گوناگون

اصول مهم رعایت بهداشت تناسلی در خانم ها

پارسینه: رعایت بهداشت تناسلی زنان در حفظ سلامتی و شادابی بانوان نقش مهمی دارد.

از آنجا که سه دستگاه تناسلی و ادراری و گوارشی در بانوان در مجاورت یکدیگر قرار دارند، بهداشت و سلامت آن‌ها نیز بر هم تاثیر مستقیم داشته و عفونت هر یک از دستگاه تناسلی و ادراری و گوارشی مشکلاتی جدی برای فرد بیمار ایجاد می‌کند، لذا دستگاه تناسلی زنان نیاز به مراقبت‌های خاص در مقایسه با سایر اعضای بدن دارد تا فرد از سلامت و بهداشت کامل برخوردار باشد. در این مطلب نکاتی را درباره بهداشت تناسلی بانوان بیان می‌کنیم.


یکی از مسائلی که برای تمام خانم‌ها در همه سنین مهم است و همیشه به آن می‌پردازند، تمیز و خوشبو نگه داشتن بدنشان است. این موضوع تمام اعضای بدن مثل پوست، مو و اندام تناسلی را در برمی گیرد. اما گاهی عضو تناسلی خیلی جدی گرفته نمی‌شود.
در حالی که اهمیت این موضوع به حدی است که باید از سنین قبل از بلوغ شروع شود و تا سن یائسگی ادامه پیدا کند. خانم‌ها به دلیل مسائلی مثل تغییرات هورمونی در زمان‌های مختلف زندگی مثل بلوغ، دوره عادت ماهانه، بارداری و یائسگی با تغییراتی در ترشحات واژن مواجه هستند که باید نحوه برخورد درست با این موضوع را بدانند. همچنین در خانم‌ها خروجی سه دستگاه ادراری، تناسلی و گوارش در فاصله کمی از هم قرار دارد که این قضیه خود باعث رشد باکتری و میکروب‌های بیماری زا یا ایجاد کننده بوی بد در محیط می‌شود. متاسفانه امروزه شرکت‌های آرایشی و بهداشتی برای افزایش فروش محصولات خود اطلاعات اشتباهی را در اختیار خریداران قرار می‌دهند و این محصولات گاهی نه تنها باعث بهبود شرایط و ارتقای بهداشت نمی‌شود، بلکه بدن را مستعد ابتلا به انواع حساسیت‌ها و قارچ‌ها می‌کند.

شست وشو
اولین و مهم‌ترین اقدام برای حفظ بهداشت این ناحیه، شست وشوی مرتب آن است. اما شستن این قسمت از بدن قوانین خاص خودش را دارد. این به این معنا نیست که شما باید از مواد شوینده خاصی استفاده کنید. شست وشو با آب ولرم و از سمت جلو به پشت کافی است، یعنی شست وشو از بالاترین ناحیه شروع می‌شود. چین‌های پوستی از هم باز شده و کاملا اطراف کلیتوریس و مجرای خروج ادرار و واژن و در انتها مقعد و اطراف آن را بشویید. این کار از وارد شدن میکروب‌های اطراف مقعد به دستگاه ادرار و واژن جلوگیری می‌کند. بهتر است مواد شوینده از نوع ملایم و بدون عطر باشد تا احتمال حساسیت را به حداقل برسد. خشک کردن این ناحیه بعد از شست وشو را فراموش نکنید. همچنین به یاد داشته باشد که واژن نیاز به شست و شو ندارد، زیرا به طور دایم ترشحات خود را خارج می‌کند.

آزمون‌های سالانه
اگر فردی هستید که خیلی دچار بوی بد ناحیه تناسلی می‌شوید، می‌توانید هر سال آزمایش‌های مخصوصی را که مربوط به ناحیه واژن است، انجام دهید. انجام آزمون‌هایی مانند پاپ اسمیر می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و نگرانی شما را از هر گونه ابتلا به سرطان گردن رحم از بین ببرد.

از بین بردن مو‌های ناحیه تناسلی
اگر مو‌های ناحیه تناسلی برطرف نشوند، جایگاه مناسبی برای رشدونمو باکتری‌ها ایجاد می‌شود و همانطور که گفته شد، این باکتری‌ها در واکنش به عرق، بو‌های نامطبوع ایجاد می‌کنند؛ بنابراین هر چند روز یک بار با از بین بردن محل تجمع باکتری‌ها در ناحیه تناسلی، می‌توان بو‌های نامطبوع این منطقه را کاهش داد.


لباس زیر مناسب
از پوشیدن لباس زیر تنگ برای طولانی مدت اجتناب کنید، زیرا امکان تبادل هوا در ناحیه تناسلی را از بین می‌برد. با پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی، هر گونه بوی نامطبوع را از خود دور کنید. هیچگاه از لباس زیر ارزان که از جنس مواد نا مناسب تهیه می‌شوند استفاده نکنید. اجازه ندهید شورت به ترشحات شما مرطوب شود. ترشحات که سبب رطوبت و لک روی شوت می‌شوند مواد آلوده و باکتری‌های مرده هستند که باعث تشدید بوی دستگاه تناسلی-ادراری می‌شوند.

رعایت بهداشت جنسی
به خانم‌هایی که ازدواج کرده اند توصیه می‌شود حتما پس از برقراری رابطه جنسی با همسر خود، ناحیه تناسلی خود را بشویند، زیرا ترشحات ناشی از رابطه جنسی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند؛ بنابراین یکی از راه‌های مهم برای غلبه بر این بوی نامطبوع، استحمام پس از رابطه جنسی می‌باشد.
منبع: بیتوته

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار