گوناگون

گنجی که پسر ۸ ساله در حیاط مدرسه پیدا کرد+ عکس

گنجی که پسر ۸ ساله در حیاط مدرسه پیدا کرد+ عکس

پارسینه: بازی در زمین شنی مدرسه می‌تواند فعالیت مفرحی در فاصلۀ بین کلاس‌ها باشد؛ اما خیلی جالب‌تر می‌شود اگر بچه‌ها بتوانند در این زمین یک گنج واقعی پیدا کنند! این اتفاقی است که برای یک پسر هشت سالۀ آلمانی در ایالت برمن افتاده است.

پارسینه : یک پسر هشت ساله آلمانی به اسم بیارن (Bjarne) هنگام بازی در محوطۀ شنی حیاط مدرسه، یک شیء نقره‌ای کوچک پیدا کرده که باستان ‌شناسان می‌گویند یک سکه مربوط به دوران روم باستان است. بیارن این سکه را آگوست سال 2022 در زمین شنی مدرسۀ ابتدایی در بِرِمن پیدا کرد.

او که ابتدا نمی‌دانست چه چیزی کشف کرده، آن را با خود به خانه برد. بعد از آن او و خانواده‌اش شیء نقره‌ای را نزد یک باستان‌شناس بردند و معلوم شد که آن یک سکۀ 1800 ساله است.

گنجی که پسر ۸ ساله در حیاط مدرسه پیدا کرد

طبق اعلام یوتا هال، باستان‌شناس رسمی ایالت برمن، این سکه یک دناریوس رومی است که در قرن دوم میلادی ضرب شده است. وزن سکه کمتر از یک اونس است و مربوط به زمانی است که به علت تورم، سکه‌ها در اندازه‌های کوچکتری ضرب می‌شدند.

آنطور که در تصاویر منتشر شده پیداست، این سکه الگوهایی را بر روی لبه و یک تصویر در مرکز خود دارد. اما فرسودگی سکه مشاهدۀ جزئیات نقش و نگار آن را دشوار می‌کند.

گنجی که پسر ۸ ساله در حیاط مدرسه پیدا کرد

به گفتۀ یوتا هال تا کنون تنها دو سکه شبیه به این در ایالت برمن پیدا شده بودند. معلوم نیست این سکه چطور سر از این محل درآورده زیرا برمن بخشی از امپراطوری روم نبوده است. این احتمال وجود دارد که سکه از طریق تجارت یا به عنوان یک سوغاتی به اینجا آورده شده باشد و یا حتی جریان آب رودخانه آن را جا به جا کرده باشد.

بیارن که حالا نُه ساله شده، اخیرا این سکه را در جریان یک کنفرانس خبری به خبرنگاران نشان داده است. به احتمال زیاد این سکه نهایتا در موزۀ فوک در برمن به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: رکنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار