گوناگون

۷ کشوری که نامشان را به دلایل مختلف تغییر دادند

۷ کشوری که نامشان را به دلایل مختلف تغییر دادند

پارسینه: کشورها به دلایل مختلفی نام خود را تغییر می دهند. برخی برای پاک کردن یک سابقه بد و تغییر جلوه نام خود را تغییر می دهند، برخی هم دلایل عجیب تری دارند، مانند دلخوری ترکیه از شباهتش با بوقلمون در زبان انگلیسی.

تحریریه پارسینه- حامد کشاورز : در طول تاریخ کشور‌ها تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند و تغییر نام نیز از این قاعده مستثنی نیست. این تغییر به ویژه در مکاتبات و ارتباطات بین المللی دیده می‌شود. برای نمونه در سال ۱۳۱۳ رضاشاه پهلوی به صورت رسمی از کشور‌های خارجی خواست که به جای نام «پرشیا» یا نام‌های مشابه آن، از نام ایران که توسط ساکنان این سرزمین نیز به کار برده می‌شد، استفاده کنند. در صد سال گذشته علاوه بر ایران نام کشور‌های دیگر، به ویژه کشورهایی که پیشتر مستعمره بودند هم تغییر کرده است. در این مطلب به هفت مورد تغییر نام کشورها و دلایل آن می‌پردازیم.

ترکیه

پس از زلزله ۷.۸ ریشتری ترکیه در اوایل فوریه ۲۰۲۳، مردم کشور‌های غربی متوجه شدند که رسانه‌ها هنگام پوشش این فاجعه از املای Türkiye استفاده می‌کنند. به این دلیل که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در ژوئن ۲۰۲۲ از سازمان ملل درخواست کرد که املای آن را از Turkey به Türkiye تغییر دهد. این درخواست بر اساس فرمان رئیس جمهور رجب طیب اردوغان بود که گفت املای جدید «نماینده و بیانگر فرهنگ، تمدن و ارزش‌های ملت ترکیه به بهترین نحو است». ایالات متحده رسماً در ژانویه ۲۰۲۳ از این روش پیروی کرد، زمانی که املای تمام اسناد دولتی را به رسمیت شناخت. اگرچه بقیه جهان املای جدید را به رسمیت می‌شناسند، اما برای مردم ترکیه این املا جدید نیست، زیرا از سال ۱۹۲۳ آن را به این شکل می‌نویسند.

مزرعه رنگارنگ لاله و یک آسیاب بادی در انتهای تصویر. آسمان آبی و نیمه ابری.

ندرلندز

اگر فکر می‌کنید که هلند و ندرلندز یکی هستند و می‌توانید نام‌ها را به جای هم استفاده کنید، اشتباه می‌کنید. دولت هلند در سال ۲۰۲۰ با نام «هلند» خداحافظی کرد تا تصویر کشور را پاکسازی کند. عجیب است که نام هلند نماینده کل کشور نبود و فقط به منطقه‌ای در کشور، به طور خاص، لاهه، روتردام و آمستردام اشاره دارد. بنابراین، اکنون می‌توانید هلند کنار بگذارید و به این کشور به عنوان ندرلندز اشاره کنید.

جمهوری مقدونیه شمالی

این کشور اروپایی که همسایه یونان است در سال ۲۰۰۴ نام خود را از جمهوری مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر داد. نام این کشور در سال ۱۹۹۱ که پس از تجزیه یوگسلاوی مستقل شد هم تغییر کرده بود. در ابتدا این کشور به عنوان جمهوری مقدونی یوگسلاوی سابق نامیده می‌شد. از آنجا که یونان منطقه‌ای به نام مقدونیه دارد، با تغییر نام به جهوری مقدونیه مخالف بود؛ بنابراین در سال ۲۰۱۸ دو کشور توافقنامه‌ای را امضا کردند که یکی از اختلافات چند ساله بین آن‌ها را حل کرد و بر نام جمهوری مقدونیه شمالی به توافق رسیدند. این نام جدید راه عضویت کشور در اتحادیه اروپا و ناتو را هموار کرد.

مسواتی سوم، پادشاه اسواتینی و همسرش در لباس محلی قرمز رنگ در حال پیاده شدن از هواپیما

پادشاهی اسواتینی

سوازیلند، یک کشور کوچک و محصور در خشکی که در داخل کشور آفریقای جنوبی قرار دارد، نام خود را در سال ۲۰۱۸ به پادشاهی eSwatini تغییر داد. «مسواتی سوم»، پادشاه مطلقه این کشور، تغییر نام را به افتخار پنجاهمین سالگرد استقلال از بریتانیا اعلام کرد، اگرچه او از سال ۲۰۱۴ از این کشور به عنوان اسواتینی که در زبان سوازی به معنای «سرزمین سوازی ها» است، یاد می‌کرد. مسواتی به جمعیتی که برای جشن‌های پنجاهمین سالگرد استقلال سوازی گرد آمده بودند، گفت: «کشور‌های آفریقایی هنگام کسب استقلال، به نام‌های باستانی قبل از استعمار بازگشتند؛ بنابراین از این پس، این کشور رسما به عنوان پادشاهی اسواتینی شناخته می‌شود.»

چکیا

اگر پیش از این نشنیده بودید که جمهوری چک نام خود را به چکیا تغییر داده است، تنها نیستید. با وجود اینکه سازمان ملل تغییر نام را در سال ۲۰۱۶ به رسمیت شناخت، این تغییر نام هنوز چندان شناخته شده نیست، به طوری که نخست وزیر «آندری بابیش» در طول مصاحبه با وال استریت ژورنال، حتی از تغییر نام مطلع نبود. او در این مصاحبه گفت: «من این را نمی‌دانستم. اصلاً آن را دوست ندارم.» این کشور از سال ۱۹۹۳ که چکسلواکی به دو کشور جمهوری چک و جمهوری اسلواکی، نام دیگری نداشت.

ساحل شفاف کیپ ورد و اسکله ای مملو از جمعیت.

کابو ورد

این کشور که از ۱۰ جزیره با جمعیتی در حدود ۵۰۰ هزار نفر تشکیل و در سواحل غرب آفریقا در اقیانوس اطلس واقع شده است، در سال ۱۴۴۴ و در حالی که خالی از سکنه بود توسط ملوانان پرتغالی کابو ورد (Cabo Verde به معنی دماغه سبز) نامیده شد. در طول زمان، نام این منطقه انگلیسی‌تر شد و به کیپ ورد تغییر یافت. اما در سال ۲۰۱۳، دبیرکل کشور یک درخواست رسمی به سازمان ملل ارائه کرد تا نام کشور را به طور رسمی به جمهوری کابو ورد بازگرداند. این کشور از هر دو نام کابو ورد و جمهوری کابو ورد استفاده می‌کند.

تایلند

در سال ۱۹۲۷، پلک فیبونسونگکرام (ملقب به فیبون) حزب تندروی خلق را در جایی که سیام نامیده می‌شد تشکیل داد. نام سیام که تصور می‌شود منشأ چینی دارد، توسط استعمارگران پرتغالی استفاده می‌شد. فیبون در سال ۱۹۳۲ به رهبری کودتا علیه پادشاه چاکری کمک کرد و یک دموکراسی به سبک غربی را تشکیل داد. سلطنت پابرجا ماند، اما در سال ۱۹۳۸ فیبون به یک دیکتاتور ملی گرا تبدیل شد و نام کشور را به تایلند تغییر داد. در سال ۱۹۳۹، تایلند به یک سلطنت مشروطه تبدیل شد و جهان نام جدید آن را به کار برد.

منبع: HowStuffWorks

ارسال نظر

 • رضا

  ایران از ممالک محروسه در زمان پهلوی به ایران نامگذاری شده

 • ناشناس

  ماشاالله ایران که پییشتاز شد در اسم کشور را عوض کردن .مگر نود سال پیش رضاخان ممالک محروسه قاجار به اسم ایران تغییر نداد ؟

 • ناشناس

  میانمار--برمه

 • گل محمد

  ایران از ۳۰۰۰ سال قبل اسمش ایران بوده پرشیا نام بین المللی ایران بوده که در مجامع جهانی ازش استفاده میشد

 • ناشناس

  ترکیه یاشا آزاد یاشا بدون اردغان یاشا

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار