گوناگون

ناگفته ها از چشم اندازی باستانی که ۳۴ میلیون سال در قطب جنوب پنهان مانده است

ناگفته ها از چشم اندازی باستانی که ۳۴ میلیون سال در قطب جنوب پنهان مانده است

پارسینه: این منظره احتمالاً تا ۳۴ میلیون سال در زیر یخ مدفون بوده است.

به گزارش پارسینه به نقل از ABC News، بر اساس یک مطالعه جدید، گرم شدن کره زمین می تواند چشم اندازی باستانی را نشان دهد که میلیون ها سال در زیر ورقه یخ قطب جنوب شرقی حفظ شده است.

استوارت جیمیسون، پژوهشگر می گوید: یخ حدود ۳۴ میلیون سال است که در قطب جنوب وجود داشته است، اما قبل از آن قاره نسبتاً گرم بود، با آب و هوای مشابه جنوب آمریکای جنوبی امروزی. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در یک نقطه، پوشش گیاهی استوایی، از جمله درختان نخل، در قطب جنوب وجود داشته است. دانشمندان اخیراً چشم اندازی باستانی و بزرگ در رودخانه ای در قطب جنوب کشف کردند و این رودخانه بین ۳۴ تا ۶۰ میلیون سال پیش از وسط قاره به سمت ساحل تخلیه می شد.

چشم اندازی باستانی که تخمین زده می شود بین ۱۴ تا ۳۴ میلیون سال در زیر قفسه یخی مدفون بوده است، با استفاده از ماهواره ها و رادارهای نفوذگر یخ پیدا شد.

ناگفته ها از چشم اندازی باستانی که ۳۴ میلیون سال در قطب جنوب پنهان مانده است

جیمیسون گفت که محققان قبل از توسعه این روش با پرواز هواپیماهای مجهز به رادار برای دیدن شکل منظره زیرین، اطلاعات زیادی در مورد توپوگرافی زیر صفحه یخ داشتند. وی خاطرنشان کرد: با این حال، هواپیماها نمی توانند همه جا پرواز کنند.

بر اساس این مطالعه، چشم انداز یخی از سه بلوک مرتفع در رودخانه تشکیل شده است که توسط فرورفتگی های عمیق از هم جدا شده اند که تنها حدود ۲۱۷ مایل از لبه یخ فاصله دارند. این بلوک‌ها قبل از یخبندان شکل گرفتند، زمانی که رودخانه‌ها از منطقه عبور می کردند و به خط ساحلی می رسیدند که در طول فروپاشی ابرقاره گندوانا باز شده بود.

چشم اندازی باستانی در قطب جنوب

جیمیسون گفت که با شروع سرد شدن قطب جنوب، یخچال های طبیعی کوچک در دره های رودخانه رشد کردند اما پس از آن یک یخبندان بزرگ رخ داد که منجر به گسترش رشد ورقه یخی قطب جنوب شرقی شد، که رشد کرد و کل قاره را پوشاند و چشم انداز رودخانه را در زیر آن مدفون کرد.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که یخ بر فراز منطقه قطب جنوب در طول میلیون‌ها سال، علی‌رغم دوره‌های گرم میانی، تا حد زیادی پایدار ماند. جیمیسون گفت که در آینده، محققان امیدوارند نمونه‌هایی از رسوبات و سنگ‌ها را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوشش گیاهی و اکوسیستمی که در زمان فعال بودن رودخانه وجود داشت، به دست آورند.

با این حال، بر اساس این مطالعه، گرم شدن آب و هوا می تواند منجر به عقب نشینی و کاهش یخ ها در این منطقه برای اولین بار در حداقل ۱۴ میلیون سال گذشته شود.

برخی از محققان قبلا دریاچه ای به اندازه یک شهر در زیر یخ های قطب جنوب پیدا کرده بودند و تیم بر این باور است که مناظر باستانی دیگری در آن پایین وجود دارد که هنوز کشف نشده اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار