گوناگون

تشریح جزییات طرح مجلس برای جهش تولید مسکن؛ از مقابله با سوداگری و احتکار مسکن تا تامین زمین برای ساخت و ساز

تشریح جزییات طرح مجلس برای جهش تولید مسکن؛ از مقابله با سوداگری و احتکار مسکن تا تامین زمین برای ساخت و ساز

پارسینه: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی شبکه دو سیما جزییات طرح جهش تولید مسکن مجلس را تشریح کرد.

علی نیکزاد شامگاه چهارشنبه (19 شهریور) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ضمن محکوم کردن اقدام نشریه فرانسوی در رابطه با اهانت به پیامبر گرامی اسلام(ص)گفت: چنین اقداماتی خاک پاشیدن روی خورشید است و بدون شک راه به جایی نخواهد بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح اهداف طرح جهش تولید مسکن از تکلیف دولت ها در تامین مسکن مطابق اصل 3 ، 31 و 43 قانون اساسی گفت و اظهار کرد: طبق طرح جامع مسکن باید یک میلیون واحد شهری و روستایی ساخته شود، اما طی 6 سال گذشته این اتفاق رخ نداده است تا جایی که رهبر معظم انقلاب طی دو نوبت نسبت به عدم تولید مسکن تذکر دادند.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز قوه مقننه به دوفوریت طرح جهش تولید مسکن رأی مثبت دادند، تصریح کرد: این طرح در کمیسیون عمران به عنوان کمیسیون اصلی و همچنین در کمیسیون های فرعی مورد بررسی قرار گرفت و تلاش کردیم از تجربه کشورهای دنیا نیز بهره ببریم تا این عرصه به کالای سرمایه ای تبدیل نشود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 24 میلیون خانوار در کشور زندگی می کنند که از این تعداد 19 میلیون در شهرها و 5 میلیون در روستاها سکونت دارند، افزود: 5.4 میلیون مسکن در روستاها وجود دارد و این در حالی است که 400 هزار خانه خالی در این بخش شناسایی شده است.

نیکزاد ادامه داد: 2 میلیون از مسکن روستایی نوسازی شده اما 3 میلیون مسکن دیگر مقاوم سازی نشده، از این رو در صورت بروز زلزله دچار خسارات مالی و جانی خواهیم شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در هر سال حداقل باید 200 هزار مسکن روستایی مقاوم سازی شود، تصریح کرد: استارت این اقدام در دولت های نهم و دهم زده شد و در طی 8 سال رکورد نوسازی 2 میلیون و 180 هزار واحد به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه 19 میلیون خانوار در شهرها زندگی می کنند، افزود: این درحالی است که 21.6 میلیون واحد مسکونی در این عرصه وجود دارد؛ البته این که گفته می شود 2.5 میلیون مسکن مازاد وجود دارد، امر صحیحی است که متاسفانه بلای جان این حوزه است.

نیکزاد در این رابطه تصریح کرد: مسکن های یاد شده لوکس هستند که از سوی بانک ها و برای سرمایه گذاری احداث شده اند، در واقع اگر این مسکن ها به بازار ارائه شوند، جامعه هدف در دهک یک تا هشت قدرت خرید مسکن متری 60 الی 70 میلیون تومانی را نخواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: همچنین باید یادآور شد 6 میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد که دراین میان 20 میلیون نفر از آنها در حاشیه ها و بافت های کهن زندگی می کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون سن ازدواج در دخترها به 24 و پسرها به 29 سال رسیده است، گفت: این در حالی است که جمعیت قابل توجهی نیز سن 30 سال را گذرانده و هنوز ازدواج نکرده اند.

نیکزاد با اشاره به اینکه باید 800 هزار واحد مسکونی در شهر و 200 هزار واحد مسکونی دیگر در روستاها ساخته شود، بیان کرد: این در حالی است که از سال 92 تاکنون فقط 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده است؛ و این درحالی است که عرصه تولید مسکن دارای آثار امنیتی، اجتماعی و اقتصادی است و ارزبری هم ندارد.

در تولید فولاد و سیمان علاوه بر تامین نیاز داخل تولید مازاد نیز وجود دارد

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای ساخت هر 100 مترمکعب ساخت مسکن 1.5 میلیون شغل ایجاد و تثبیت می شود، افزود: مسکن همانند لکوموتیوی است که وقتی راه بیفتد، 156 واگن را با خود به حرکت در می آورد. به عنوان مثال امروزه در تولید فولاد و سیمان علاوه بر تامین نیاز داخل تولید مازاد نیز وجود دارد.

وی در رابطه با این که طرح جهش تولید مسکن بر افزایش قدرت خرید مسکن تاثیر خواهد گذاشت یا خیر، گفت: بدون شک اگر زمین ساخت مسکن تامین و تسهیلات ارزان قیمت با اقساط 15 الی 25 ساله ارائه شود و همچنین روند تولید مسکن مانند صدور مجوزها و... تسهیل شود، به افزایش قدرت خرید کمک شایانی خواهد کرد.

50 الی 60 درصد ساخت یک خانه مربوط به زمین است

نایب رئیس مجلس ادامه داد: در واقع 50 الی 60 درصد ساخت یک خانه مربوط به زمین است و تسهیلات، مجوز ساخت و... مابقی امور را تشکیل می دهد. بر این اساس با اقدامی که در دولت های نهم و دهم انجام شد، مردم با آورده کم صاحب خانه شدند و این در حالی است که سیستم بانکی طی 5 سال گذشته خوب عمل نکرده است.

7 درصد تسهیلات بانکی به حوزه ساختمان اختصاص یافته است

نیکزاد در این خصوص اظهار کرد: سیستم بانکی کشور 970 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرده که طبق قانون 25 درصد این رقم باید به حوزه ساختمان اختصاص داده می شد، اما متاسفانه فقط 7 درصد آن اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: کمیسیون عمران تلاش می کند در حوزه سیاستگذاری، تسهیلات، مالیات و... تاثیرگذار باشد، بنابراین با توجه به تصویب کلیات این طرح و طی شدن روند قانونی آن در صحن علنی مجلس، طرح جهش تولید مسکن به شورای نگهبان ارائه خواهد شد؛ البته باید یادآور شوم برای تدوین این مهم از وزارت راه و شهرسازی، مرکز پژوهش های مجلس، انبوه سازان و سایر کارشناسان مشورت گرفته شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به تفاوت طرح مذکور با طرح جامع اقدام ملی مسکن گفت: در 6 سال قبل از حضور اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی و وزیر کنونی جهاد کشاورزی، زمین های دولتی برای ساخت مسکن در اختیار قرار نمی گرفت، اما اکنون این روند در حال پیگیری است.

طرح اقدام ملی مسکن فقط یک اسم است

نیکزاد ادامه داد: در گذشته مسکن مهر ساخته می شد، اما برخی عنوان کردند مسکن اجتماعی ساخته خواهد شد، سپس صحبت از نوسازی بافت فرسوده شد و بر این اساس 270 محله شناسایی شد، اما همگی آنها به نتیجه نرسید، از این رو طرح اقدام ملی مسکن فقط یک اسم است.

وی با اشاره به اینکه در طرح اقدام ملی مسکن نیاز به زمین و تسهیلات مورد توجه قرار گرفته است، گفت: طرح جهش تولید مسکن شرایط لازم برای ساخت مسکن را پیش بینی کرده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر شورای عالی مسکن هر 15 روز یکبار با حضور رئیس جمهور جلسه تشکیل ندهد، با توجه به فرابخشی بودن حوزه مسکن، مسئله واگذاری زمین محقق نخواهد شد و ساماندهی، تولید و عرضه مسکن به نتیجه مناسب نخواهد رسید.

نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب، مجلس یازدهم را مظهر امید و انتظار دانستند، افزود: امروزه اگر از مردم درخصوص دغدغه هایشان سوال شود، ابتدا به اشتغال و سپس به مسکن می پردازند، لذا خجالت می کشم وقتی جوانی صرفاً رویای داشتن مسکن را در سر می پروراند؛ رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به تجربه های گذشته برای این طرح وقت گذاشته است و به نظر می رسد این طرح باید زودتر از اینها ارائه می شد.

وی درخصوص اینکه تامین مالی مسکن مهر تورم زا بوده است، گفت: دولت آقای هاشمی با یک هزار و 880 میلیارد تومان نقدینگی کشور را تحویل و با 13 هزار و 500 میلیارد تومان به آقای خاتمی واگذار کرد؛ همچنین آقای خاتمی دولت را با 92 هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل آقای احمدی نژاد داد و وی نیز با 492 هزار میلیارد تومان دولت را به آقای روحانی واگذار کرد؛ هم اکنون 3 هزار هزار میلیارد تومان است و باید عنوان شود این نقدینگی کجا رفته است. در آن مقطع زمانی برای 16.5 میلیون ایرانی خانه ساخته شد.

نیکزاد درخصوص راه های تامین مالی طرح جهش تولید مسکن بیان کرد: هم اکنون 28 هزار میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن بازگشته است، رئیس سابق بانک مرکزی اقساط بازگشتی را به مدت 10 سال تمهیل کرد که در این طرح در نظر گرفته شده این اقدام به مدت 10 سال دیگر تمدید شود که 17 هزار میلیارد تومان از این راه حاصل خواهد شد.

نایب رئیس مجلس افزود: همچنین با بانک مسکن نیز توافق شده 34 هزار میلیارد تومان منابع تلفیقی که شامل 17 هزار میلیارد تومان 2 درصد و 17 هزار میلیارد تومان 18 درصد پیش بینی شود.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده خواهد شد، تصریح کرد: طبق قانون 25 درصد این رقم باید به مسکن و ساختمان اختصاص یابد که مطابق طرح مذکور 20 درصد این رقم به مسکن و 5 درصد دیگر برای ساختمان پیش بینی خواهد شد.

بانک ها نباید هلدینگ ساختمانی داشته باشند

نیکزاد با تاکید بر اینکه بانک ها نباید هلدینگ ساختمانی داشته باشند و به بنگاهداری در این عرصه بپردازند، ادامه داد: همچنین در بازار سرمایه صندوق پروژه ها نیز پیش بینی شده تا بخش خصوصی نیز منابع لازم برای اجرای پروژه را در نظر بگیرد که این موضوع برای افرادی است که توانایی بیشتری دارند.

تشکیل صندوق ملی قرض الحسنه مسکن

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس درخصوص راه دیگر تامین مالی طرح جهش تولید مسکن گفت: صندوق ملی قرض الحسنه مسکن نیز پیش بینی شده و تمام منابع حاصل از مالیات های مختلف در آن جمع خواهد شد و تشکیلات حقوقی، منابع 2 درصد در این عرصه را در نظر خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه بخشی از منابع این طرح، منابع برگشتی است که تورم ندارد، اظهار کرد: همچنین باید یادآور شد بانک های تخصصی مانند کشاورزی و صنعت و معدن از اجرای این طرح استثنا شده اند؛ البته بانک های دیگر تسهیلات بدون خط اعتباری و یارانه به بخش مسکن خواهند داد که به دولت نیز فشاری وارد نمی شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای ساخت 100 مترمربع غیرمفید نیازمند 350 میلیون تومان آورده است که با اجرای این طرح تلاش خواهد شد این عدد کاهش یابد و همچنین اقساط افراد به صورت پلکانی در نظر گرفته شود.

نیکزاد با اشاره به اینکه تمام زمین های دولتی برای اجرای این طرح باید در اختیار گرفته شود، ادامه داد: دستگاه ها باید زمین های مازاد خود را ارائه کنند، اگر شورای عالی مسکن برگزار شود مشکلی در این خصوص وجود نخواهد داشت. حتی زمین های مربوط به مجموعه های نظامی نیز با اذن رهبر انقلاب می توانند واگذار شوند. به عنوان مثال در دولت های نهم و دهم ساخت 4 میلیون و 300 هزار واحد شهری و روستایی شروع شد، در حالی که مشکلی برای تامین زمین آنها وجود نداشت.

172 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد

وی تصریح کرد: 172 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که دارای زیرساخت هستند، از این رو تسهیلات ویژه ای باید برای نوسازی و مقاوم سازی در این عرصه ارائه شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی پس از اجرای این قانون به شدت نظارت میدانی انجام خواهد داد، گفت: اینکه عنوان شود مسکن دار شدن یک جوان در سرزمینمان امکانپذیر نیست، عیب بزرگی به شمار می رود.

نیکزاد در ادامه تشریح کم و کیف طرح جهش تولید مسکن عنوان کرد: در این طرح عنوان شده که شهرداری ها 50 درصد و نظام مهندسی 30 درصد تخفیف ارائه کند.

موضوع مالیات بر خانه های خالی پس از تایید شورای نگهبان اجرایی خواهد شد

وی افزود: بحث مالیات بر خانه های خالی نیز پس از رفع ایراد در مجلس و تایید شورای نگهبان اجرایی خواهد شد و بر این اساس اگر فردی بعد از 12 ماه خانه ای را اجاره ندهد، باید مالیات آن را پرداخت کند. همچنین اگر فردی خوداظهاری نکند روند قانونی آن برای پرداخت مالیات طی خواهد شد.

نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه مالیات عایدی مسکن (مکرر) از دیگر مواردی است که در طرح مذکور به آن اشاره شده است، گفت: اگر فردی خانه ای را خرید و پس از 3 سال آن را فروخت، مشکلی نیست، اما اگر در سال اول و دوم اقدام به این امر کرد، از مابه التفاوت خرید و فروش باید به ترتیب 60 درصد و 40 درصد مالیات پرداخت کند.

پیش بینی مالیات بر زمین های بایر

نیکزاد تصریح کرد: مالیات بر زمین های بایر نیز در طرح یاد شده پیش بینی شده، زیرا در دنیا کشورهایی که مشکلی برای تامین مسکن ندارند، اجازه نمی دهند فردی زمین را در اختیار بگیرد و رها کند.

وی در ادامه افزود: مالیات بر اماکن و مستغلات گران قیمت نیز مورد توجه قرار دارد؛ به عنوان مثال اگر فردی 100 میلیارد تومان ثروت داشته باشد و بیش از 50 میلیارد تومان آن مربوط به حوزه مسکن باشد، باید 5 در هزار این رقم که حدود 250 میلیون تومان است را مالیات دهد.

نماینده مردم اربیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس یازدهم تاکید کرد: انبوه سازان مشکلی برای تولید انبوه مسکن ندارند، اما اگر افرادی اقدام به احتکار کنند یا بیش از 50 واحد مسکونی داشته باشند که اعلام نکرده اند شامل جریمه خواهند شد.

نیکزاد با اشاره به اینکه اخذ مالیات ها در حوزه مسکن موجب می شود مسکن کالای سرمایه ای محسوب نشود، بیان کرد: هم اکنون کمبود مصالح در کشور وجود ندارد، اما باید نظارت صحیح انجام شود. به عنوان مثال 28 میلیون تن فولاد تولید می شود که بیش از نیمی از این رقم تولید مسکن و نیاز داخلی را برطرف می کند.

وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت نظارت بر این بازار را برعهده دارد، گفت: در حوزه تولید سیمان نیز نیاز داخلی رفع خواهد شد، اما چون نظارتی صورت نگرفته، امروزه قیمت ها در دنیا ارزان تر از داخل است؛ دلالی ها موجب گرانی میلگرد طی چند مدت پیش شد، اما با نظارت این مهم کاهش یافت.

نایب رئیس مجلس افزود: تا الان موتور آسانسور از مجموعه کالاهای مورد نیاز تولید مسکن از خارج وارد می شد، اما یک شرکت داخلی اقدام به تولید این موتور کرده که مورد تایید مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی نیز قرار دارد.

نیکزاد خاطرنشان کرد: با اجرای طرح جهش تولید مسکن، قیمت مسکن کاهش خواهد یافت و امیدواریم راه سوداگری در این عرصه بسته شود و بانک ها نیز به بانکداری بپردازند و انبوه سازان هم با سود معقول در این عرصه اقدام کنند که تحقق همگی این موارد نیازمند راهبری دولت است./

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار