گوناگون

واکنش امریکا به روابط نوپای امنیتی تهران-مسکو

واکنش امریکا به روابط نوپای امنیتی تهران-مسکو

پارسینه: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تکرار ادعاهای دولت این کشور مبنی بر حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، گفت که واشنگتن به دنبال مقابله با روابط امنیتی تهران-مسکو خواهد بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به این سوال که با توجه به ادعای اخیر روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، مبنی بر این که ایران قصد دارد به تاسیس کارخانه‌ای در روسیه برای تولید پهپادهای دارای طراحی ایران کمک کند، واکنش آمریکا به چنین اقدامی چه خواهد بود و آیا خود این کارخانه هدف اقدامات تحریمی قرار خواهد گرفت یا نه، گفت: از این گزارش مطلعم. نمی‌توانم در جایگاهی که هستم، آن را تایید کنم.

ایسنا نوشت: پرایس افزود: به طور کلی، [این گزارش] مطلب این گزارش چیزی نیست که از قبل از آن باخبر نباشیم. ما در مدت شش ماه گذشته، به تفصیل درباره روابط امنیتی نوپای روسیه و ایران، درباره عرضه فناوری پهپادی از ایران به روسیه و دوطرفه بودن این اقدامات صحبت کرده‌ایم. روسیه هم در عوض، کمک‌های امنیتی و ادوات نظامی خواسته شده از سوی ایران را به آن می‌دهد. این‌ها بخشی از دلیل اعمال کردن تحریم‌هایی علیه نه تنها روسیه، بلکه علیه عوامل ایرانی است.

او با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه برخی شرکت‌های مرتبط با صنایع پهپادی ایران، گفت: ما مسلما تحریم‌های بعدی را از قبل اعلام نمی‌کنیم اما همچنان به دنبال اهدافی خواهیم بود که به ما اجازه می‌دهد با این نوع رابطه روسیه و ایران و عینا با عرضه فناوری پهپادی از ایران به روسیه مقابله کنیم که آسیب‌ها و ویرانی بی‌حسابی در اوکراین و برای مردم اوکراین به بار آورده است.

اظهارات پرایس در پی این مطرح می‌شود که اوکراین و دیگر متحدان غربی آن مدعی هستند که ایران با عرضه پهپادها به روسیه، از جنگ آن علیه اوکراین حمایت می‌کند.

این ادعا از سوی ایران و مقامات روسیه رد شده است و آن را بی‌ارتباط با همکاری‌های نظامی دوجانبه خود دانسته‌اند. مقامات روسیه نیز تاکید کرده‌اند که این کشور از پهپادهای ساخت داخل در جنگ اوکراین استفاده می‌کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز گذشته در واکنش به این ادعای روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفت: ما برنامه‌های تولیدات [پهپادی] خودمان را داریم و من نمی‌دانم این روزنامه در گزارش‌ خود به اظهارات کدام منابع مطلع استناد کرده است.

در همین راستا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز گذشته در نشست خبری هفتگی‌اش سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب ادعاهای مطرح شده در ارتباط با ارسال تجهیزات از جمله پهپاد از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تصریح کرد: مسیر روابط کشورها با یکدیگر یک مسیر دو جانبه است که مبتنی بر منافع و احترام دو جانبه تعریف می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با کمک‌های آمریکا و غرب به اوکراین در ارتباط با بحران رخ داده بین این کشور و روسیه و از طرف دیگر ادعاهای مطرح شده در مورد کمک نظامی ایران به روسیه در این جنگ، گفت: این نشان دهنده نفاق و سیاست دوگانه در مورد تحولات بین‌المللی از جمله بحران اوکراین است.

او ادامه داد: اعداد و ارقامی که از میزان کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین در این جنگ منتشر شده و علاوه بر آن فروش اقلام نظامی آمریکا به اروپا جهت کمک اروپا به اوکراین در این جنگ اعداد و ارقام سنگینی است و اگر این ارقام و اعداد مصروف صلح سازی در اوکراین می‌شد ما شاهد این همه خسارت در اوکراین نبودیم و نیازی نبود که اوکراین به جای نگاه کردن به ریشه این بحران اتهامات نادرست و اشتباهی را متوجه ایران کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم سیاست ما عدم حمایت از جنگ و عدم حمایت از هیچ کدام از طرفین این جنگ است و امیدواریم مقامات اوکراین با نگاه به ریشه بحران و اتخاذ رویکرد صحیح سیاسی، منافع خود و ملت خود را قربانی سیاست‌های توسعه طلبانه آمریکا و ناتو نکنند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی بین ایران و اوکراین در خصوص ادعاهای مطرح شده علیه تهران، گفت: ما برای برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی مشکل خاصی نداریم و می‌توانیم دور جدید این گفت‌وگوها را انجام دهیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا زمان دقیق برگزاری دور جدید این مذاکرات مشخص شده است یا خیر، تصریح کرد: تا آنجا که من اطلاع دارم هنوز زمان‌بندی دقیقی برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها انجام نشده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار