گوناگون

جزییاتی از خرید۵۰۰ موشک کروز آمریکا از سوی ژاپن

جزییاتی از خرید۵۰۰ موشک کروز آمریکا از سوی ژاپن

پارسینه: ژاپن در راستای تقویت توان نظامی خود در رقت با چین و کره شمالی قصد دارد حدود ۵۰۰ موشک کروز تاماهاوک از آمریکا خریداری کند.

ژاپن در راستای تقویت توان نظامی خود در رقت با چین و کره شمالی قصد دارد حدود ۵۰۰ موشک کروز تاماهاوک از آمریکا خریداری کند.

به نقل از خبرگزاری کیودو، یک منبع آگاه دوشنبه گفت که توکیو در نظر دارد این موشک‌های دوربرد ساخت آمریکا را هر چه زودتر عملیاتی کند تا از این طریق توافق بازدارندگی خود را در برابر تهدید‌های نظامی فزاینده چین و کره شمالی افزایش دهد.

ژاپن در پیش‌نویس بودجه خود برای سال مالی ۲۰۲۳ حدود ۱.۶ میلیارد دلار برای خرید تاماهاوک اختصاص داد.

به گفته این منبع که نامش فاش نشده است، دولت فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن می‌خواهد مشاوره‌هایی با آمریکا انجام دهد تا انتقال این موشک‌ها به ژاپن که برای سال ۲۰۲۶ تعیین شده است، زودتر انجام شود.

وی افزود، هر چند تعداد دقیق این موشک‌ها اعلام نشده است، اما دولت ژاپن خرید حدود ۵۰۰ موشک کروز تاماهاوک را بررسی می‌کند.

این منبع آگاه گفت که ژاپن خواهان خرید آخرین مدل موشک‌های کروز است که در نیروی دریایی آمریکا نیز به کار گرفته شده است و نیروی دریای ژاپن هم به کمک سامانه ناوشکن «ایجیس» می‌تواند آن‌ها را شلیک کند.

دولت ژاپن در سه سند دفاعی که ماه دسامبر آن‌ها را به‌روزرسانی کرد، وعده داد «قابلیت‌های ضدحمله» خود را تقویت کند.

در این سند‌ها تاکید شده است که ژاپن تا زمانی که موشک‌های ساخت خود را توسعه دهد از موشک‌های تاماهاوک برای افزایش قابلیت‌های ضدحمله خود استفاده خواهد کرد.

کیشیدا ماه گذشته در سفر به واشنگتن با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا دیدار و تاکید کرد که ژاپن از موشک‌های تاماهاوک استفاده خواهد کرد. بایدن از این طرح کیشیدا حمایت کرد.

آمریکا در جنگ اول خلیج فارس ۱۹۹۱ و جنگ عراق ۲۰۰۳ از موشک کروز تاماهاوک استفاده کرد. این موشک‌ها حدود یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر برد دارند و می‌تواند از ژاپن، سواحل چین را هدف قرار دهند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار