گوناگون

۵۰۰ داعشی در سوریه ناپدید شدند

۵۰۰ داعشی در سوریه ناپدید شدند

پارسینه: بیش از ۵۰۰ تروریست داعشی که برخی از آن‌ها از فرماندهان ارشد این گروهک بودند، از اردوگاه الهول در شرایط مبهمی ناپدید شده‌اند.

«جبار عوده» از رهبران ائتلاف چارچوب هماهنگی شیعیان در مصاحبه‌ای گفت که اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه که تحت کنترل ائتلاف آمریکایی و کردهای متحد آمریکاست، از منابع اصلی تهدید امنیت منطقه محسوب می‌شود.

او در گفت‌و‌گو با وبگاه خبری المعلومه، این اردوگاه را «بزرگترین کانون ایجاد تنش در غرب آسیا و جهان» دانست و گفت: «اردوگاه الهول از نظر ما تهدید مستقیمی علیه امنیت ملی عراق است و دولت آمریکا مسئول مستقیم این اردوگاه است، اردوگاهی که ۲۰ هزار تروریست داعشی به همراه خانواده‌هایشان در نزدیکی مرز حضور دارند».

این فعال سیاسی عراقی همچنین خبر داد که طی سه ماه گذشته بیش از ۵۰۰ تروریست داعشی که برخی از آن‌ها از فرماندهان ارشد این گروهک بودند، از اردوگاه الهول در شرایط مبهمی ناپدید شده‌اند و برخی نیز از دیگر زندان‌های تحت کنترل ائتلاف آمریکایی گریخته‌اند.

جبار العوده تأکید کرد: «تشدید امنیت مرز با سوریه بهترین راه برای جلوگیری از بروز هرگونه تنش و ناکام گذاشتن تلاش‌های برای تنش‌‌آفرینی در شهرهای عراق از طریق اردوگاه الهول است».

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز ماه گذشته در دیدار با «ژان ژروم کازابیانکا» رئیس هیأت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در عراق گفت که وجود اردوگاه الهول خطری واقعی برای عراق و منطقه است.

در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار نفر در ادوگاه الهول واقع در استان حسکه سوریه در شرایط بسیار بدی به سر می‌برند. از این تعداد ۳۱ هزار نفر سوری و ۳۱ هزار نفر عراقی هستند. برخی منابع سوری تعداد ساکنان را بیش از این ذکر کرده‌اند.

همچنین ۱۲ هزار نفر از اتباع دیگر کشورها در این اردوگاه حضور دارند و تاکنون کمتر کشوری حاضر به تحویل گرفتن داعشی‌های تبعه خود در این اردوگاه شده است. چهار هزار زن و هشت هزار کودکی که خانواده تروریست‌های داعشی محسوب می‌شوند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

دو اردوگاه «الهول» در شمال و اردوگاه «الرکبان» در جنوب سوریه هر دو به نوعی تحت تسلط آمریکا قرار دارند.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار