عینک‌ها بیشتر برای افرادی که دارای دید بسیار خوب و شغل خلبانی یا تیراندازی هستند توصیه می‌شود.

آیا رنگ شیشه عینک هم مهم است؟

اگرچه تنوع رنگی برای عینک‌های آفتابی بسیار زیاد شده است اما باید بدانید رنگ و لایه‌های مختلف موجود در شیشه هر‌ یک با توجه به کاربرد آن طراحی می‌شود مثلا رنگ خاکستری به دلیل اینکه شدت نور را در تمامی رنگ‌ها بطور یکسان کم می‌کنند و کمترین اختلالی را در دید رنگی ایجاد می‌کنند، برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسب‌اند. پزشکان درخصوص عینک‌های شیشه زرد عنوان می‌کنند این عینک‌ها نور آبی را تا حد زیادی جذب کرده و بنابراین بیشتر سطح‌ها می‌توانند آن را منعکس و منتشر کنند و به همین دلیل عینک‌های اسکی بیشتر زرد هستند.
همچنین عینک‌های قهوه‌ای علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانس‌های بالا، اشعه‌ ماوراءبنفش را هم بیشتر جذب می‌کنند و عینک‌های سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد و در پایان عینک‌های قرمز و ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسب‌اند در محیط‌‌های سبز و آبی استفاده می‌شود.

عیـنـک آفتابی خوب چه شرایطی دارد؟

چشمان شما را در برابر اشعه ماوراء بنـقش محافظت کند.
چشمان شما را در برابر نور شدید خورشید محافـظت کند.
چشمان شما را در برابر نورهای زننده و خـیـره‌کـنـنـده محافظت کند.
وضوح و کنتراست را بهبود ببخشد.

توصیه های لازم در مورد انتخاب عینک آفتابی


افرادی كه در حال اسكی كردن، حمام آفتاب گرفتن و كوهنوردی در ارتفاعات هستند باید حتماً از عینک‌های آفتابی استفاده كنند.
اگر پشت فرمان می‌نشینید توصیه می‌شود كه از عینك‌های آفتابی سبزرنگ استفاده نكنید چرا كه تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می‌كند و از این نظر مناسب نیستند. به عنوان یك اصل بدانید كه بهترین رنگ برای عینک‌های آفتابی در وهله اول خاكستری و پس از آن قهوه‌ای است.
شیشه‌های عینک آفتابی باید مقاومت كافی داشته باشد. پلی‌كربنات از همه مواد مقاوم‌تر است.
قاب عینک باید بزرگ باشد تا محافظت كامل در این خصوص صورت گیرد.
اگر می‌خواهید بدانید كه تیرگی عینک شما مناسب است یا نه، در یك اتاق با نور معمولی با عینك آفتابی به آینه نگاه كنید اگر عینك آفتابی شما مناسب باشد نباید چشمان خود را ببینید.
عینك‌های آفتابی با شیشه‌های رفلكس كه دارای پوشش آینه‌ای هستند برای مصارف اسكی یا كوهنوردی مناسب می‌باشند.
با توجه به هزینه‌های مختلف كه روزمره متحمل می‌شوید خرید عینک آفتابی استاندارد نه تنها عملی درست و بجا بلكه ضروری می‌باشد. بهای استفاده از عینك‌های تقلبی به خطر انداختن سلامتی چشم‌هایتان می‌باشد.
اگر دچار اختلال در بینایی هستید و از عینک طبی استفاده می‌كنید چنانچه مایل بودید می‌توانید از عینك‌های آفتابی مخصوص كه بر روی عینك طبی قرار می‌گیرند استفاده نمایید و یا برای عینك طبی خود شیشه‌های فتوكروم (عینک فتوکرومیک هم مانند عینک آفتابی اشعه ماوراءبنفش را از خود عبور نداده و باعث در امان ماندن چشم‌ها از هر گونه آسیبی می‌شود) و یا شیشه‌های رنگی سفارش دهید .
از عینکی آفتابی استفاده کنید که ۹۹ تا ۱۰۰ اشعه‌های ماورای بنفش نوع A و B را جذب کند و به میزان ۷۵ تا ۹۰ درصد از شدت نور مرئی بکاهد.
عینک آفتابی نباید باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر شود.
دقت کنید رنگ هر دو شیشه عینک کاملا یکسان بوده و فاقد موج و عیب و نقص باشند.
لازم نیست عینک آفتابی آنقدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود. چنین عینک‌هایی دید شما را کم می‌کنند.
عینک باید کل فضای چشم و اطراف آن را دربرگیرد. مطالعات نشان داده است اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک‌های آفتابی کوچک عبور کرده و به چشم می‌رسند.

کلام آخر:

خریداران بجای قیمت باید بر کیفیت عینک متمرکز شوند. عینک‌هایی توصیه می‌شوند که حداقل دارای حفاظت UV - 400 باشند تا جلوی همه طول موج‌های خطرناک را بگیرند. در اروپا برچسب CE تضمین می‌کند که این عینک‌ها از چنین حفاظی برخوردارند.
منبع: مجله اینترنتی ستاره

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار