گوناگون

روش های شناخت طرف مقابل در دوران نامزدی

پارسینه: فنون شناخت طرف مقابل پیش از ازدواج را می‌توان به روش‌های مستقیم (جلسات خواستگاری و آشنایی) و روش‌های غیرمستقیم (مانند تحقیقات) تقسیم کرد.

شناخت قبل از ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است مخصوصا در جامعه‌ایی همچون جامعه ما که طلاق و جدایی چندان پذیرفته نیست و آسیب‌هایی که به همراه دارد مخصوصا برای زنان بیش از جوامع دیگر است؛ لذا لازم است تا دختر و پسر با فنون شناخت طرف مقابل در دوران آشنایی پیش از ازدواج آشنا شوند تا انتخاب مناسب‌تر و با ریسک کمتری داشته باشند.

برای انتخاب همسر دو روش کلی مطرح است: یکی آنکه انتخاب براساس آزمایش و خطا و با یک شناخت اجمالی انجام می‌گیرد. دیگر روشی است که انتخاب براساس مطالعه، بررسی و شناخت کامل صورت می‌گیرد. مخصوصا در فرهنگ ایرانی که روابط دختر و پسر محدود است استفاده از روش آزمایش و خطا به هیچ وجه عملی و پذیرفته نیست. در این جامعه که ازدواج با عقد دائم انجام می‌شود ایجاب می‌کند که مطالعه و بررسی همه جانبه و با صرف وقت انجام گیرد.

روش‌های شناخت برای همسر مناسب دو نوع است: مستقیم و غیر مستقیم

فنون شناخت طرف مقابل به طور غیرمستقیم

ابتدا برای شناخت طرف مقابل باید از افرادی که با وی در تماس هستند اطلاعات لازم کسب شود. منابع کسب اطلاعات در روش غیرمستقیم عبارتند از:

همسایگان
خویشاوندان، دوستان خانواده
همکاران پدر، مادر و سایر فامیل
محل تحصیل و شغل
همکلاسی‌ها و دیگر کسانی که با فرد مورد نظر سروکار دارند

کسی که می‌خواهد ازدواج کند در اطراف و جوانب به تجسس می‌پردازد و درباره خانواده‌ها و دختران زیادی که در دانشگاه، محل کار، معاشرت‌ها و مجامع آشنا شده، بررسی می‌کند. او در این بررسی‌ها افرادی را مناسب تشخیص می‌دهد و برای تکمیل اطلاعات خود اقدام می‌کند. از آنجا که این اقدامات اولیه برای تایید یا رد به دختر مورد نظر می‌باشد و ممکن است به قطعیت نینجامد لذا تمام بررسی‌ها باید غیر مستقیم انجام گیرد. برای انتخاب باید اطلاعات لازم در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، تحصیلات، وضعیت مالی، اخلاق، سن و شغل دختر کسب شود و از نظر تطبیق با شرایط خودش بررسی‌های کافی به عمل آید. این بررسی‌ها علاوه بر دختر باید در مورد خانواده و خویشان و دوستان وی نیز انجام گیرد.

فنون شناخت طرف مقابل با روش‌های مستقیم

نظر به اهمیتی که دین مقدس اسلام برای شناخت قبل از ازدواج قائل است بررسی‌های مستقیم زن و مرد را در صورتی که قصد ازدواج داشته باشند، مجاز دانسته است و از نظر دیدن و کسب اطلاعات قبل از ازدواج اگر هدف ازدواج باشد نه کسب لذت، بلامانع است. چنانچه پس از بررسی‌های لازم با هدف ازدواج مرد به جایی رسید که دختر مورد مطالعه مناسب نیست می‌تواند مطالعه روی فرد دیگری انجام دهد. اگر دختر مناسب تشخیص داده شود اقدامات بعدی برای قبول پیشنهاد از طرف دختر و خانواده به انجام می‌گیرد؛ بنابراین پس از آن جریان، تحقیقات دختر و خانواده برای شناخت پسر شروع می‌شود و همان مراحلی را که پسر طی کرده توسط خانواده دختر انجام می‌گیرد. نتیجه بررسی‌ها به خانواده پسر اعلام می‌گردد و در صورت پذیرش پیشنهاد خواستگاری انجام می‌شود.


فنون شناخت طرف مقابل در خواستگاری

برای شناخت خواستگار خود دفترچه یادداشتی تهیه کنید و در ابعادی که می‌خواهید او را بشناسید نکات مثبت و منفی را یادداشت کنید. مطالعه در کلیه عوامل موثر در ازدواج ضروری است، ولی شناخت در چند مورد زیر از اهمیت بیشتری برخوردار است:

خوش اخلاق است؟
صداقت دارد؟
مستقل است یا وابسته به دیگران؟
احساس مسئولیت می‌کند؟
برای آینده چه هدف‌هایی دارد؟ اخلاقش چگونه است؟
از نظر ایمان در چه سطحی است؟
خسیس است؟
لجوج است؟
و...

در هر یک از موارد فوق در رفتار و گفتار وی دقت نمایید و نکات لازم را یادداشت کنید. بالاخره خواهید توانست خواستگار خود را از جهات مختلف بشناسید. آنچه در اینجا مهم است دقت در عمل و گفتار و قرار دادن وی در موقعیت‌هایی است که خود را نشان دهد.


فنون شناخت طرف مقابل از لحاظ قصد ازدواج داشتن

پسرانی هستند که به بهانه ازدواج با دختری رابطه برقرار می‌کنند، ولی واقعیت آن است که آن‌ها قصد ازدواج ندارند. این گونه پسران پس از مدتی این دختر را رها کرده و به سراغ دیگری می‌روند. این گونه افراد که با سو استفاده از یک هدف مقدس راه عیاشی را در پیش گرفته‌اند، باید هرچه زودتر طرد شوند تا با آبرو حیثت دختر بازی نشود. رفتار‌های زیر از جمله مواردی است که به شناخت طرف مقابل در این مورد کمک می‌کند:

اصرار بر ملاقات‌های خارج از خانه
عدم رضایت برای خواستگاری رسمی و در جریان قرار دادن خانواده‌ها
حرکات و رفتار جلف
عدم رعایت نزاکت و وقار در روابط کلامی
تقدیم هدایای گرانبها قبل از انجام خواستگاری
گزافه‌گویی در ابراز علاقه و قربان و صدقه رفتن
تناقض گویی
نشان دادن ماشین و معرف افراد با مشاغل بالا به عنوان خویشاوندان خود
دعوت کردن به رستوران، هتل و مسافرت‌ها و گردش‌های تفریحی
طفره رفتن برای عقد وو عروسی با بهانه‌های مختلفنظیر شناخت بیشتر

به محض دیدن نشانه‌هایی از رفتار‌های انحرافی قطع ارتباط موجب پیشگیری از مشکلات بعدی خواهد بود.

نکته: در فرایند مراحل ازدواج و شناخت طرف مقابل در صورت ضرورت دختر و پسر باید این شجاعت را داشته باشد که بتواند نه بگوید. نه گفتن با آنکه در مواردی مشکل است، ولی در مورد ازدواج سرنوشت ساز است و باید با شجاعت اعمال گردد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار