گوناگون

میزان کالری مصرفی کودکان چقدر باید باشد

میزان کالری مصرفی کودکان چقدر باید باشد

پارسینه: معمولا در سنین مختلف کودک پسر با شرایط یکسان، نسبت به کودک دختر کالری بیشتری نیاز دارد. با این حال تحقیقات نشان داده است، کالری مصرفی کودکان دختر و پسر در سن ۲ تا ۳ سالگی، تفاوت چندانی ندارد.

میزان کالری مصرفی کودکان چقدر باید باشد
دریافت کالری کافی برای کودکان باعث رشد و تکامل فیزیکی کودک شده و با مقاوم نمودن بدن آنها، از ابتلا به برخی از بیماری‌ها جلوگیری می‌نماید. در حالیکه مصرف کم کالری می‌تواند باعث ایجاد سوء تغذیه، خستگی، ریزش مو، سرگیجه، کاهش وزن و اختلالات رشدی در دراز مدت شود؛ بنابراین لازم است ابتدا به پارامترهایی، چون سن، جنسیت و میزان فعالیت کودک خود توجه نموده و میزان کالری مورد نیاز بدن او را بدانیم تا به سلامت جسمی او لطمه‌ای وارد نشود. در این مطلب میزان کالری مورد نیاز کودکان به تفکیک سن، جنسیت و میزان فعالیت، از سن ۲ تا ۱۳ سالگی آورده شده است. در نهایت میزان کالری برخی مواد غذایی مورد استفاده روزانه نیز آورده شده است.

کودکان ۲ تا ۳ سال به چه میزان کالری نیاز دارند؟

معمولا در سنین مختلف کودک پسر با شرایط یکسان، نسبت به کودک دختر کالری بیشتری نیاز دارد. با این حال تحقیقات نشان داده است، کالری مصرفی کودکان دختر و پسر در سن ۲ تا ۳ سالگی، تفاوت چندانی ندارد. کودکان این محدوده سنی به طور کلی به ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری روزانه برای رشد طبیعی احتیاج دارند. این کودکان اگر دارای تحرک زیادی نباشند کالری روزانه آن‌ها به مقدار ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کاهش می‌یابد.

کودکان ۴ تا ۸ سال روزانه چه مقدار کالری مصرف کنند؟

پسران فعال در محدوده سنی ۴ تا ۸ سال روزانه نیاز بیشتری به کالری، نسبت به کودکان دختر این محدوده سنی دارند. به طورکلی کودکان دختر و پسر کم تحرک در سن ۴ تا ۸ سالگی روزانه به طور میانگین به ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری احتیاج دارند. در حالیکه این میانگین در پسر بچه‌های فعال در رنج سنی ۴ تا ۸ سال به ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری روزانه و دختران فعال در این سن به ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری در روز می‌رسد.

کالری مصرفی روزانه برای کودکان ۹ تا ۱۳ سال

به طور کلی کودکان ۹ تا ۱۳ سال با توجه به جنسیتشان به طور متوسط به ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری در روز نیازمندند. دختران بدون تحرک در سن ۹ تا ۱۳ سالگی روزانه به کالری ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰، دخترانی که دارای تحرک متوسط هستند به ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری در روز و در نهایت دختران فعال در این محدوده سنی به ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کالری در روز احتیاج دارند. این مقدار برای پسران نیز به همین نسبت تغییر خواهد کرد. به طوری که کودکان پسر بدون فعالیت در رنج سنی ۹ تا ۱۳ سال به ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری در روز، پسران دارای تحرک متوسط به ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کالری در روز و در نهایت کودکان پسر فعال به ۲۰۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری در روز احتیاج دارند.

میزان کالری مصرفی روازنه کودکان ۹ تا ۱۳ سال

در این قسمت برای آشنایی بیشتر بر میزان کالری مواد غذایی، مهمترین مواد غذایی روزانه کودکان، به صورت مقدار ماده مصرفی، آورده شده است.

منبع: ۲ نفره

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار