گوناگون

کلاه بزرگی که آمریکا با تانک آبرامز بر سر اوکراین گذاشت!

کلاه بزرگی که آمریکا با تانک آبرامز بر سر اوکراین گذاشت!

پارسینه: تانک‌های آمریکایی «ام۱آ۱ آبرامز» به اوکراین رسیده‌اند، اما برخلاف انتظارات، این تانک‌ها کارایی چندانی در این جنگ نداشته و کی‌یف نمی‌تواند از تمام ظرفیت آن‌ها استفاده کند.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایسنا؛مقامات اوکراینی به وال‌استریت ژورنال گفتند که کمتر از پنج درصد از تانک‌های از بین رفته از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، توسط یک تانک دیگر از بین رفته است. بخش اعظم این تانک‌ها توسط مین‌های ضدتانک، پهپادها، موشک ضدتانک و حملات توپخانه‌ای نابود شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نبرد مستقیم تانک‌ها با یکدیگر در جنگ اوکراین بسیار نادر است؛ حال آن‌که قابلیت اصلی تانک آمریکایی «ام۱ آبرامز» در نبرد مستقیم با دیگر تانک‌هاست و طراحی این تانک متناسب با این نوع از نبرد شکل گرفته است.

کارشناسان اندیشکده «رویال یونایتد سرویسز» هم در اوایل سال میلادی جاری در گزارشی اذعان کردند که نبرد مستقیم میان تانک‌ها در جنگ اوکراین چندان رایج نیست.

در این شرایط، می‌توان از تانک‌های آبرامز استفاده‌های دیگری کرد، اما به گفته یک افسر سابق ارتش آمریکا، حقیقت این است که «این تانک‌ها برای نابودکردن تانک‌های دیگر ساخته شده‌اند.»

با این وجود، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهوری اوکراین دوشنبه هفته گذشته ضمن اعلام ورود تانک‌های آمریکایی آبرامز به کشورش، مدعی شد که این تانک‌ها «آماده‌اند تا تیپ‌های ارتش اوکراین را تقویت کنند.» مقامات آمریکایی، اما اعلام کردند که تنها ۸ دستگاه از ۳۱ تانک وعده‌داده‌شده به اوکراین رسیده و مابقی آن‌ها در آینده ارسال خواهند شد.

دو افسر سابق ارتش آمریکا به اینسایدر گفتند که گرچه این تانک‌ها حفاظت بیشتری از سرنشینان خود به عمل خواهند آورد، اما به رسیدگی بسیار زیادی نیاز خواهند داشت.

این در حالی است که جنگ روسیه و اوکراین به یکی از بارزترین نمونه‌های جنگ پهپادی تبدیل شده و طرفین از پهپاد‌های ارزان‌قیمت و حتی غیرنظامی برای نابودی تسلیحات گران‌قیمت یکدیگر استفاده می‌کنند.

استفاده از این پهپاد‌ها آنقدر در جنگ اوکراین افزایش یافته که یک سرباز اوکراینی اخیراً گفت واحدی که او در آن فعالیت می‌کند، در ماه‌های گذشته به‌ندرت از اسلحه‌هایش استفاده کرده است، زیرا این جنگ در حال حاضر «جنگ پهپادها» است.

ناکارآمدی تانک‌های ارسالی غرب در ضدحمله اوکراین هم مشهود است. با آغاز ضدحمله، بالگرد‌های تهاجمی و توپخانه‌های روسیه آسیب شدیدی به تانک‌های غربی ضدمین اوکراین وارد کردند و در بسیاری از موارد، سرنشینان این تانک‌ها ناچار به رها کردن ادوات خود و عقب‌نشینی شدند. علاوه بر این، موشک‌های ضدتانک هم به بلای جان ادوات زرهی از جمله تانک‌ها تبدیل شده‌اند.

علاوه بر این خطرات، یکی دیگر از مشکلات اوکراین در استفاده از تانک‌های ارسالی آمریکا نگه داشتن آن‌ها در میدان نبرد است. نگهداری این ادوات، مخصوصاً موتور تانک، بسیار پیچیده است. اما یک مقام آمریکایی اخیراً اعلام کرد که غرب بیش از حد معمول به اوکراین قطعات یدکی می‌فرستد تا کی‌یف در تعمیر این تانک‌ها به مشکل بر نخورد.

ارسال نظر

 • ناشناس

  یک تحلیل آبکی وکوته نگرانه.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار