گوناگون

روشهای کاهش مصرف گاز در ساختمان ها

روشهای کاهش مصرف گاز در ساختمان ها

پارسینه: با توجه به هزینه های قبوض گاز ، لزوم رعایت الگوهای مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی های تجدید ناپذیری مانند گاز بیش از پیش خود نمائی می کند.


البته عده ای که در فصل تابستان برای جلوگیری از افزایش هزینه های برق مصرفی، عدم استفاده از کولرهای گازی را تبلیغ میکنند، شاید بخواهند در مورد کاهش مصرف گاز نیز با پاک کردن صورت مسئله (رفاه شهروندان) پیشنهاد قاطع دیگری ارائه نمایند !

رعایت پیشنهادات زیر موجب کاهش چشمگیر مصرف گاز و هزینه های سنگین مربوطه خواهد گردید .

-1 ابتدا مطمئن شوید کنتور گاز ساختمان متناسب با تعداد واحد های آن در نظر گرفته شده است، به عبارت دیگر اگر در قبوض شرکت گاز تعداد واحدها کمتر از آنچه هست قید شده باشد، هزینه بهای گاز مصرفی شما بصورت دوبل تصاعدی محاسبه می گردد .

-2 بهتر است ترموستات دیگ موتور خانه در تابستان ها روی دمای 50 تا 55 درجه و در زمستان ها روی دمای 65 تا 70 درجه سلسیوس تنظیم شود .

-3 در صورتیکه رادیاتورهای شوفاژ ساختمان شما دارای شیرهای ترموستاتیک نمی باشند بهتر است برای هریک از آنها شیر ترموستاتیک رادیاتور تهیه و نصب نمائید. در غیر این صورت می توانید با استفاد از تایمر اتوماتیک و یا حتی بصورت دستی، هر شب در حدود ساعت 10:30 مشعل را خاموش و هر صبح ساعت 6:30 مجدداً آن را روشن نمائید.(بجز شبهای سرد زمستان)

-4 اصولاً در محاسبات مهندسی قدرت گرمایش مشعل را 20% بیشتر از ظرفیت دیگ در نظر می گیرند و اگر مازاد بر این باشد، بخشی از انرژی گرمایشی مشعل توسط دیگ قابل جذب نبوده و از طریق دودکش هدر می رود و در این صورت لازم است مشعل موتور خانه را با مشعل کوچکتری تعویض نمائید .

-5 اگر مشعل دیگ موتورخانه شما از نوع اتمسفریک (بدون صدا و موتور) است، توصیه می شود آنرا با مشعل دمنده دار و متناسب با ظرفیت دیگ تعویض نمائید .

-6 در صورتیکه مشعل دمنده دار باشد و قدرت گرمایش آن نیز متناسب با دیگ در نظر گرفته شده است، سرویس کاران حرفه ای می توانند با کاهش مقداری از هوای ورودی مشعل ، علاوه بر کاهش صدای احتراق، سرعت عبور شعله در دیگ را بصورت هنرمندانه ای کاهش دهند تا قبل از ورود گازهای احتراق به دهانه دودکش، حداکثر حرارت ممکن توسط دیگ جذب شود .

-7 عایق کاری را جدی بگیرید و تمامی لوله های سیستم گرمایش شوفاژ، منبع دوجداره یا کویلی آب گرم موتورخانه و همچنین منبع انبساط روی بام را فوراً و کاملاً عایق نمائید .

-8 اگر از منبع آبگرم کویلی در موتورخانه استفاده نمی کنید و فقط از منبع دو جداره استفاده می نمائید بدانید که آب گرم دیگ موتورخانه بصورت ترموسیفون، آب مصرفی درون منبع دوجداره را گرم می نماید و در فصل بهار و تابستان نیازی به روشن بودن پمپ سیرکولاتور نمی باشد .

-9 ایجاد امکان ورود هوای تازهبه موتورخانه جهت جلوگیری از احتراق ناقص مشعل با نصب دریچه روی درب موتورخانه و یا نیم باز نمودن پنجره موتورخانه تامین می گردد .

-10 به نظر شما بهتر نیست با وجود اینکه سالیانه به طور متوسط 330 روز آفتابی در کشور وجود دارد و در نظر گرفتن موقعیت جغرافیائی و تابش شدید نور خورشید در روزهای آفتابی سال و نیز امکان ذخیره آبگرم در مخزن آب گرم کن های خورشیدی برای هوای ابری و مواقع تاریکی هوا، همچنین رسیدن دمای آب به حدود 90 درجه در کلکتور آبگرمکن های خورشیدی، برای شروع حداقل در ساختمان های تک واحدی و مستقل استفاده از آبگرمکن های خورشیدی را آغاز نمائیم؟همانطور که در ترکیه اغلب ساختمان ها از آبگرمکن خورشیدی استفاده می کنند و مشکلی هم پیش نمی آید. به امید روزی که روی بام تمامی ساختمانهای کشور، صفحات جاذب آبگرمکن های خورشیدی نصب شده باشد

-11 تعویض پنجره های پروفیلی و خصوصاً آهنی قدیمی که خوب جفت نمی شوند با پنجره های UPVC و شیشه دوجداره جهت جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل باعث کاهش شدید ورود هوای سرد، هوای آلوده و ذرات معلق هوا خصوصاً در فصل پائیز و زمستان به داخل ساختمان می گردد . این تعویض بدون خرابی و با نصب پنجره های UPVC جدید روی فریم پنجره های قدیمی و سپس اجرای پیچ و چسب سیلیکون به راحتی قابل انجام است .

-12 استفاده از پوشش ضد تشعشع روی سطح شیشه ها باعث می شود تشعشع سرما در زمستان و همچنین تشعشع گرما در تابستان بر میزان گرمایش و سرمایش مورد نیاز واحد شما بی تاثیر گردد. برای توضیح اثر تشعشع سرمائی در زمستان فرض کنید دمای هوای هال نشیمن واحد شما در زمستان 20 درجه باشد، در این شرایط شاید ترجیح دهید لباس اضافه ای بپوشید ولی در فصل بهار که از تشعشع سرمای بیرون خبری نیست، با وجود دمای هوای 20 درجه شما به راحتی با حداقل پوشش وبدون احساس سرما زندگی می کنید .

-13 شکی نیست که راندمان احتراق پکیج های گرمایشی بسیار بیشتر از مجموعه مشعل و دیگ حرارت مرکزی موتورخانه است، ولی اگر در ساختمانی زندگی میکنید که دارای سیستم موتورخانه حرارت مرکزی است، تعویض آن با پکیج بدلیل لزوم تغییرات و هزینه های گسترده ای مانند قطع لوله کشی های موجود و انجام لوله کشی جدید شوفاژ و آب گرم مصرفی (روکار) از پکیج هر واحد به رادیاتورها وسرویسهای بهداشتی همان واحد و کنده کاریها و بنائی های مربوطه توصیه نمی شود. علاوه بر این نهایتاً باز هم کنتور گاز مصرفی هر واحد جدا نخواهد بود. ضمن اینکه مزیت سیستم حرارت مرکزی هم اطمینان بخش تر بودن آن است .

اگر در حال ساخت بنا و آپارتمان هستید، لازم است کلیه موارد مبحث 19 انرژی مقررات ملی ساختمان را کاملاً رعایت نمائید. از جمله عایق نمودن سقف، کف و دیوارها، استفاده از شیرهای ترموستاتیک رادیاتور و نیز استفاده از پنجره های UPVC با شیشه دوجداره را جدی بگیرید و برای جلوگیری از مشکلات تقسیم هزینه گاز مصرفی واحدهای ساختمان برای هریک از واحدها یک انشعاب گاز مجزا و یک پکیج جداگانه در نظر بگیرید، خصوصاً اینکه راندمان احتراق در پکیج های گرمایشی معتبر بسیار بالاتر از راندمان احتراق مجموعه دیگ و مشعل سیستم حرارت مرکزی است

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار