گوناگون

فواید خوابیدن روی پهلوی چپ

پارسینه: آیا تا کنون به نحوه خوابیدن خود فکر کرده اید؟ شما از کدام دسته افراد هستید؛ به پهلوی چپ می خوابید یا راست؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید که در کدام حالت خوابیدن برای بدن بهتر است. در این باره باید گفت که کلا خوابیدن روی پهلو کمترین ضرر طبیعی را می تواند برای ستون فقرات به همراه داشته باشد.

آیا تا کنون به نحوه خوابیدن خود فکر کرده اید؟ شما از کدام دسته افراد هستید؛ به پهلوی چپ می‌خوابید یا راست؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید که در کدام حالت خوابیدن برای بدن بهتر است. در این باره باید گفت که کلا خوابیدن روی پهلو کمترین ضرر طبیعی را می‌تواند برای ستون فقرات به همراه داشته باشد.

ستون فقرات راحت‌تر

خوابیدن به پشت فشار بیش از انداره روی قسمت بالایی پشت و کفل‌ها وارد می‌کند و قسمت پایینی پشت نیز در وضعیت معلق باقی می‌ماند که در بلند مدت مضر است.
خوابیدن روی شکم بر قسمت پایینی پشت و گردن فشار وارد می‌کند.
خوابیدن روی پهلو بهترین حالت محسوب می‌شود و جریان هوای مطلوب به ریه‌ها را فراهم می‌کند.

گوارش بهتر

با توجه به مسیری که روده در شکم دنبال می‌کند، در صورتی که به پهلوی چپ بخوابید ضایعات مواد غذایی هرچه سریع‌تر پردازش می‌شوند. در این وضعیت غذا روان‌تر و سریع‌تر از روده کوچک به روده بزرگ منتقل می‌شود. حتی توصیه می‌شود پس از خوردن غذا به مدت ۱۰ دقیقه روی پهلوی چپ خود دراز بکشید تا به گوارش هر چه بهتر مواد غذایی کمک کرده و بهبودی سریع‌تر از «کمای غذایی» (حالتی از خواب یا بی حالی شدید که به واسطه مصرف مقدار زیاد غذا شکل می‌گیرد) حاصل شود.


تخلیه لنف

بخش اعظم سیستم لنفاوی (در مهره داران وجود دارد و از لوله‌های لنفاوی و گره‌های لنفی مثل طحال و لوزه‌ها تشکیل شده‌است. در انسان این دستگاه در سیستم ایمنی بدن، جذب و انتقال چربی و جذب آب میان بافتی کارکرد دارد.) در سمت چپ بدن قرار گرفته و هنگامی که تراکم لنفاوی رخ می‌دهد، اغلب سمت چپ بدن را درگیر می‌کند. در نتیجه هنگامی که روی پهلوی چپ خود خوابیده اید به نیروی گرانش اجازه می‌دهید تا مقداری از فشار تخلیه لنف از قلب و طحال شما دور شود که هر دو این اندام‌ها نیز در سمت چپ بدن قرار گرفته اند.

منبع: تابناک باتو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار