گوناگون

کم آبی بدن کودکان به اسهال منجر می‌شود

کم آبی بدن کودکان به اسهال منجر می‌شود

پارسینه: استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کم آبی بدن بزرگترین خطر ابتلا به اسهال و استفراغ برای کودکان تا دو سال در فصل گرماست که باید در صورت مشاهده، مراقبت‌های ضروری برای درمان آن‌ها انجام شود.

کم آبی بدن کودکان به اسهال منجر می‌شود


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا؛ مهری نظری روز شنبه افزود: تغذیه کودک با شیر مادر بهترین روش برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف مربوط به آب و غذا مانند اسهال است.
وی اظهار داشت: آبی که برای مصرف کودک استفاده می‌شود حتما باید ضد عفونی شود، در برخی از مناطق آب مورد اطمینان نیست و بهتر است جوشیده شود.


وی با بیان اینکه اگر کودک به سنی رسیده است که از غذا‌های بزرگسالان تغذیه می‌کند باید غذا‌های داغ و کاملا پخته شده برای وی مصرف شود، تصریح کرد: از مصرف میوه‌های خام با پوست نیز پرهیز شود و حتما میوه‌ها برای مصرف کودکان پوست کنده شود.
این متخصص اطفال با اشاره به افزایش سفر‌ها در فصل تابستان، گفت: اگر سفر کوتاه است باید وعده‌های غذایی سالمی برای کودک خود از خانه همراه برده شود تا والدین از تغذیه کودک آسوده خاطر باشند.


نظری با بیان اینکه در سفر‌ها حساسیت بر روی شست و شوی دست و صورت کودکان باید بیشتر شود، افزود: پستانک و شیشه شیر و هر چیزی که کودک با آن در تماس است با آب شرب شسته شود، درصورت مبتلا شدن کودک به اسهال حتما در تعویض پوشک و شستن دست‌های وی دقت کافی انجام گیرد تا دیگر اعضا به این بیماری مبتلا نشوند.


وی اضافه کرد: در صورت نبودن آب، پاک کردن دست و صورت کودکان با دستمال‌ها و ژل‌های ضد عفونی کننده می‌تواند چاره ساز باشد، اما از آنجایی که همه میکروب‌ها با این کار از بین نمی‌رود به محض دسترسی به آب و صابون شستشو باید انجام گیرد.
این متخصص اطفال با اشاره به اینکه دارو‌های ضد تهوع و اسهال برای کودکان توصیه نمی‌شود، گفت: مصرف این دارو‌ها به دلیل داشتن سالیسیلات‌ها می‌توانند منجر به سندرم ری در کودک شود.


نظری در مورد آنتی بیوتیک‌ها نیز افزود: دارو‌های ضد میکروبی برای درمان اسهال کودکان محدود است. در برخی موارد اسهال شدید روزانه ۱۰ میلی گرم آزیترومایسین به مدت سه روز تجویز می‌شود، مصرف آزیترومایسین حتما باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

منبع: سلامت نیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار