گوناگون

ارمنستان ۴ روستا را به آذربایجان بازمیگرداند

ارمنستان ۴ روستا را به آذربایجان بازمیگرداند

پاشینیان ارامنه را راضی کرد، ۴ روستا به آذربایجان‌ برگردانده می‌شود.

 کانال مطالعات قفقاز و آسیای مرکزی در ایتا مطلبی با عنوان پاشینیان ارامنه را راضی کرد، ۴ روستا به آذربایجان‌ برگردانده می‌شود، منتشر کرد و نوشت:

با توجه به روندهای اخیر، می توان گفت که موضع مقامات ارمنستان در مورد بازگشت ۴ روستای غیر محصور غزه (باغانیس آیریم، قیزیل حاجیلی، آشاغی اسکیپارا و خیریملی) نهایی شده است.

سخنان پاشینیان توضیحی از وضعیت واقعی برای مردم ارمنستان بود.

جامعه ارمنستان "مقاومت" مورد نظر مخالفان را نشان نخواهد داد زیرا از جنگ احتمالی اعلام شده توسط نخست وزیر هراس دارد.

حالا یکی از سوالات اصلی این است؛ که ۴ روستا چه زمانی برگردانده می شوند؟

رسانه های ارمنی گزارش می دهند که پاشینیان در یک جلسه غیرعلنی با اعضای تیم خود درباره بازگشت روستاها در آینده نزدیک صحبت کرده است.

لیلیت میناسیان، معاون فراکسیون حاکم «توافق مدنی» در مجلس ارمنستان که در این نشست شرکت کرده بود، گفت که «تاریخ مشخصی» ذکر نشده است، اما ما «سال‌ها وقت نداریم و می‌توانیم این مشکل را در یک بازه زمانی مشخص حل کنیم."

انتظارات زیادی وجود دارد که این روند طولانی مدت نباشد:

- ایروان می فهمد که اگر باکو متوجه شود در این موضوع تعلل می کند،

می تواند به گزینه نظامی متوسل شود.

- پس از بازگشت ۴ روستا، ارمنستان می خواهد روند تحدید حدود را در مسیر تاووش آغاز کند و بر اساس "اصل آینه ای" مطلوب (خروج نیروها) به پیشرفت عملی دست یابد: از صحبت های پاشینیان در دیدار با ارامنه در تاووش فهمیده شد که این موضوع می تواند پس از بازگشت روستاها در تماس های طرفین به مرحله بحث برود.

- آرزوهایی برای دستیابی به پیشرفت های معین در توافقنامه صلح وجود دارد و یکی از مشکلات اصلی، اختلاف نظر در مورد تحدید حدود مرزها است: غیرعادی نیست که طرفین پس از بازگشت مرزها به یک موضع مشترک در مورد دستیابی به پیشرفت در تحدید حدود رسیده باشند.

بصورت غیررسمی این ایده مطرح شده است که امکان واگذاری ۴ روستاها که دررتاریخهای زیر به اشغال ارمنستان در آمده است در سالگرد اشغال یکی از روستاها به آذربایجان برگردانده شود :

باغانیس آیریم در ۲۳ تا ۲۴ مارس ۱۹۹۰، خیریملی در ۸ مارس ۱۹۹۲، قیزیل حاجیلی در ۱۱ می ۱۹۹۲ و آشاغی اسکیپارا در ۱۴ ژوئن ۱۹۹۲ اشغال شد. در این زمینه می توان این احتمال را مطرح کرد که باکوی تا ۱۴ ژوئن - سالروز اشغال روستای آشاغی اسکیپارا - برای بازگرداندن ۴ روستا تلاش کند.

منبع: مشرق

ارسال نظر

 • دیار

  این پیروزی بزرگ بدون خون ریزی را پیشا پیش به تمام تورکان جهان تبریک می گوییم

 • علام

  تورکیه کارش درسته همه این برنامه‌ها را تورکیه انجام داده آفرین اردوغان

 • محسن

  زمانی میرسه که همه اینها به سرزمین مادری خودشون (ایران عزیز) برمیگردن و ترک و مغولها رو از منطقه خارج میکنن

 • جانم فدای ایران

  خاک بر سر شما پانترکا که این حرف ها رو میزنین

 • zeyznal

  حق به حق دار رسیدن ، باعث خرسندی ست ، انشاءالله در تمام دنیا حق به حق دار برسد.

 • سرداری علیرضا

  به نظر من کل ارمنستان مال آذربایجان است

 • اورمولی ممد

  تا دیروز همش ایرانیاو ارمنیا میگفتن این مناطق متعلق به ارمنستان هست پس چی شد زود رنگ عوض کردین و گفتین که در چه سالی اشغال شده خواهشا اعلام کنید که ایروان و زنگزور در چه سالی اشغال شده و بایستی برگرده

 • ازاد

  نصف ارمنستان مال ازربایجانا که کم کم باید تحویل دهد چهار روستا که چیزی نیست

 • بابک

  درود جمهوری باکو جعلی و بی هویت است،نوکران و بیسوادان بیگانه پرست در صدد بستن راه ترانزیت ایران هستند.
  اگر چین بعد از 100 سال هنگ‌کنگ را پس گرفت و تایوان را به رسمیت نشناخته است و ترکیه به بهانه های واهی قبرس و شمال عراق و سوریه را اشغال کرده است و خارج نمیشود
  حق ایران است که امنیت ملی تجارت و ...را طلب کند
  موضع انفعالی را مقابل نوکران و عوامل بیگانه و بیگانه پرست همین می‌شود که توهم پان های بیسواد و ...در مورد تشکیل کشورهای جعلی دارند.
  موضوع چند تا روستا نیست
  شما هم لطف کنید از کلمه جعلی جمهوری آذربایجان استفاده نکیند
  خاک ایران است و اشغال شده است
  برگردند به افغانستان و قره باغ غزنی و قره باغ کابل نزدیک مرز چین که از آنجا تشریف آوردند ایران برای شما حیف است

 • آرش

  تمام خاک ارمنستان امروزی مال آذربایجان و تورکهاست که توسط ارمنیها و به کمک شوروی اشغال شده و باید به آذربایجان تحویل داده شود و ارمنستان باید 9.000.000 تیلیارد به آذربایجان خسارت بپردازد و ارمنستان مثل رژیم صهیونیستی غده سرطانیه که باید نابود بشه.. اسلام پیروز است ارمنی نابود است

 • علی

  اگر از منظر تاریخی نگاه کنیم همه ارمنستان خاک آذربایجان است که در دویست سال گذشته با حملات و قتلعامهای وحشیاته توسط ارامنه خونخوار و حمایت شوروی و فرانسه از تورکها پاکسازی و به ارامنه مهاجر از سراسر جهان تحویل شد جنایاتی که صهیونیستها در طول چندین دهه در فلسطین مرتکب شده و میشوند در برار جنایات هولناک داشاکهای خونخوار ارمنی یک شوخی بیشتر نیست

 • یه نفر

  اون روستاها مسیر ترانزیت ایران به اروپا هستن!

 • سلطان

  بابت به کار بردن اسامی تورکی روستاها از شما تشکر میکنیم ، جز معدود کسانی بودین که در کنار مسلمانان اسامی واقعی و تورکی رو به کار بردین البته اگه ارمنی پرستان اعتراض نکنند و اخراج نشید ....

 • علی

  باید از آذربایجان برای تحمل این وضعیت تشکر کرد که سعی کرده بدون خون ریزی زمین‌های خود را پس بگیرد

 • ایرانی

  آذربایجان باید خسارت چندین دهه اشغال و کشتار رو از ارمنستان بگیره

 • کورد

  خاک بر ر سر رهبر ارمنستان

 • صادق پور حسین معلم بازنشسته تبریزی

  اول خاک بر سر مسئولین بی غیرت ایران بع د مسئولین ارمنستان.مگر قرار نبود این روستاها به ایران الحاق شوند؟

 • hashem

  رییس جمهورالهام کارش درسته البته پاشینیان هم همینطور وضعیت ارمنستان را درک کرده و میخواد به خانواده کشورهای جهان باز گردد واز انزوا خارج شود

 • احمد

  پس ما داشتیم سی سال از یک متجاوز وجنایت کار یعنی ارمنستان حمایت میکردیم؟؟؟

 • علی

  به امید آزادی تمامی سرزمینهای اشغالی مسلمانان مخصوصا آزربایجان ، فلسطین ، تورکستان شرقی از دست ارمنستان ، اسرائیل و چین. خدا رو شکر ارمنستان مثل اسرائیل قدرت ندارد اگر داشت تهدید بزرگتری بود .

 • نقی

  ترک های واقعی مغول سان هستند مثل قزاق‌ها وقرقیزها و... یه نگاه به مردم باکو و ترکیه بندازین به کیا شبیه ترن‌؟ مثل روز روشنه که این مردم ترک نیستن. ترکیه، باکو و اسرائیل سه کشور متحد، جعلی، بی هویت و نژادپرست منطقه هستن.

  • صادق

   چرا مثل شخصیت خودت حرف میزنی دقیقا شما هم هندی هستید ولی هیچ شباهتی ندارید تورک ها و مغولی ها دو نژاد مختلف هستند و بجز همسایگی هیچ ربطی به هم ندارند باز مغولی به کنار نژاد تورک در چند تیره تشکیل شده است

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار